PN saarnasta

jopo89

Taas yksi Jumalansanaan perustumaton satu: "Vaikka lapinmaa poroksi palaisi niin tuhkasta nousee tuli."
Kuka näitä keksii?
Kaksi huomiota saarnasta : Totuus tekee vapaaksi. Asioiden peittely saa aikaan hajaannusta. PN yrittää kovasti peittää rakkaudella totuuden.

19

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 5ff4fff

      Ai onko lapinmaa niinkuin Feeniks- lintu?

      • 12ruutu

        Juu, Molemmat tarinat on satua


    • Porontuhka

      Onko lapinmaa nyt palanut poroksi sitäkö se tarkoitti?

    • ValtataisteluOnMenossa

      Ensimmäiseen hajaannukseen v.-v. 1899-1902 liittyvä tämä avaajan mainitsema satu. Silloinkin taisteltiin siitä onko Jellivaaran silloinen patruuna Joonas Purnu se ainoa oikjea oikea patruuna ja Jellivaaran seurakunta se taho joka määrää mitä kaikkien muiden on tehtävä ja mihin kaikkien muiden on uskottava. Kun Kristus oli sysätty ainoan seurakunnan Herran paikalta pois ja alennettu "matkasauvaksi", alkoi valtataistelu siitä kuka on herra lestadiolaisessa liikkeessä.

    • SuuriOnEro

      Pakkovallalla yhtä joukkoa. Tämähänm on lestadiolaisen opin ydin.

      Tämä idea ainaoan oikean nimissä harjoitettavasta pakkovallasta on johtanut toistuviin valtataisteluihin siitä, kuka pakkovallan menetelmistä päättää, ja kenen johdolla pakkovaltaa kulloinkin harjoitetaan.

      Jeesuksen valtakunnassa kaikki Jumalan lapset ovat samanarvoisia ja Kristuksen vanhurskauttamia, armosta ilman kenenkään omia meriittejä.
      Kun Kristus on Herra seurakunnassa on kilpailu vain toinen toisensa kunnioittamisesta, ja kaikki valta on yksin Kristuksella.

      • AvoiminKorteinEteenpäin

        Kristuksen seurakunnassa seurakunta, (on määräajaksi vaaleilla valittu neuvosto), päättää saarnaajien nimittämisestä sananpalvelijoiksi. Seurakuntaneuvosto kontrolloi opetuksen laatua koko ajan, vastaako se oppia. Esikoislestadiolaisten tapauksessa tutkitaan, vastaako opetus evankelisluterilaisen kirkon tunnustuskirjojen mukaista oppia. Ellei vastaa sananpalvelijalle annetaan tunnustuskirjat puolen vuoden ajaksi jotta hän voi sen ajan jälkeen tentata seurakunnan edessä hallitseeko hän tunnustuskirjojen mukaisen opin.

        Ellei hän välitä opista ja oettaa tahallaan vastoin tunnustusta hän siirtyy kuulijan paikalle ja hänen tilalleen valitaan toinen henkilö.

        Mikäli joku joukko seurakunnassa on eri mieltä evankelisluterilaisen tunnustuksen mukaisesta opetuksesta, he erovat luterilaisen tunnustuksen mukaisesta kirkosta ja perustavat oman kirkkonsa tuon oman tunnustuksensa pohjalle.


    • herätkäänytjounikeot

      Minkä tähden te aikuiset ilman holhoojaa eläväiset lutterilaiset ette pääse tuosta lappihumpuukista eroon!?!?

      Onko se niin vaikeaa ottaa edes yksi terve askel Raamatun suuntaan ja katkaista kokonaan tuo pöljä napanuora ihmisiin jossain jellissä voi jumankaut amitä lapsellista ja naurettavaa elämää!!

      Miksi ette ala palvella Jeesusta jo vihdoinkin vapaana uskovana ilman painolastia lappiin ja lutteriin ja leevinkin on jo aika saada olla rauhassa!!

      omnko Jumalanne niin köyhä ettei saa teille annettua enää mitään, jääkaapissakin on parasta ennen päivä, eiköhän se ole leevilläkin jo mennyttä aikaa sitten, antkaa aikansa miehen levät ja kuunelkaa jo omilla korvilla josko henki sanoisi jotain.

      • teuta01

        "herätkää nyt jo uniket".
        .
        Olen muuten samaa mieltä , Mutta tuo lappi humpuuki on kauan saanut ,
        rehottaa ,että siinä tarvittaisiin Jumalan voimaa Tahi ainakin JEESUKSEN
        Eli kaikkien hullutus pitää saada Siihen tekstiin, Mitä Raamatussa sanotaan
        .
        Ei tietääkseni, pitäisi olla niin vaikeaa ,mutta kun siinä hänkslää usko myös
        Kun puhutaan joku asia kuntoon , se ei olekaan huomenna enää kunnossa.
        Siis usko joka piti olla sata varma ,ei olekkaan vaan siihen on tullut paljon
        keplottelua mukaan ,ja juuri LV:t tähden .
        .
        Nämä on saatava ensin hiljaiseksi , sitten vasta voidaan puhua siitä napa- nuorankatkaisemiseta ja sellaisista muista ,kuten LLL:n olosta tai Rovasti,
        na olosta, ja kattaa Kirtukseen USKO.


    • sokeako.luottamus

      Onkohan sitä Lappihumpuukia juurikaan lestadiolaissaarnaajien sanomassa?
      Olen tosin äitini kuoleman jälkeen ollut kokonaan poissa lestadiolaisseuroista joten viimeisen 10 vuoden aikana onko lie kehitys mennyt jotenkin tiukempaan suuntaan, en tiedä.
      Vaikuttaa siltä että kun seuraa kehitystä vähän kauempaa ja vain median välityksellä, saa vinoutuneen näkökulman. Ja netissä näiden viimeisten 10 vuoden aikana pärskynyt homo- ja insestitrendit ovat aivan outoa puhetta , muotiin on tullut liioitella ja vääristää asioita.

      • KuulehaSieTotuutta

        Nimimerkille sokeako.luottamus: Insestijutut eivät ole esikoislestadiolaisten palstoilla keskustelunaiheina. Eikä mediakaan ole AIEMMIN kovin paljon pitänyt esillä esikoislesatadsiolaisuutta.

        Kuluneen kymmenen vuoden aikana esikoislestadiolaisuus on iisaksonilaisten johtamana mennyt pystysyöksyä poispäin Jumalan sanasta ja evankeliumiasta. Muutamaa poikkeusta lukuun ottamatta
        lähetysmiehet ovat ylistäneen vain tätä kristillisyyttä ja Jellivaaran iisaksonilaista johtoa. Nyt Jeesuksesta todistaneet lähetymiehet savustettiin kaikki ulos liikkeen päättävistä elimistä ja lähetystoimesta. Tämä oli viimeinen niitti Jeesukseen uskoville.

        Propagandistit jotka erittivat uskovat saarnaajamme julistavat täysipainoisesti Jellivaaran iisaksonilaisten valtaa. Ja niille jotka eivät heidän (julistajien) satuihinsa usko, julistetaan helvetin tulta.
        Näin varmistui ero Jellivaaran liekanarusta. JUmalan suuri lahja
        niille syntisille joita eivät tällaiset ihmisopit ja valtataistelut ravitse.


    • miunvanhimmat

      Ootteko muuten huomanneet että ne kirkkouskikset täälä parjaa,haukkuu ja mollaa milloin mitenkin,se vaan kertoo kuinka eksyksissä ne oikeesti ovat,täältä koittaavat hakea tukea,kannattais ehkä vaan kylmästi tunnustaa että oikeamieliset kristityt eivät täälä aikaansa kuluta jonninjoutavilla kommenteilla,niillä on rauhallinen ja turvallinen mieli kun saavat kulkea rakkaitten vanhimpiemme neuvojen vahvistamina,ei meillä JUMALAN lapsilla ole mitään hätää.mikään ei muuta meidän uskoa vaikka kuinka nalkutatte täällä!

      • EEPPU

        Hyvät sulle.


      • miunvanhimmat
        EEPPU kirjoitti:

        Hyvät sulle.

        TACK!


      • SiläsiOvatKääntyneet

        miukumaukulle terveisiä.

        Väärä turva on vanhimmissa ja tässä kristillisyydessä. Kumpikaan ei näet voi ketään pelastaa kadotuksesta. Jos Kristuksen lahjavanhurskaus ei lahjaksi kelpaa, niin se on varma kadotus.

        Valinta on toki vapaa, eivätkä Jeesukseen uskovat ole tuomareita kenellekkään. Päinvastoin siis kun Jellivaaran iisaksonilaisten orjat, jotka pilkkaamisensa ohessa loimottavat helvetin tulta kaikkien päälle jotka eivät usko heidän lappi- satuihinsa. :)


      • ahhaha
        SiläsiOvatKääntyneet kirjoitti:

        miukumaukulle terveisiä.

        Väärä turva on vanhimmissa ja tässä kristillisyydessä. Kumpikaan ei näet voi ketään pelastaa kadotuksesta. Jos Kristuksen lahjavanhurskaus ei lahjaksi kelpaa, niin se on varma kadotus.

        Valinta on toki vapaa, eivätkä Jeesukseen uskovat ole tuomareita kenellekkään. Päinvastoin siis kun Jellivaaran iisaksonilaisten orjat, jotka pilkkaamisensa ohessa loimottavat helvetin tulta kaikkien päälle jotka eivät usko heidän lappi- satuihinsa. :)

        :):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):)sullevaansilmäsiovatkääntyneet.


      • ÄläpäVieläNaura
        ahhaha kirjoitti:

        :):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):)sullevaansilmäsiovatkääntyneet.

        Kyllä, KIITOS JEESUKSEN, silmäni ovat ja sydämeni on kääntynyt, en luota enään ihmisten valheisiin ja silmänkääntötemppuihin, olen saanut kohdata Jeesuksen henkilökohtaisena Vapahtajanani.
        Hallelujaa. Nyt kaikki ihmiset ovat minulle samoin kun Herralleni Jeesuksellekin, potentiaalisia pelastettavia, tai jo pelastettuja joilla on usko Kristukseen.


      • vääräsuunta
        ÄläpäVieläNaura kirjoitti:

        Kyllä, KIITOS JEESUKSEN, silmäni ovat ja sydämeni on kääntynyt, en luota enään ihmisten valheisiin ja silmänkääntötemppuihin, olen saanut kohdata Jeesuksen henkilökohtaisena Vapahtajanani.
        Hallelujaa. Nyt kaikki ihmiset ovat minulle samoin kun Herralleni Jeesuksellekin, potentiaalisia pelastettavia, tai jo pelastettuja joilla on usko Kristukseen.

        Käänny äkkiä takasin vielä kun voit,muuten edessäsi on ikuinen sumu!


      • EEPPU
        vääräsuunta kirjoitti:

        Käänny äkkiä takasin vielä kun voit,muuten edessäsi on ikuinen sumu!

        Mikäs se sellainen Jeesusumu on?


    • SSSsakramentti

      Lapin lumo on satuja ja tarinoita täynnä. On susia ja karhuja ja kaikennäköisiä humppaveikkoja ja lisäksi hiihtoveikkoja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset

      "Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-2
      Maailman menoa
      739
      9277
    2. Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta

      Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir
      Maailman menoa
      374
      8153
    3. Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/8407068
      Maailman menoa
      164
      5977
    4. William ja Sonja Aiello ERO

      Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      2437
    5. Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."

      Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun
      Kotimaiset julkkisjuorut
      6
      2146
    6. Se siitä sitten

      Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy
      Ikävä
      82
      1789
    7. Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"

      Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan
      Kotimaiset julkkisjuorut
      20
      1727
    8. Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista

      Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      8
      1561
    9. Ihastumisesta kertominen

      Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi
      Ihastuminen
      92
      1517
    10. Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon

      Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.
      Maailman menoa
      441
      1410
    Aihe