http://www.aamulehti.fi/kotimaa/10-tuotteen-hatkahdyttava-lista-nain-vahan-tuottaja-saa-ruuasta-voipaketista-vain-34-senttia/
Ei mulla muuta.
Ajattelemisen aihetta
6
<50
Vastaukset
- HyväHintaBulkista
Eihän tuossa ole mitään valittamista, yli 10% osuus pelkän bulkkitavaran tuotannosta.
Loppukäyttäjän maksama hintahan kaikissa tuotteissa on suurimmalta osaltaan jalostus- ja kuljetuskustannuksista, johtuvia. Näin myös elintarvikkeissa.
Miksi valitatte, hyvä katehan teillä on tuotteen laatuun, sen tekemiseen tarvittavaan tietotaitoon ja työpanokseen nähden? - lkkloiiooi
muistikko törsä lisätä tuet tuohon eli hintoihin voi lisäts reilusti puolet lisää,mitenkähän australia,uusiseelanti,eteläamerikka pärjää kun ne myy ympäri maailmaa ja saavat kunnon katteen ilman tukia,suomes vaan ollaan paskat housuis eikä tapahdu mitään muuta kun porataan lisää tukee vaikkei tukee tarttekaan,tuet pois ja maajussi opetteleen ilman tukee elämään.
- kutiavakuttu
Opettele ite syömään olematonta ruokaa!
- Netinkäyttäjä
Uusi-Seelanti ei ainakaa pärjännyt, tukia palautettu jo 2000-luvun alusta. Että silleen.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Uuden-Seelannin_talous
- Realitybites
Raakaöljyn osuus bensalitran hinnasta on n 15%.
Pitäisikö öljy-yhtiöitä alkaa tukemaan kuten maataloutta? - rosentti
Jutun mukaan tuottajille maksetaan prosentteina, eikä euroina. Jos ruoka maksaisi 100 prosenttia, niin vain harvoilla olisi siihen varaa.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/1872748- 1642559
Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1182277Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee622099Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."31749Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu2091476"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!591474Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2311222Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää971174Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.3711089