NYT TARVITAAN SUURLAKKOA !

osinkoverotus

nyt olisi erinomainen saumma laittaa porvarirotat kyykkyyn lopulliswesti.

15

99

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • banderolli123

      Kaukopäästä oli tulossa ainakin joku 500-800 henkilöä mukaan

      • sovittelua_ei_lakkoa

        Tainionkoskella kaikki yhtä mieltä, siitä että sopimus on saatava aikaan


    • SuuriOsaamispula

      Mutta mitä tilalle ?
      - Pakko homous sdp ja pakko monikulttuuri helvetti sdp ?

      - osamispulaa on sdp, kokoomus, kepu, vihreät.....
      - Mistä saadaan osaajia suomen hallintoon ?

    • kaltaisesi_paskat

      kaltaisesi demu-lakko-agitaattorit on ajaneet maamme suohon, josta ei taideta nousta. demu-urputtaja laittoi lainalla otetut rahamme kreikkaan aatetovereille ja täältä säästettiin, nauti nyt siitä. turha nykyvallassaolevia syyttää edellisten tuhoista, jotka alkoi jo 1980-luvulla kun pohjaa nykyongelmille käytiin petaamaan.

      kai se on ollut se, että demuaate edellyttää aina tiettyä määrää kurjuutta sekä työttömiä? varmaan sen takia jo demujen lipponen hallituksineen eriytti maassamme tulo- ja pääomaverotuksen sekä aiheutti tuloerojen kasvun.

      pitää ottaa vanha kansanviisaus tähän:
      ikiliikkuja: sosiaalidemokratia synnyttää kurjuutta ja kurjuus synnyttää sosiaalidemokratiaa.

    • StemunBlues

      Ymmärrän vitutuksen määrän, mutta ongelmat eivät ratkea suurlakossa ja se ei tuo Suomen viennille luottamusta. Viennin kasvu on avainasemassa työllisyyden ja hyvinvoinnin lisääntymisessä. Sen suhteen valtio on vähän kädetön. Valtio ohjaa verotusta, laatii budjetin sekä lait, mutta innovaatiot ja yrittäminen ja sitä kautta työllistäminen lähtee meistä itsestämme. On absurdia ajatella, että hallitus on syypää ongelmiimme. Omassa paskassa rypeminen ja negatiivinen asennoituminen on suurempi ongelma talouskasvulle kuin huono hallitus.

      Jos valtio ei tuo tehdasta sinun luoksesi, sinulla on kolme vaihtoehtoa:

      1. Tyydyt tilanteeseen
      2. Perustat itse yrityksen osaamisellasi ja työllistät ehkä muitakin
      3. Muutat sinne missä työtä/tehdas/opiskelupaikka on

      Ammattitaitoisille ihmisille on jatkuvasti kysyntää ja EU on tehnyt työn ja opiskelun perässä muuttamisen helpommaksi kuin koskaan. Saat samat tuet Espanjassa tai Saksassa,..

      On myös ymmärrettävä se, että yritykset rakentavat sellaisilla paikkakunnilla, joissa se on taloudellisesti ja logistisesti kannattavaa. Hallitusta ei voi syyttää Nokian kaatumisesta tai Venäjän kaupan romahduksesta sen enempää kuin kansainvälisestä finanssi- ja euro-kriisistäkään. Ne ovat asioita, jotka tapahtuivat hallituksen päätöksistä riippumatta ja vaikuttivat hyvinvointiimme.

      Kaiken lisäksi voit asettua vapaassa demokraattisessa yhteiskunnassa ehokkaaksi, jolloin sinulla on mahdollisuus päästä ohjaamaan valtiolaivaaa ja navigoida se kaikkien karikoiden yli. Se ei ole yksinkertaista, mutta se on mahdollista. Muista: "Älä jää tuleen makaamaan"! Maailma muttuu ja sitä ei voi estää. Pärjätäkseen pitää pysyä muutoksen mukana.

    • 60v-remmissä

      Kyllä työssäkäyvän on velvollisuus pitää huolta siitä että jaksaa ja että oma ostovoima pysyy niin korkealla että se nostaa suomen nousuun,luo työpaikkoja ja turvaa perussairaanhoidon kaikille vaarista vauvaan >>>>>>>>>

      • rautalankamallina

        korkea verotus syö ostovoiman, silloin ollaan kurjuudessa. siksi nämä demariajatukset ei toimi: miksi kukaan tekisi työtä, jos saa saman olemalla kotona? talouden pyöriminen sekä työpaikat edellyttää sitä, että on ihmisillä riittävästi ostovoimaa niin palveluiden kuin tavaroidenkin ostamiseen. jos se puuttuu suurelta kansanosalta, kurjistuu talous.

        ja työpaikat menee, jos vaikka yrityksien kulut on korkeat. suomessa muutenkin energiaa menee lämmittämiseen ym. enemmän kuin jossain aasiassa tai etelä-euroopassa. jos ei haluta tinkiä palkoista, sitten on vaikka energian hinta saatava huomattavan alas niin ihmisille kuin yrityksille. vaatikaa vaikka polttoaine- ja sähköverojen poistamista kokonaan, niin korjaantuu suomen kilpailukyky kerralla verrattuna johonkin palkkamalttijuttuun. onko näitä perusasioita niin vaikea ymmärtää?


    • vetelehtijä

      Kannatan perustuloa, niin vois hyvällä omallatunnolla vetelehtiä loppuiän

      • RikkaillaOn

        kepu ja kokoomus rkp ihmisillä on jo kaikilla perustulo, pappa betalar, rahhaa on millä mällätä !
        Köyhille ei koskaan tule mitään perustuloa, vaan leipäjono.


    • rupert3

      Totuus on se että jossainvaiheessa suomalaistenkin on pakko ruveta tekemään palkkansa eteen töitä nyt tämä on täyttä pelleilyä kaikenmaailman pekkaspäivien ja palkallisten pyhäpäivien kanssa ja lakko-oikeus pois, menkää katsomaan valittajat amerikkaan paljonko sielä lomaillaan tyyönantajan piikkiin.

      • VeneVuotaa

        suomen rikkaat ahneet syö suoraan päältä kuormasta niin paljo, ettei maan kyky elättää rikkaita parasiitteja enää riitä !


      • Sut.pitäs.upottaa
        VeneVuotaa kirjoitti:

        suomen rikkaat ahneet syö suoraan päältä kuormasta niin paljo, ettei maan kyky elättää rikkaita parasiitteja enää riitä !

        Kyllä vaikuttaa ennemmin siltä, että sinä parasiittiloinen haluaisit ahnehtia työtä tekevien kuormasta ja syödä jatkuvasti ilmaista lounasta? Mene duuniin luuseri!


    • sanakarisalakari

      AMERIKKA ON OIKEASTI TYÖTÄ TEKEVÄ KANSA. ja kas kummaa,,,siellä on töitä,,,,,,,,,,,,,, täällä ei ole kuin tekosyitä työttömyyteen etsivä ankkurilapsia... ja ne kaikki on päättävissä elimissä,itse tosin hyvissä töissä ,mutta kelvottomia osittamaan työtä muille jotka eivät sitä osaa itse etsiä............ eikä edes motivoitua... KAIKKI PASIIVISUUTTA tukevat tuet pois. ja ihmiset,,,erityisesti nuoret työelämään ja välittömästi.

      • JumalatonAhneus

        amerikassa on myös soppajonot, suuri köyhyys, aivan kuin venäjällä ja suomessa !!
        - samaan aikaan rikkaat parasiitit ja riistäjät keekoilee ja ahnetii lisää.


      • köyhätkaduilla

        Itsekin olen ihmetelly, miten siellä amerikassa on niin hiton paljo köyhiä. Monet paikat näyttää kuin venäjältä, yhtä köyhää. Usa; ssa ihmisiä on kadulla. Köyhyys näkyy joka paikassa. - tosin aidatut vartioidut rikkaiden asuinalueet on vauraan näköisiä. Siis venäjällä ja Usa; ssa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      274
      2507
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      76
      2419
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      12
      1615
    4. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1598
    5. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      51
      1510
    6. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      65
      1397
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1359
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1250
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1049
    10. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      1029
    Aihe