Moikka!
Täällä Tampereella liki viiskymppinen nainen haikailee kesälomallaan kesäkuussa Kuusamoon Oulangan kansallispuistoon noin viikoksi vaeltelemaan :) Tuttujen menot ja lomasuunnitelmat eivät natsaa ajankohtaan. Yksinkään ei reissu katastrofi olisi ja tykkään päiväreissuja tehdä ihan itseksenikin. Mikään himourheilija tai huippukuntoinen en ole. Jonkin verran kuntoa, kestävyyttä ja sisua löytyy. Helppokulkuisessa maastossa ilman isoja kantamuksia jopa 30 km päivässä luontuu, vaativissa olosuhteissa tollanen 15 km varmaan max. Yksittäiset päiväreissut lähinnä mielessä esim. pieni karhunkierros. Toki upeeta olisi patikoida koko karhunkierros 80 km. Paljon olen kansallispuistoissa patikoinut, mutta Oulanka olisi uusi tuttavuus. Auto ja ajokortti on.
Luonto, sen kauneus ja hiljaisuus ovat lähtökohta. Positiivisuutta, vastuuntuntoisuutta ja sopeutuvaisuutta pitää matkaeväänä olla. Niitä voidaan punnita ennen h-hetkeä :)
Kutsuu mua Kuusamo!
9
289
Vastaukset
- karhujakattellen
Täällä mies vailla naisseuraa kesäksi, käy se vaeltaminenkin naisen kanssa. Olet jo viimeisillä vuosilla ennen kuivumista, sama täällä minä olen hieman yli 50v. mies, joten tasatahtia voidaan kulkea, ja kukaties hieman kutitella toisiamme teltan hämärässä
- tambieda
Kyllä siellä kesäkuussa kutisee, kun pahin räkkä on menossa.
- antsa-50
Moikka!
Olen viisikymppinen mies Pirkanmaalta. Olen lähdössä Kuusamoon kesäkuun alussa. itseasiassa 4.6, viikon reissulle. Rukan lähellä on jo kaverin mökki varattuna, missä on tilaa n. 180 m2. Päiväretkiä olen minäkin tehnyt ja nytkin sellaiset on suunnitelmissa. Pari kertaa on tullut pieni karhunkierros tehtyä. Joten maisemat on jo jonkin verran tuttuja. Mukava se olisi kaverin kanssa kulkea.- Tre-Kuusamo
Mukavalta kuulostaa :) Mulla alkaa kesäloma juuri tuona kyseisenä viikonloppuna!
Rohkenetko antaa jotain @-osoitetta, niin voipi jutskata lähemmin? - antaja-50
Tre-Kuusamo kirjoitti:
Mukavalta kuulostaa :) Mulla alkaa kesäloma juuri tuona kyseisenä viikonloppuna!
Rohkenetko antaa jotain @-osoitetta, niin voipi jutskata lähemmin?Parempi vaan tässä jutella, eiköhän ne seksitavat tälläkin voida läpi käydä ?
- antsa-50
Moikka!
Jos haluat jutella asiasta lisää laita s-postia. [email protected]- huihaihoi
ahaa! antsa-50 sähän oot monessa ketjussa! ;)
- Mimmi55Tre
Tre-Kuusamo:
Olitko reissussa? Saitko seuraa vai menitkö yksin? Olen aikeissa lähteä parin- kolmen viikon kuluttua Karhunkierrokselle vaikka päiväreissuja tekemään, pidemmälle ei uskalla ilman matkakaveria. Kyllä kai siellä yksinkin pärjää, mutta samanhenkinen retkiseura olisi mukavaa!
Entä Antsa-50? Oletko lähdössä nyt syyskesällä Lappiin päin? - jussuppi
hei mimmi55.. 48m lähtee tuossa 14.8 kieppeillä reiluksi viikoksi käsivarteen kämpälle. sielläkin suuntaa luontoa riittää
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1392793Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.2622449Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?261466- 1211162
- 1081123
Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa
Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar2041033Ryöstö Punkaharjulla
Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee13992Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla
Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La58896Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.297867Mistä juttelit viimeisen kerran
Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.62864