Miten menee westin oikea askel?

AntaaVaanRullata

Mikä kumma tanssi kun sitä opetetaan erilaisilla askelilla. Ja joku valopää opettaa sitä täysin holtittomin askelin ja sanoo vaan että "siitä vaan ja antakaa rullata", niin kuin jotain hidasta foksia mutta kädenalikuvioin ja täysin holtittomin askelin. Mistä tietää saavansa oikeaa westin opetetusta.

5

69

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vapaataaskellusta

      Tanssi ei koostu askelista, vaan askeliin keskittyminen luultavasti jopa sotkee koko tanssin. Toki askelten opettaminen on ollut se perinteinen tapa opettaa tanssimaan, vaikka se ei ole kovin hyvä tapa. Vaikka westissäkin on toki perusaskellus, käytännössä askellus on täysin vapaa, kuten muissakin tansseissa kun mennään pidemmälle. Westissä vaan pyritään tekemään tanssista tanssia mahdollisimman nopeasti, ja siksi opettaja voi opettaa tuolla tavalla jo alkeiskurssilla.

      • onsiinäaskeleitakin

        Ainakin yksi ope käyttää käytännössä boogiewoogien askellusta. Nilkkatyöskentely vain saattaa hämätä kuviota katselevaa: hän näyttää tappavan baunssin nilkkoihin. Muuveissa sama tekniikka muutoin.


      • WestCoastSwing
        onsiinäaskeleitakin kirjoitti:

        Ainakin yksi ope käyttää käytännössä boogiewoogien askellusta. Nilkkatyöskentely vain saattaa hämätä kuviota katselevaa: hän näyttää tappavan baunssin nilkkoihin. Muuveissa sama tekniikka muutoin.

        Kaikki hitaat kädenalitanssit menee käytännössä westie kategoriaan. Musiikki on valtaosalta muuta kuin swingejä. Ei ole olemassakaan yhtä ainoaa westie tanssia vaan se on aika iso ryhmä erilaisiin hitaisiin musiikkilajeihin sovitettuja tansseja. Tanssin vapaamuotoisuutta kuvaa hyvin tanssityyli missä herra ja daami tanssii erirytmisillä ja eri ajoituksisilla askelilla. Samoin tanssi voi olla eräänlaista vuorotanssia.


    • weecees

      Eri tasoilla opetetaan eri tavoilla. Alkuun askelletaan 6- ja 8-tahtiin. Voi olla yhteydessä tanssittavien kappaleiden rakenteeseen. Esim. hidasta valssia tanssitaan 2/3-tahtilajiin. Tahtilaji avainsana. Myöhemmin tärkeämmäksi tulee tahtien ykkösten ja fraasin vaihtojen etsiminen, musiikintulkinta, tiettyjen iskujen korostaminen, rytmin isoloiminen eri kehonosissa, kehonhallinta jne. Edellämainitut asiat hallitsemalla voi murtaa opeteltua perusrytmiä niin, että tanssi näyttää miellyttävältä ja lajilleen luonteenomaiselta.

      Oma mielipide on, että tiettyyn rakenteeseen aluksi opettamalla annetaan pohja oppilaille ymmärtää musiikin rakennetta ja edistetään kehonhallintaa keholle yhtenäisen rytmin osalta (tanssitaan tahtiin).

      Mistä tietää, että opettaja opettaa oikein? Eipä mulla ole tähän oikeaa vastausta, mutta jos opettaja on arvostettu ja tunnettu tekijä ko. tanssilajin piirissä ja omaa kisakokemusta menestyksellä, niin ehkä sellaisen sanaan voi luottaa. .......Ehkä.

      6-count on perinteisesti opetettu yksi, kaksi, koo-j,a-nee, viis-j,a-kuus.

      8-count yksi, kaksi, koo-j,a-nee, viis, kuus, see-j,a-kasi.

      Pilkku merkitsee yhtä iskua, koo-ja-nee on triple step.

      Voisihan molemmat esim. murtaa:

      yks-ja, kaks-ja, kol-ja, nel-ja, viis-ja, kuus-ja.

      yks-ja, kaks-ja, kol-ja, nel-ja, viis-ja, kuus-ja, see-ja, kasi-ja.

      Yksi askel voi olla myös kahden iskun mittainen, riippuu kuviosta ja musiikintulkinnasta.

      Treeniä vain, että eri rytmitykset menevät selkärankaan.

      Naistenkin pitäisi pystyä pysymään rytmissä westissä erinäisistä syistä.

    • Vapaaswing

      Nykyinen westie näyttäisi olevan sama tanssi kuin jo kymmeniä vuosia hitaaseen swing ja foksimusiikkiin ja muihinkin hitaisiin rytmeihin tanssittu "vapaa swing" ja myös "two step swing" sekä "triple step swing". "Vapaa swing" on pääsääntöisesti lopullinen tanssi, vaikka aloittelevat opettelisikin aluksi kaavamaisen askelluksen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      44
      2176
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      184
      1978
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1372
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1170
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      982
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      929
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      879
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      45
      857
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      825
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      56
      716
    Aihe