Muutama vuotta siten ostettussa mökissä on sellainen hiukan pistävä haju, joka tarttuu eteenkin muoviin mutta myös vaateisiin, patjoihin jne., eikä helposti lähde pitkässä tuuletukseesa puhumatta konepesusta. Haju muistuttaa tervapahvia, mutta mökki on jo 50 vuotta vanha, joten luulisi sen hajut haihtuneen. Jonkinlaista tervapahvi seinissä kuitenkin on, sisäpuolella.
Olemme todenneet saman hajun joiden vanhojen omakotitalojen läheisyydessä jopa melko voimakaana, mutta emme tietenkään puhuttelleet omistajia. Mutta sitä pitäsi varmaan tehdääkin.
Tähän asti on tehty kaikenlaista siinä:
- poistettu kaikki vanhojen omistajien kamat
- homekoiran kanssa tutkittu, ei ole hometta
- tuuletettu hormiin asennetulla tuulettimella ikkunoiden olleessa raollaan viime kesästä lähtien, ei juurikaan vaikutus, edelleen haisee.
- osa tiloista on myös otsonoitu, ei juurikaan vaikutus
- aktiivihiiltä on levitetty, ei vaikutus
Mökki on tolppien päällä ja katto on kunnossa, joten kosteus ei pääsee alhaalta eikä ylhäältä.
Onko jollakin vastaanvanlainen kuvio ja onko löytynyt ratkaisuja? Mökin purkuun ei tietenkään haluttaisi mene, mutta jotain on tehtävä.
Neuvoja?
Kestohaju mökillä
17
3092
Vastaukset
- mites_savupiippu
Pääseekö talvella lunta pyryttämään hormeihin, joka sitten keväällä tai lämmitettäessä sulaa ja kastelee alapohjan. Ota lattiaa auki savupiipun kohdilta, sieltä se haju luultavasti tulee.
- olipastyölästä
Juu,kokemusta on. Meidän mökki on valetulla laatalla. Haisi samaten. Otin lattiaa auki savupiipun kohdalta. Piippuun oli satanut vuosikymmenten kuluessa vettä joka oli levinnyt reilun metrin leveydeltä laatalle . Piippuun satanut vesi oli ihvin hajuista . Haju oli lähtöisin hormista. Toinenkin ongelma oli. Koska alapohja ei hengittänyt oli alapohjaan kertynyt vuosikymmenten kuluessa kesteutta joka oli vetenä levinnyt lähes koko lattian alueelle.Laatan päällä oli tervapaperi josta oli mustaa levinnyt veden kera . Teidän mökki on tolppien päällä. Jos siinä on hormi niin sadevettä on alapohjassa. Lisäksi alapohjassa lienee kosteutta joka on muuttunut vedeksi. Koko lattia menee uusiksi.
Hormi kannattaa poistaa . Itse en laita enää hormia.- niinjuuri
Hormia ei kannata poistaa, koska helpompaa on laittaa piipulle hattu.
Väittäisin myös järkevämmäksi ratkaisuksi. - KivaMaksaa
niinjuuri kirjoitti:
Hormia ei kannata poistaa, koska helpompaa on laittaa piipulle hattu.
Väittäisin myös järkevämmäksi ratkaisuksi.Jos vesi turmellut alapohjan lattiasta niin mitä auttaa piipun hattu siinä vaiheessa enää?Ei mitään.Väitän myöskin että hatun laitolla ette hajusta eroon tasan pääse...Uusiksi lattia menee tod.näköisesti.On eri kiva omistaa jotain....
- meiltä.poistui.haju
Milainen on huoneiden sisäverhous?
Ainakin meillä tervapahvi haisi vielä yli 50-vuotiaassa mökissämme. Poistimme tervapahvin seinistä sisäpuolelta ja korvasimme tavallisella ei-muovitetulla paperilla. Lattian uusimisen yhteydessä myös siitä poistettiin tervapaperi. Sisäkatolle emme tehneet mitää, mutta haju poistui noilla keinoilla. - niinjuuri
Haju kertoo kosteudesta. Onhan ne 50 vuotta vanhat hajut laimenneet, mutta kosteus taas saa hajut esiin. Homekoira-bisneksellä taitaa mennä hyvin.
- kostea.tervapahvi
Joo. Kosteus voi tuoda homeen mukanaan. Jos mökissä ei ole kuivanapitolämmitystä tai vastaavaa, pääsee kosteutta kerääntymään käyntikertojen välillä aina sen verran, että tervapahvi haisee.
- Valittaja__LKV
Valittaja_LKV:n vastaus tähän olisi suunnilleen: kaikenlaisia vippaskonsteja kuten otsonointia ja tuuletusta voit kokeilla, mutta purkukunnossahan se mökki on.
- Hormipellit
Kannattaa aina olla suljettuna,kun on poissa.
Kiitettävästi ihmiset tätä tapaa noudattavatkin!- eräs_ulkomaalainen
Miksi muuten kiinni? Ettei ilma kierre? Etteivät hiiret pääsee? Ettei vettä päässe tulipesään asti? Vai millä perusteilla?
Hassuja juttuja täällä lukee. - essonvaarien_niksit
Ulkoilman kosteus huitelee usein, etenkin loppukesällä ja syksyllä homeille & cvo suotuisissa 70-90 % lukemissa.
Essonvaarit kuvittelevat, että mikrobikasvun saa ehkäistyä, kun sisätiloja tuuletetaan kostealla ulkoilmalla. Siis jätetään pellit auki. Tai miksei myös ikkunat auki? Tai jätetään seinät pois, sitten ei ainakaan home kasva! - Ihan_naurattaa
essonvaarien_niksit kirjoitti:
Ulkoilman kosteus huitelee usein, etenkin loppukesällä ja syksyllä homeille & cvo suotuisissa 70-90 % lukemissa.
Essonvaarit kuvittelevat, että mikrobikasvun saa ehkäistyä, kun sisätiloja tuuletetaan kostealla ulkoilmalla. Siis jätetään pellit auki. Tai miksei myös ikkunat auki? Tai jätetään seinät pois, sitten ei ainakaan home kasva!Jos joku, niin juuri sinun tietämyksesi kuuluu sarjaan essonvaarien uskomukset.
- home_sweet_home
Siinäpä kuulimme taas yhden essonvaarin ääntelyä.
Essonvaarin mielestä "mökin haju" kuuluu asiaan. - hehhehheeee
essonvaarien_niksit kirjoitti:
Ulkoilman kosteus huitelee usein, etenkin loppukesällä ja syksyllä homeille & cvo suotuisissa 70-90 % lukemissa.
Essonvaarit kuvittelevat, että mikrobikasvun saa ehkäistyä, kun sisätiloja tuuletetaan kostealla ulkoilmalla. Siis jätetään pellit auki. Tai miksei myös ikkunat auki? Tai jätetään seinät pois, sitten ei ainakaan home kasva!Eli kun tukitaan mökki viimeistä rakoa myöten, niin ulkoilman kosteus pysyy ulkopuolella? Jepjep...
- essonvaarin_logiikka
Eli mökki pysyy kuivana, kun tuuletetaan kostealla ulkoilmalla? Sitä paremmin kuivuu, mitä enemmän tuuletetaan! Siis puretaan ikkunat, ovet, seinät ja katton, niin sitten on kuivaa kuin saharassa!
- Llklkjkllhrfg
Mökit haisee yleensä
- saaristonrakentaja
siirryt ulos niin haju katoaa!!!!;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee723142Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."342002Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2871650Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.1151632Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50
Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?2671240Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?
Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki281153Onko se liikaa pyydetty
Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin911130Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä
Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.1201064En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711050- 981033