Takkasydän pieneen avotakkaan.

Takkasydän_mielessä

Siis se vanha tarina... 70 -luvulla tehty saunamökki, jossa avotakka joka jäähdyttää mökkiä niin kauan kun tulet palavat, klapeja menee koko ajan, hiilloksen sammuttua takka on hieman haalistunut ja pellin sulkemisen jälkeen lämmittää hieman.
Jos tulia ei olisi pidetty lainkaan, niin klapeja olisi liiterissä enemmän, ja mökki suunnilleen saman lämpöinen.
Harvian takkasydän 400 mahtuisi siihen viritykseen, sehän on kaksikuorinen peltiloota, jossa ilma kiertää ja lämpenee tulisijan kuoren ja ulkokuoren välissä ja hönkii mökkiin. Kertovat toimivan sen kohtuullisesti.
No sitä takkasydäntä ei enää valmisteta. Harvian tuotepäällikkö kertoi tekstiviestissään. Sitä hän ei kertonut, miksi, mutta luulen, että Brysselin kamina-asiantuntijat ovat kieltäneet tuotannon jatkamisen. Kaminasta, jossa ei ole jälkipoltto-ominaisuuksia, tulee savua joka tappaa heti kaiken elämän sen tulisijan lähimaisemista. Myös sen kalamiehen, joka savustaa lammen toisella puolella savustuspöntössään lahnaa.
Lieneekä kellään tiedossa, kenellä olisi tuollainen Harvia 400 myytävänä?
Saiai ola lommoinenkin, mulla on hitsausvehkeet. Tosi.fi:stä ei löydy eikä huutenetistä.
Joudunkohan tekemään sen itse, kun muiden takkasydänvalmistajien mallistpista ei löydy sopivan kokoista, enkä haluaisi purkaa sitä takkaa, kun sen päällä on anopin valokuva.

9

7583

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Avotakkainen

      Kyllä noita on myynnissä kymmenillä eri valmistajilla ja monen kokoisina. Googlella löytyy "takkasydän" "takkakasetti" "avotakkaan".

      Itsekin olen sopivaa etsimässä, mutta olen jo hylännyt nuo kaksikuoriset peltilaatikot. Nimittäin yksikuorinen valurautainen kestänee paremmin, on tiiviimpi ja lämmittää myös takan muureja enemmän, vaikka ei anna kuumaa kiertoilmaa ihan yhtä nopeasti.

    • lämpöä-riittää

      Takkasydän tulee kytkeä tiiviillä putkella hormiin, ja sydämmen alapuoli ja yläpuoli irti itse takasta, tällöin lämmintä alkaa tulla välittömästi sytytyksen jälkeen. Jos lisäksi laitetaan säädettävät aukot ylä ja alapuolelle, voidaan takan varaamista säätää niin että ei tule liian kuuma, vaan lämpö varataan takkaan, ja saadaan käyttöön aukkojen säädöillä tulen sammuttua. Joissakin takkasydämmissä on sähköiset puhaltimet tehostamassa tätä toimintaa.

      • Avotakkainen

        Valurautaiset 1-kuoriset liitetään tietysti aina tiiviisti hormiin. Tällöin itse sydäntä ei tarvitse tiivistää takan kuoreen vaan siellä pitääkin kiertää tuo kiertoilma joka puolella.

        Niillä 2-kuorisilla näkee molempia: jos ei tiivistä hormiliitosta niin silloin täytyy itse sydän tiivistää todella hyvin takan muureihin. Tällä haetaan sitä, että savukaasut lämmittäisivät ja varaisivat lämpöä takan rakenteisiin. Nuohous???

        Nuo missä on puhallin takkasydämessä on yleensä niitä 2-kuorisia peltilaatikoita. Yksikuorisellakin voi laittaa kyllä puhaltimen, mutta silloin se on jossakin takassa, ei takkasydämessä.


    • TäältäLöytyy
    • Hotgonerl

      Tuollainen tilattiin: http://www.tulituote.com/tuotteet/takkasydamet/avotakan_takkasydamet/inserto_70_crystal/ Ei halvin, mutta hyvä tuntuu olevan.
      Menee aivan uskomattoman pienellä puumäärällä, kun vain oppii käyttämään. Sytytyksen kanssa oli aluksi ongelmia kun tottunut käyttämään avotakaa tai Tulikiveä. Luukkua pitää ymmärtää pitää auki niin kauan ku piippu alkaa vetämään. Ohjeetkin oli tullu mutta varmaan eka pesä sytytettiin niillä... sitten saakin rajoittaa jo niin pienelle että juuri näkyy liekki. Puhaltaa jopa 5 h edellisestä täytöstä, ja tuhkaa ei tule nimeksikään. Paikallinen muurari kävi asentamassa.

    • muurarimies

      Takkasydän on aina huono ratkaisu. Se integroidaan vanhaan ohutkuoriseen ja huonosti varaavaan avotakkaan, palaminen tapahtuu kitupoltolla ja lämmitystä toki on mutta se tapahtuu viritelmällä jossa ei ole mitään järkeä.
      Satsaa hiukan enemmän ja laita oikea, varaava tulisija.

      • PYSTYMUURI--LIVES

        LÖYTYYKÖ takkasydänmallia
        vanhaan pystymuuriin ?


      • TStakkasydän

        Muurarimies ei nyt tiedä mistä puhuu. Valurautainen takkasydän on noin 90% halvempi kuin uusi varaava takka, hyötysuhde on noin 76% verrattuna avotakan noin 7 %:iin ja asennus onnistuu ilman muurarimiestä, perustuksia painaville tiilikasoille ei tarvitse tehdä eikä lupia hankkia.


    • puhuukokemuksella

      Kannattaisko miettiä että purkaa vanhan veke ja korvaa valuraitakamiinalla
      Esim puuilosta löytyy jalallisia lasiluukulla 399e ja isompi 599e
      Kylmään mökkiin lämpöä heti ja jos hettää paksua pölkkyä hiilloksen päälle palaa pitkää kuten rakovalkea
      Kyse pn kumminkin saunamökistä
      Takkasydämmet maksavat enemmän ja ovat työläitä asentaa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moikka rakas

      Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa
      Ikävä
      61
      15117
    2. Mitä tapahtunut

      Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?
      Kankaanpää
      26
      3064
    3. HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?

      https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa
      Maailman menoa
      266
      2399
    4. Gallup: kaivattusi syntymävuosi

      Minä vuonna kaipaamasi henkilö on syntynyt?
      Ikävä
      128
      1726
    5. Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan

      Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.
      Maailman menoa
      127
      1463
    6. Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?

      Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon
      Maailman menoa
      352
      1377
    7. Jos tämän vaan sulkee ja avaa 5 vuoden päästä

      Täällä on luultavasti edelleen näitä ihan samoja juttuja. On kuin kauniit ja rohkeat samat jutut junnaa. Heips. 👋🏻 E
      Ikävä
      10
      1193
    8. Missäpäin,,,

      Lapuaa tapettu ihminen viime yönä ? Hurjaa touhua nykymeno täällä...
      Lapua
      12
      1095
    9. Onko PS kaaoksessa?

      Kuinka pahasti kulissit heiluu? Tulenarka aihe? Kyllähän vaalitappio toisensa jälkeen on vakava paikka, mutta jospa P
      Perussuomalaiset
      73
      926
    10. Mitähän ne katseet merkitsee

      Kun et saa sanaa suustasi.
      Ikävä
      114
      891
    Aihe