Takkasydän pieneen avotakkaan.

Takkasydän_mielessä

Siis se vanha tarina... 70 -luvulla tehty saunamökki, jossa avotakka joka jäähdyttää mökkiä niin kauan kun tulet palavat, klapeja menee koko ajan, hiilloksen sammuttua takka on hieman haalistunut ja pellin sulkemisen jälkeen lämmittää hieman.
Jos tulia ei olisi pidetty lainkaan, niin klapeja olisi liiterissä enemmän, ja mökki suunnilleen saman lämpöinen.
Harvian takkasydän 400 mahtuisi siihen viritykseen, sehän on kaksikuorinen peltiloota, jossa ilma kiertää ja lämpenee tulisijan kuoren ja ulkokuoren välissä ja hönkii mökkiin. Kertovat toimivan sen kohtuullisesti.
No sitä takkasydäntä ei enää valmisteta. Harvian tuotepäällikkö kertoi tekstiviestissään. Sitä hän ei kertonut, miksi, mutta luulen, että Brysselin kamina-asiantuntijat ovat kieltäneet tuotannon jatkamisen. Kaminasta, jossa ei ole jälkipoltto-ominaisuuksia, tulee savua joka tappaa heti kaiken elämän sen tulisijan lähimaisemista. Myös sen kalamiehen, joka savustaa lammen toisella puolella savustuspöntössään lahnaa.
Lieneekä kellään tiedossa, kenellä olisi tuollainen Harvia 400 myytävänä?
Saiai ola lommoinenkin, mulla on hitsausvehkeet. Tosi.fi:stä ei löydy eikä huutenetistä.
Joudunkohan tekemään sen itse, kun muiden takkasydänvalmistajien mallistpista ei löydy sopivan kokoista, enkä haluaisi purkaa sitä takkaa, kun sen päällä on anopin valokuva.

9

8673

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Avotakkainen

      Kyllä noita on myynnissä kymmenillä eri valmistajilla ja monen kokoisina. Googlella löytyy "takkasydän" "takkakasetti" "avotakkaan".

      Itsekin olen sopivaa etsimässä, mutta olen jo hylännyt nuo kaksikuoriset peltilaatikot. Nimittäin yksikuorinen valurautainen kestänee paremmin, on tiiviimpi ja lämmittää myös takan muureja enemmän, vaikka ei anna kuumaa kiertoilmaa ihan yhtä nopeasti.

    • lämpöä-riittää

      Takkasydän tulee kytkeä tiiviillä putkella hormiin, ja sydämmen alapuoli ja yläpuoli irti itse takasta, tällöin lämmintä alkaa tulla välittömästi sytytyksen jälkeen. Jos lisäksi laitetaan säädettävät aukot ylä ja alapuolelle, voidaan takan varaamista säätää niin että ei tule liian kuuma, vaan lämpö varataan takkaan, ja saadaan käyttöön aukkojen säädöillä tulen sammuttua. Joissakin takkasydämmissä on sähköiset puhaltimet tehostamassa tätä toimintaa.

      • Avotakkainen

        Valurautaiset 1-kuoriset liitetään tietysti aina tiiviisti hormiin. Tällöin itse sydäntä ei tarvitse tiivistää takan kuoreen vaan siellä pitääkin kiertää tuo kiertoilma joka puolella.

        Niillä 2-kuorisilla näkee molempia: jos ei tiivistä hormiliitosta niin silloin täytyy itse sydän tiivistää todella hyvin takan muureihin. Tällä haetaan sitä, että savukaasut lämmittäisivät ja varaisivat lämpöä takan rakenteisiin. Nuohous???

        Nuo missä on puhallin takkasydämessä on yleensä niitä 2-kuorisia peltilaatikoita. Yksikuorisellakin voi laittaa kyllä puhaltimen, mutta silloin se on jossakin takassa, ei takkasydämessä.


    • TäältäLöytyy
    • Hotgonerl

      Tuollainen tilattiin: http://www.tulituote.com/tuotteet/takkasydamet/avotakan_takkasydamet/inserto_70_crystal/ Ei halvin, mutta hyvä tuntuu olevan.
      Menee aivan uskomattoman pienellä puumäärällä, kun vain oppii käyttämään. Sytytyksen kanssa oli aluksi ongelmia kun tottunut käyttämään avotakaa tai Tulikiveä. Luukkua pitää ymmärtää pitää auki niin kauan ku piippu alkaa vetämään. Ohjeetkin oli tullu mutta varmaan eka pesä sytytettiin niillä... sitten saakin rajoittaa jo niin pienelle että juuri näkyy liekki. Puhaltaa jopa 5 h edellisestä täytöstä, ja tuhkaa ei tule nimeksikään. Paikallinen muurari kävi asentamassa.

    • muurarimies

      Takkasydän on aina huono ratkaisu. Se integroidaan vanhaan ohutkuoriseen ja huonosti varaavaan avotakkaan, palaminen tapahtuu kitupoltolla ja lämmitystä toki on mutta se tapahtuu viritelmällä jossa ei ole mitään järkeä.
      Satsaa hiukan enemmän ja laita oikea, varaava tulisija.

      • PYSTYMUURI--LIVES

        LÖYTYYKÖ takkasydänmallia
        vanhaan pystymuuriin ?


      • TStakkasydän

        Muurarimies ei nyt tiedä mistä puhuu. Valurautainen takkasydän on noin 90% halvempi kuin uusi varaava takka, hyötysuhde on noin 76% verrattuna avotakan noin 7 %:iin ja asennus onnistuu ilman muurarimiestä, perustuksia painaville tiilikasoille ei tarvitse tehdä eikä lupia hankkia.


    • puhuukokemuksella

      Kannattaisko miettiä että purkaa vanhan veke ja korvaa valuraitakamiinalla
      Esim puuilosta löytyy jalallisia lasiluukulla 399e ja isompi 599e
      Kylmään mökkiin lämpöä heti ja jos hettää paksua pölkkyä hiilloksen päälle palaa pitkää kuten rakovalkea
      Kyse pn kumminkin saunamökistä
      Takkasydämmet maksavat enemmän ja ovat työläitä asentaa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      371
      2888
    2. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      66
      2314
    3. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      78
      1969
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      77
      1644
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      140
      1552
    6. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      69
      1179
    7. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      1039
    8. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      264
      975
    9. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      11
      968
    10. 39
      841
    Aihe