Turvapaikanhakijoita pulpettien ääreen Inkeroisissa
http://www.kouvolansanomat.fi/Online/2016/03/12/Turvapaikanhakijat pulpettien ääreen Inkeroisissa/2016220453376/4
Pulpettien ääreen Inkeroisissa
3
135
Vastaukset
- jotakinse
Insinööri tarttui imuriin http://www.kouvolansanomat.fi/Online/2016/03/12/Insinööri tarttui imurinvarteen/2016220454551/4
- naisasema
HS: Naiskapina kytee vastaanottokeskuksissa - suomalaisen naisen asema herättää ihastusta
Sunnuntai 13.3.2016 klo 08.54
Osa Suomeen turvapaikkaa hakemaan tulleista naisista kyseenalaistaa tutut arvot, kirjoittaa Helsingin Sanomat.
Suomalaisnaisten asema herättää vastaanottokeskuksissa runsaasti keskustelua, kertoo Helsingin Sanomat. Kuva Tornion järjestelykeskukselta viime syksyltä.
Suomalaisnaisten asema herättää vastaanottokeskuksissa runsaasti keskustelua, kertoo Helsingin Sanomat. Kuva Tornion järjestelykeskukselta viime syksyltä. (MIRJA RINTALA)
Helsingin Sanomat kertoo, että esimerkiksi Vihdin Riuttarannan vastaanottokeskuksessa naisten asema ja sukupuolten tasa-arvo herättävät paljon keskustelua.
- Täällä on käynnissä täysi emansipaatio, kertoo keskuksen apulaisjohtaja Marikka Bergman lehdelle.
Bergmanin mukaan Suomeen tulleissa naisissa herättää ihastusta se, että Suomessa nainen voi asua yksin, erota ja päättää vapaasti esimerkiksi parisuhdetta koskevia asioita.
- Osa ilmoittaa, että ei aio mennä naimisiin ikinä, sanoo Bergman.
Helsingin Sanomien haastattelema jemeniläinen Fatima kertoo, että terroristijärjestö Al-Qaidan valta-aseman vahvistuminen on huonontanut jemeniläisnaisten asemaa huomattavasti. Naiset eivät muun muassa saa käydä töissä, jos samalla työpaikalla työskentelee miehiä.
- Ne keksivät vaikka mitä sääntöjä, joilla ei ole mitään tekemistä islamin kanssa.
Fatima työskentelee nyt nelihenkisen metsäporukan esimiehenä. Hänen mukaansa hänen miehellään voisi olla sanottavaa siitä, että vaimo työskentelee ulkotöissä.
- En aio kuunnella miestä. Sanon vain, että nyt ollaan Euroopassa. - itärajalla
Itärajalla -Turvapaikan hakijoista teksti ja kuvia
http://www.iltalehti.fi/pakolaiskriisi/2016031521272395_cm.shtml
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 213600
Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu303413Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt503371Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka513045Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1222849Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod212608Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1142332MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142145Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S281737IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!
"Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk1341370