puulattian lakkauksen korjaus

hermot15

Menossa remontti torpassa, remonttimies hioi uuden puulattian ja lakkasi.
Kävin katsomassa tilannetta, hionta ja lakkaus on epäonnistunut. Remonttimiehen mielestä se on ihan ok.
Takan pellistä tippui märkää tuhkaa lattialle (mihin takka tulee, 150kg valmistakka), remonttimies oli vetänyt siitä hiomakoneella ja tuhka oli tarttunut hiomapaperiin, jonka seurauksena torpan lattiassa on useammassa kohdassa tummaa jälkeä.

Oven pielissä on nurkissa tummat klöntit ja lakan alla hiomapurua ja puupalastakin.
Toisessa oven kohdalla on samanlailla näkyvissä hiomapurua ja se on sisäovi, eli näkyy
kaikki lakkauksen epäonnistumiset. Keittiössä takan kohdalla on pelti, mutta sen jälkeen näkyy tuhkasta tullutta tummaa jälkeä, ihan kuin lattia olisi monta vuotta vanha, eikä 2 viikkoa sitten laitettu uusi lattia. (vanha lattiakin näytti paremmalta kuin nyt uusi). Keskellä lattiaa on siedettävässä kunnossa.

Remonttimies vetänyt 3 kerrosta lakkaa ja ei huomaa tämmöisiä! Miten tämän saa korjattua, uusi hionta ja uusi lakkaus? Pitääkö odottaa kauan, että tämä lakkaus kovettuu ja voi alkaa hiomaan?

Remonttimies oli lakannut lattian eka kerran maanantaina ja seuraavan tiistaina. Torstaina kun meni paikalle, niin torpan sisällä on sirkkeli ja sahanpurua lattia täynnä, remonttimies teki listojen laittamista paikalleen. Lakkapurkissa lukee, että lattiaa ei saa viikkoon laittaa kovaan käyttöön eikä esim huonekaluja. Onko tuo jo pilannut keskeltäkin lattian?

7

3777

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Bonabelt

      Terve,
      kyllä tuo lattian hionta lakkaus menee todennäköisesti uusiksi jos kunnolisen haluat. Useimmat lakat (vesiohenteiset) kyllä kestävät huonekalut jo seuraavana päivänä eli myös sirkkelin. Mitä lakkaa teillä käytettiin???
      Remonttireiskojen ei kannattaisi tehdä tuota hiontaa lakkausta jos oikeasti haluaa kunnollisen ja siistin lattia... Se on ihan meidän parkettimiesten hommaa. Missäpäin tuo kohde on,mikä remppareiska oli tekemässä?

      Jos laitat kuvia-> [email protected] voin kertoa tarkemmin mikä kusahti ja mitä tehtävissä.....

      • hermot15

        Hei,
        lakka oli parketti-ässä 20 lattialakka.

        Tuoteselosteessa: "Käyttöönottokuiva n. 12 tunnin kuluttua viimeisestä lakkauksesta. Vältä kovaa rasitusta ensimmäisen viikon aikana. Vältä painavien ja kuivumista estävien tavaroiden, kuten mattojen, asettamista lattialle ensimmäisen viikon aikana. "

        Kohde Keski-Suomessa. Remppareiska yksityisyrittäjä toiminimellä toimii.

        Kuvia en ottanut, mutta saan niitä kyllä viikonloppuna.

        Remonttia (käsitti muutakin kuin lattian uusiminen) oli tekemässä myös toinen remonttireiska (ei ollut paikalla kun lattian hionta ja lakkaus) Olen soittanut hänelle, että tarkistaa mitä mieltä on lattiasta. Totesi, että jos pahalta näyttää, niin on se hiottava ja lakattava uudestaan. Saan vastausta kait perjantaina.


    • Bonabelt

      Terve,
      juu, eli tuo lakka jo itsessään paljasti että teidän remppareiska ei ole ns. lattiamies.
      Lattialle voi kyllä tuoda sirkkelin seuraavana päivänä kunhan suojaa lattian esim. aaltopahvilla. Paras tapa olisi toki sahata listat pihalla... Tuo lakka saavuttaa itseasiassa lopullisen kovuuden vasta7- 14 vrk päästä,matot (7vrk.) raskaat huonekalut voi laittaa paikoilleen 3-4 vrk päästä.
      Jos tuo lika/jäljet ovat puussa tulee pinta hioa kokonaan auki. Mikäli vain epäonnistunut lakkaus niin voi välihionta verkolla uusi lakkaus auttaa .
      Ikävä kyllä emme toimi keski-suomessa, mutta jos haluat laittaa kuvia edellisessä viestissä mainittuun osoitteeseen voin ehkä auttaa. Niin ja tämä "palvelu" on täysin maksuton, mielelläni autan vaikeuksissa olevia.

      -Junne

      • hermot15

        Sain tiedon, toinen remonttireiska on hionnut ja lakannut lattian uudestaan. Edellinen remonttireiska maksaa tuon. Mielenkiinnolla odotan miltä lattia näyttää tämän jälkeen.


    • sdfghjvfgvb

      No miltä näyttää?

      • tulikosäästöä

        mutta meillä on parketti kehuu uusavuton. haloo


      • säästöä-on-monenlaista
        tulikosäästöä kirjoitti:

        mutta meillä on parketti kehuu uusavuton. haloo

        Mikä ahdistaa?
        Monella on parketti on sitten uusavuton tai ei.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?

      Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko
      Ikävä
      99
      1526
    2. Kerran oltiin mekin kahdestaan

      Saanko sanoa, että minua kyllä vähän huvitti jälkeenpäin? Olit kuin vapiseva jänis ketun vieressä valmis loikkimaan paik
      Ikävä
      13
      1166
    3. Ozzy Osbourne on kuollut

      Kevyet mullat ja R.I.P. Ei soi enää Paranoid.
      Maailman menoa
      223
      1156
    4. Persut yritti estää somalinaista väittelemästä lääketieteen tohtoriksi

      Yrittivät saada hänet lähihoitajakouluun, vaikka pärjäsi hyvin koulussa. Nyt hän on yliopistossa väitellyt lääketieteen
      Maailman menoa
      258
      1001
    5. Oikeasti, voitais mennä kahville

      ja jutella niin kuin normi-ihmiset. Kyllä toivon sitä. En pelkää kohdata enkä istua sun kanssa samassa pöydässä. Miten o
      Ikävä
      81
      959
    6. Naiset, naiset

      Älkää antako painonne nousta. Naisella ylipaino ei ole hyvä.💝
      Ikävä
      141
      940
    7. Jos nainen harrastaa seksiä

      Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi
      Ikävä
      179
      923
    8. Pihlaja-puulle

      Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos
      Ikävä
      15
      879
    9. No mitä nyt

      Ollaanko vaiko eikö olla? Miehelle.
      Ikävä
      71
      777
    10. Yritin keväällä unohtaa sinut nainen

      mutta siinä kävi niin, että ikävä tuli korkoineen takaisin. Niin että mikä taikavoima sinulla on minuun, sitä joutuu mie
      Ikävä
      33
      772
    Aihe