Lapsi ei halua tulla kesäksi asumaan kotiin

Lorena777

Hei!

Haluaisin kysyä mielipidettä seuraavaan dilemmaan;

Asumme avomieheni kanssa n. 300 km päässä opiskelupaikkakunnallamme, josta olemme kesäksi taas tulossa pääkaupunkiseudulle kesätöihin, jossa vanhempamme asuvat.

Täytämme molemmat kevään aikana 24 vuotta ja yhdessä olemme olleet kahdeksan. Edellisinä kahtena kesänä olemme menneet asumaan kumpikin omille vanhemmillemme kesän ajaksi (toukokuusta elokuun loppuun).

Vanhempamme ottaisivat mielellään meidät tänäkin kesänä ilmaiseksi hoteisiinsa. Meistä kuitenkin tuntuu, että haluaisimme asua nyt yhdessä myös kesän. Olemme saaneet vuokrattua opiskelupaikkakuntamme asunnon edelleen kesän ajaksi (aikaisemmin olemme maksaneet itse tyhjänä ollutta asuntoa).

Olemme myös löytäneet hyviä asuntoehdokkaita pääkaupunkiseudulta, joidenka asuinkuistannukset olisivat meille samat kuin opiskelupaikkakunnallamme, sillä tyytyisimme asumaan kesän tiiviimmin yksiössä.

Meillä on molemmilla oman alan kesätöitä tiedossa, ja taloudellinen tilanteemme on muutenkin hyvä ja vanhemmistamme riippumaton, kiitos oman työssä olomme.

Tästä päästäänkin ongelmaan; Tulevan anoppini mielestä ideamme asua yhdessä on täysin älytön. Hän on ottanut nyt henkilökohtaisena loukkauksena sen, että avomieheni ei ole tulossa kesäksi kotiin vaan asuisi kanssani. Tunnen oloni ihan kehdonryöstäjäksi, kun niin pöyristyneitä asiasta ollaan. Anoppi varoittelee siitä, että mitä jos kesätyöt eivät toteutuisikaan, vuokralaisemme opiskelupaikkakunnalla olisi epäluotettava ja muutenkin kaikkihan voi mennä pieleen.

Anopilla on tosin historiaa harata päätöksissämme vastaan, mutta sanokaahan nyt, onko päätöksemme vuokrata oma asunto myös kesän ajaksi älytön?

4

132

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lorera777

      Piti vielä kirjoittaa, että jos joku ymmärtäisi syitä anopin käytökselle niin kertokaahan ihmeessä. Ja jos on jotain hyviä ratkaisuehdotuksia niin niitäkin saa jakaa. En ole itse äiti ja en osaa ajatella, mikä tässä on niin väärin.

      Anoppi on murjottanut miehelleni 16-vuotiaasta aina, kun mieheni onkin tehnyt oman (tai minun) mieleni mukaan, eikä äitinsä. Kun päätimme muuttaa opiskelupaikkakunnallamme isompaan asuntoon (20 neliöisestä yksiöstä) seurasi tästäkin kauhea sota.

      Omat vanhempani ja miehen isä onneksi tukevat meitä.

    • Äiti.anoppi.mummu

      Anoppi haluaa pitää pojastaan kiinni ja hänet lähellään. On vähän kypsymätön tyyppi, on katkera kun toinen nainen on pojalle tärkeämpi. Luopuminen lapsista on oma prosessinsa, luotani on lähtenyt kaksi aikuistumaan. Lapset vain ovat aika rakkaita ja itsessä kiinni, mutta irti pitää päästää. Ei anoppia tuomita kannata, mahdollisimman ystävällisesti, mutta päättäväisesti tehdä omat ratkaisut, eli tässä tapauksessa muuttaa yhdessä asumaan. Siunausta, että onnistutte, on tärkeää että välit pysyvät edes siedettävinä jo tulevia lapsenlapsiakin ajatellen. Uskon miehellesikin äidin olevan aika tärkeä ja hän on ristiriitaisessa tilanteessa kun luonnollisesti rakastaa sinua enemmän, vaikkakin eri tavalla kuin äitiänsä.

    • Teidän_päätös

      Aikuiset ihmiset eivät tarvitse äidin lupaa..
      Teillä on oikeus toimia niin kuin haluatte. On ihan normaalia ja luonnollista että haluatte asua ja olla yhdessä.
      Eikä äidin pidän loukkaantua tuosta. Hänen on todellakin ymmärrettävä päästää irti pojastaan.

    • Lorena777

      Kiitos vastauksista.

      Yritän tosiaan ymmärtää anoppiakin, mutta ehkä nyt on tullut vain aika toimia niin kuin itse haluamme. Ei varmaan saisi ottaa itseensä niin paljon anopin höpötyksistä. Tulee vain jotenkin niin teinimäinen tunne, kun annetaan ymmärtää, että ei olla kykeneväisiä tekemään päätöksiä, jos ne eivät ole juuri anopin mielen mukaisia.

      Täytyy olla tyytyväinen sentään mukavasta appiukosta ja auttavaisista omista vanhemmistani!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Zelenskyi ei suostunut nöyrtymään Trumpin ja Vancen edessä, siksi meni pieleen

      Trumppia täytyy imarrella, silloin homma toimii aina. Tähän Zelenskyi ei suostunut.
      Maailman menoa
      673
      4529
    2. Harmi että

      Pidät niin vastenmielisenä. Olen minäkin välissä ollut ihan kamala sinulle ja ihmetellyt miten voit minusta tykätä. Se o
      Ikävä
      20
      2205
    3. Ajattele miten

      Paljon ottajia sinulla olisi
      Ikävä
      102
      1376
    4. En rehellisesti usko et oisit

      Sekuntiakaan oikeasti mua kaivannut. Tai edes miettinyt miten mulla menee. Jotenkin todennäköisesti hyödyt tästäkin jos
      Ikävä
      18
      1231
    5. Tekisitkö jotain toisin

      Kaivattusi kanssa alusta alkaen? 😍
      Ikävä
      71
      1168
    6. Trump näytti slipoveri-ukolle kaapin paikan!

      Slipoveri-ukko Ukrainan presidentti Volodimir Selenskyi meni tapaamaan valkoiseen taloon Trumppia ilman kunnon tuliaisia
      Kajaani
      123
      999
    7. Nainen, olet jotenkin lumoava

      Katselen kauneuttasi kuin kuuta, sen loistoa pimeässä. Sen kaunis valo on kaunista sekä herkkää ja lumoavaa. Olet naisel
      Ikävä
      66
      998
    8. Jos saan sinut elämääni

      niin minun täytyy nukkua ihan ensimmäiseksi 2vk putkeen. Sopiiko se sinulle? Väsynyt olen ollut ja niin levollinen olo
      Ikävä
      75
      925
    9. Kun Zele jenkeissä kävi

      Enää ei Zele saanutkaan miljardeja ilmaista rahaa niin helposti. Läksyttivät oikein kunnolla pientä miestä ja joutui poi
      Kitee
      255
      884
    10. Tulee ikävä

      Ja toivon että saan anteeksi ❤️
      Ikävä
      65
      876
    Aihe