Hämeenlinnan kaupunki osti kh:n esityksen mukaisesti n. 20 ha maita aulankogolfilta 950 000 euron kauppahinnalla. Alue käsitti pelto, metsä- ja joutomaan ohella rantaviivaa sekä Vanajaveden että aulankojärven rannoilta. Kauppa aiheutti laajasti keskustelua ja kritiikkiä paikallisesti aikanaan ja mm. Helsingin sanomat uutisoi näyttävästi aiheesta sivuillaan.
Hämeenlinnan poliittinen kerma, etenkin Iisakki Kiemunki puolusteli kauppaa kiivaasti Aulangon alueen kokonaiskehityksen kannalta ja tonttimaan mahdollinen realisoiminen oli myös yksi tärkeä argumentti. Monet kaupan kritisoijat näkivät asiassa eturistiriitaisuuksia, eikä apulaiskaupunginjohtajan kaksoisrooli golfyhtiön osakkaana näistä vähäisimpänä.
Kaupunkin suuren velkataakan ja taantuman vuoksi on kunnan kiinteistöjä jouduttu realisoimaan viime vuosina raskaamman mukaan. Kummastusta herättää nyt se, että miksei ko. alueelle ole kaavoitettu ainuttakaan rantatonttia, realisoimisesta nyt puhumattakaan. Luulisi että alueen maamassaa olisi näin vaikeassa taloustilanteessa hyödynnetty, jos siellä jotain hyödynnettävää on. Kauppa siis vain suuri kupla, jolla haluttiin tukea golfyhtiötä verovaroin.
Häpeällinen kauppa.
40
91
Vastaukset
- Kokdem-malli
Nää elinkaarihankkeet toinen, parin talonmiehen palkkakulujen sijasta ostetaan kaverionin/hyvänsiskon firmalta 1,5 miljoonalla vuotuinen peruskiinteistönhoito.
- Louer
Iisakki oli oudon kiivaasti puolustelemassa ko. kauppaa, eikä ihme, sillä hyvillä veljillä oli osakkuuksia Aulangon golfyhtiöstä, mm Isotuholla ja muutamalla muulla veijarilla.
Kauppaa junailikin juuri Isotuho ja pääsi näin samalla itsekin pesueineen hyötymään osakkeiden arvonnoususta , sillä jos yhtiöön pumpataan joutomaan myynnillä lähes miljoona €, niin jokaisen osakkeen arvo tietenkin nousee.
Toisaalla Suomessa lähes vastaavasta junailusta joutui ministeri Linden eroamaan, vaikka junaili vähemmän tukea omalle osakentälleen.
Iisakki perusteli kauppaa mm. rantatonttien realisoinnilla, eli puheli lämpimikseen puuta heinää. Mitään myyntejä ei ole edes harkittu.
Kauppa oli nimenomaan suuri kupla, joka olisi pitänyt selvityttää perin pojin, eikä päästää läpihuutojuttuna läpi. 950 000 € on iso raha heitettäväksi yhden yksityisen golfyhtiön talouden tukemiseen.
Ko. maat oli voinut myös pakkolunastaa tarvittaessa, eikä niistä olisi joutunut maksamaan kuin murto-osan, sillä kyse oli raakamaasta, jonne ei voinut edes rakentaa.
Kaupungilla ei ollut mitään pakkoa ostaa kyseisiä maita lainkaan. - 257733
Paikallinen ei ole kertonut asiasta mitään! Olen lukenut viime lehdet tarkkaan!
- Totuusennenkaikkea
Kiemunki äänesti Aulangon golfyhtiön raakamainen ostoa törkeään 950 000 ylihintaan, eli kaavoitun maan hintaan.
Hän on myös Hämeen Sanomien palkkalistoilla, eli kaupunkiuutisten toimittaja.
Hämeen- Sanomat oli taas maiden suuromistaja golfyhtiön puitteissa, eli lehti omistaa mittavan määrän yhtiön osakkeita, joiden arvo tietenkin nousi kaupan johdosta.
On huomioitava myös se tosiasia, että kaupungin ei olisi ollut mikään pakko ostaa maita, eikä niitä edes yksityiselle taholle kaavoittaa, sillä kaupungilla on 100% kaavoitusmonopoli.
Koska näin on, niin golfyhtiöllä oli käsisään käytännössä lähes arvotonta maata, jonne olisi voinut pystyttää vain telttoja, taikka käyttää ulkoiluun.
Jätettiin siis kevytmielisesti ja varmaan myös harkiten myös yksi lainmukainen mahdollisuus käyttämättä, eli maiden pakkolunastus, jota Järvenpää käytti Kapiteelin maiden suhteen ja myös onnistui siinä helposti.
Kiemunki selitteli ja valehteli, että pakkolunastus saattaisi kestää vuosia, mutta todellisuudessa päätöksen saanti kestää keskimäärin alle vuoden.
Tällä menettelyllä maat olisi saatu varmuudella huomattavasti halvemmalla, sillä koskaan ei maaomistaja ei ole saanut sitä mitä pyytää, vaan huomattavasti vähemmän, harvoin edes edes puolikaan.
Mutta sopassa oli mukana myös kaupungin muita veivareita, kuten Isosuo&kumppanit, joilla on myös golfyhtiön osakkeita ja Isosuolla myös golfyhtiön hallituksen jäsenyys.
Isosuo valmisteli asian, mutta jääväsi itsensä kun asiasta päätettiin. Kiemungin tyyppisiä kumileimasia oli kuitenkin valtuustossa riittävästi, joten laillinen veromaksajien ryöstö toteutui.
Demareiden ja kokoomuksen hyvävelisysteemillä autettiin siis golfyhtiötä pääsemään eroon lähes arvottomista maistaan ja samalla myös tuli muille sopassa mukana oleville taloudellista hyötyä.
Kaikki tämä veivaaminen ja keplottelu maksatettiin veronmaksajilla ja vieläpä velkarahalla!!
Koittakaa siis miettiä ketä äänestätte!- taastätä
Tietysti Kiemunki kaupunkiuutisten toimittajana pitää yllä hiljaisuutta. Avaajan tulisi tehä rikos ilmotus. Ihan velvollisuu.
- olHML
Niin kauan kuin näitä asioita ei viedä poliisille veljien peli jatkuu.
- KusetuksienKusetusToikin
Kyllä moni Hämeenlinnalainen veronmaksaja odottaa tuostakin puhalluksesta konkreettista tuloa kaupungin kassaan , kunhan ne pääkaupunkiseudun raharikkaille suunnatut huvilat hienoine rantoineen valmistuvat. Siinä veroeurot alkavat mukavasti kilahdella kaupungin kassaan ja paikalliset kauppiaatkin saavat mukavasti tuloja. Kyllä tuokin rakennushomma on ihan tekemistä vaille valmis, kun kerran Juhakin on mukana tuossa loistohankkeessa.
- EhiterS
Minusta on vastuutonta että ei tehdä ilmoitusta poliisille. Täysin selvä rikos!
- hämmästynyt
Iltapäivälehdet repis tuosta helvetin monta lööppiä jos tuo on totta.
- TurvatonKyheröHuutaa
EhiterS kirjoitti:
Minusta on vastuutonta että ei tehdä ilmoitusta poliisille. Täysin selvä rikos!
No mitä siinä vielä vingut, mene ja tee se ilmoitus!! Hopi hopi.
- Rikostutkintaan
Samat todellakin! Avaajan tulisi heti mennä poliisin puheille.
- häiriö.linnut
Voi, voi tyhmiä lintuja, mitä tekivät. Yhtenä syksynä viikon pakomatkan päätteeksi löytyivät golf-kentältä. Senköhän takia ne piti hengiltä saada, etteivät enää mene sinne häiriköimään ja paskomaan .
- IhmetteleväKK
Avaaja teki kovan paljastuksen!!! Puolueisiin kuulumatomana veronmaksajana olen ihmeissäni miksi Kari Ilkkala ei ole puuttunut asiaan. On tehnyt kanteluita ja rikosilmoituksia pienemmistäkin asioista.
Tuli mieleen että onko Ilkkalalla jotain omaa valvottavaa tässä kuten oli SCC-Autotalossakin, jota kaikessa hiljaisuudessa oli kaupunkiin järjestämässä.- twnbhpu
Jotenkin haisee.
- JuuTästäOpitaanTaas
Yhtä häpeällinen on myös tapahtumapuiston osto, hitto maa on saastunut kauttaaltaan. Sille ei voi tehdä mitään ilman miljoonia maksavaa maanaineksen vaihtoa. Tradeka teki tilin kun kauppa syntyi, alue oli ollut tyhjillään yli 20 vuotta vain siksi ettei mikään järkevä firma halunnut haaskata rahaa hukkaan.
Tradeka kiittää Aarne Kaurasta(muuten yhtiön hallituksen jäsen), muita demareita sekä kokoomusta mukavasta rahasummasta. - ÄläSaivartele
Tapahtumapuisto on muuten jo maksettu (yhdellä konsertilla) ja tuottaa nyt puhdasta voittoa ja työllistää.
- Karifani
Vai on maksettu yhdellä kosertilla? hahah! Mutama tonni saattoi jäädä kaupugille, kaikki muu meni aivan muualle.
- TapahtumatonEiTuota
Sinulle on syötetty Kiemungin ja Raution omia harvoja. Täyttä paskaa normaaliin tyyliin.
- Krejdjaha
Miten K.Ari osasikin sotkea itsensä tähänkin sotkuun. Suhmureidenjumala.
- n5y30g
Missä Kari siellä ongelmat.
- KeyWestveljet
Jos mukana on K.Ari kai Aulangolla häärii myös kaveri M.Ritsku.
- wrtbnhup
Mitä se Ilkkala on nyt mennyt tekemään?
- PikkasenLuottoHei
kauppa oli hyvä mutta valitettavasti tämä lama iski 2009 joten odotellaan ,tonttien hinnat nousee ja kaupunki tienaa.
Seuraavaksi silta tapahtumapuistoon ja pilvenpiirtäjä vesijättömaalle.
Hml on silloin mailmankartalla ja voi sitä turistien määrää.
Ensin potkitaan väkee pihalle ja säästetään kaikesta ,paitsi ei näistä.- Halahdt
Kiitos Kari loistava idea mutta ethän valehtele.
- sullejamulleainakin
Tuonkin tapauksen kähmintä jo osoittaa aukottomasti minkälainen korruptio rehoittaa Hämeenlinnassa vuodesta toiseen.
- Faktaaon
Kaikkein törkeitä oli kun golfyhtiölle maksettiin enemmän kuin välittäjät arvioivat ! Välittäjienkin arviot olivat pahoin metsikössä, sillä kyse oli kaavoittamasta raakamaasta. Myyjätaholla ei ollut mitään mahdollisuutta saada alueelle kaavaa, ilman kaupungin myötävaikutusta.
- HMLssakaikkimahdollista
Tämmöinenkin onnistuu tosi helposti Hämeenlinnassa. Korruption luvatussa pesäkkeessä
- Säälin.Nyt
Avaaja on vanha käppyrä ja toistaa 10v. vanhaa asiaa kuin olisi nyt päätetty. Haki golfklubin jäseneksi mutta ei sinne huonosti pukeutuvia öykkäreitä oteta ja niin Kokomustasta tuli persu ja katkera. Sekoo edelleen. Sanottiin kavereiden kanssa jo 10 v. sitten että tee rikosilmoitus äläkä räkkääs valuta. Mitään ei pistänyt toimeksi.
- MuistuttajaM
Koitahan Iisakki rauhoittua, sillä olet ykköskähmijä ja hyväveliverkoston ykkösmies Hämeenlinnassa. Paljonko sait natsaa, että puhutit tosille tolloille kaupan toteutuvaksi? Vai ihanko ilmaiseksi halusit, että hyvät veljesi rikastuvat?
Sanoitko siis hyvien veljiesi kanssa minulle, että tekisin rikoisilmoituksen? Et sanonut. Minä en ole sinun tapaisesi vasikka, että juoruilet ihmisten perheasioita. Osta hame, se sopii sinulle parhaiten. Muistutan jatkossakin mokistasi, joten kaiva se herne nenustasi. - TäydellinenOsuma
Kääpä totuus on sinun kannaltasi ikävää kuunneltavaa.
Järjetön kauppa. Kaupunkilaisten kannalta.
- IisakkiJaJuha
Aivan loistava diili. Hyvien Veljien kannalta. Tyhmältä kansalta pitääkin kerätä hillot pois, etteivät ryyppää liikaa kossua.
- sprtuella
eiks sambian leskien pitäny ostaa monta mökkiä mustalla rahalla
- wtbhnurebp
K.Ari tietää parhaiten mutta voi olla häkissä eikä pysty kirjoittamaan.
- fataaon
Kari on oikessa. Rikollisen valmistelun ilmiantaminen ei ole rikos. Sambiasta ei koskaan ollut edes tulossa rahaa, mutta sen mielikuvan antaminen rahoittajille, pankeille ym. että rahaa on tulossa oli Ritakuonalta harkittua rikoksen valmistelua. Rikos olisi ollut lainan ottaminen, ilman, että sitä on tarkoituskaan maksaa takaisin.
- rntmneijåw
Kari mitään ilmiantanut vaan rehellinen Viik vei Karin suhmuroinnit poliisille. Nyt tulossa linnaa. Höpiset käppärä että ei Sampiassa ollut rahaa ja sitten sitä kuitenkin oli lainaamisen kannalta. Ota heti lääkkeet.
- sfeeee
Kiemunki pitäisi laittaa pulsaattorikone kuuluteluun poliisilaitokselle ja kiskoa totuus tässä kaupassa hänestä vaikka hohtimilla esiin. Tällä kaupallahan rahoitettiin hulppea golfseuran glubirakennus.
- persu-raukka
Kuinka pitkään olet juopotellut? Tule edes pois pesukoneesta. Sekavia voi puhua tässä kaupassakin.
- HMLkähminnänParatiisi
Kyllä on ja on ollut sairasta korruptoitunutta menoa Hämeenlinnassa. Sitten vielä ihmetellään miksi tulee muuttotappiota koko ajan. Vain ME PUUPÄÄTHÄN täällä enää asutaan ja mahdollistetaan verotuloillamme tämmöinen säännöllinen vedätys!
- Riittää44
Valitaan myös valehtelevia lain rikkojia johtotehtäviin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."432150Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.1801931- 1161352
En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711160- 96972
Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli73919Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.78859Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki44845Ja tääkin vielä...
Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/1347931802- 54701