kertokaapas miten oikeaoppisesti lohkon vahvistus tapahtuu (M54B30) betonilla sementillä?
estääkö se viritetyn moottorin värähtelyt sekä sylinteriputkien vääntelyn?
kaverini väitti että normaali betonilla sen voi tehdä mutta kun valoimme lohkon tulpanreistä täyteen niin sen kuivuttua auto ei enää inahtanutkaan liikkeelle.
kestääkö kuivuminen suljetussa tilassa kauemmin kuin vapaassa tilassa ja siksi ei auto vielä käynnistynyt vai miten on?
lohkon betonointi/sementti
18
4054
Vastaukset
- auvvo
en tiedä oletko ehkä tehnyt kaiken aivan oikein mutta tuolla on juttua betonilohkosta ja stroukkikitistä...
http://www.btcf.fi/forum/showthread.php?t=187848
menestystä.... - 8765
Älä laita tulppia paikalleen, ennen kuin betoni on kuivunut. Märkä betoni sottaa pakosarjan.
- rapparinpoika
luultavasti betonki on vielä märkää ja kipinä hukkuu kosteuteen, joten anna kuivua kaikessa rauhassa.
- lauttasaari
no jos oikeesti oot ton noin tehny ni ei jatkoon, nimittäin sul on ny painepuolel kamat ja kone ei pyöri. betoni laitetaan AINA lohkonpuolelle missä öljy sumuttuu ja sekin vahvistus tehdään ilman öljyjä kone purettuna.
siis työntääkö konees ny öljysumua patoputkesta vai ei käy ollenkaa vai?
selitätkö tarkemmin niin tajutaan vähä jeesii. - pk-s
Ite oon käyttäny uretaania.
- lökljhuyft
betoni bimmeriin lissee bimmeriin betonii mut aina jäät hopppeelle skodalle.haaaaaaaaaaaaa.hiiiiiiiiiiiiiiii.hooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo.bimmeriin petonii hopelle jää pimmeri skodalle.hiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii. paska on bimmeri lättä bemu haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa.kyykkyyn jää bimmeri ,tubla kyykkyyn haaaaaaaaaaa
- ludwigi
Faija väänsi aina paskat naapurin bemarin lohkoon, kun olin pieni. Sanoi sen olevan parasta lääkettä sekä koslalle että naapurille.
- laukaanbetoni
tulpan kierteet kannattaa suojata kun sit on aika homma saada tulpat takasin. Ite käyttäsin tommosta C45-C55 lujuusluokan betonia ihan sen takia ettei pääsis halkeemaan.
- baastubo
vaiha venat vaik saabista ,ne ei ainakaa vuoda nitriumia ulos kuten vakio bemmi venois o ongelma
- Anonyymi
Saako updatin tilanteesta? oollaan just betonoimassa lohkoa ja mietitään onko C45 paras betoni??? Tarviiko imusarjakin betonoida?
- Anonyymi
Ruottin suomalaiset Ajelee skodilla kun On takatuuppari ollu aikoinaan. Skoda käy vaikka öljypuomiksi,tai siis nehän on niitä jo muuteski.hävettää et ovat vag konsernin muka kansan autoja.pirkka audi siinä kaikki.
- Anonyymi
Melkei niinku Audi mut syö pikkuse vähemmän öljyä
- Anonyymi
Myös takakonttiin kannattaa laittaa pemariin kuutio betonia, näkyy tuo pito olevan heikko, sutii liikkeelle lähdössä, jotain on vialla, lisätään pitoa betoni painoilla.
- Anonyymi
Ahaa, no se selittääkin paljon
- Anonyymi
tai vaihtaa kiinarenkaat Conttareihin.
- Anonyymi
LingLongeja voi pkkurälläkällä ainakin urista syventää jolloin saa lisää kilsoja seuraaavaksi kesäksi. Suorat linjat mukava päästää hiomalaikalla.
- Anonyymi
Kyllä se tapahtuu, ainoa vaan että siihen betoniin tarvitaan sementtiä eikä sementtiin betonia :DDDDDDDDDDDDDDDDDDD
- Anonyymi
Lämpö auton sisällä huononee hiukan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oi mun haniseni
Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli305892Kyllä mulla on sua ikävä
Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm144444Hei rakas sinä
Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle403257IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.
IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm522991Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.3391581- 711351
Vihdoin tiedän että tämä on molemminpuolista
Saattoi se koko ajan olla silmiemme edessä mutta kumpikaan ei uskaltanut sitä toivoa. Kunpa nähtäisiin pian, toivottavas861338Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2331227Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek101180- 791179