Edunvalvontavaltakirja suositellaan nykyisin laatimaan ajoissa. Näin olemme mekin vaimoni kanssa ajatelleet, iät 80 v molemmin puolin. Edunvalvojan tehtävistä saa netin kautta aivan kyvää tietoa. Sen sijaan edunvalvojaan ja sellaisen nimeämisen vaihtoehtoihin on tietoa niukasti.
Kun meillä on kolme lasta, olemme ajatelleet, että he vuorottelevat valvontatehtävässä.
1. Valtakirjassa valtuutetaan yksi lapsista meidän kummankin edunvalvojaksi. Valtuutus aktivoitaisiin sen osalta, joka sitä ensin tarvitsee, toisen osalta sitten taas aikanaan. Valtakirjassa määrättäisiin valtuutuksen päättymisaika, esim 4 vuotta valtakirjan laatimishetkestä.
2. Toisessa valtakirjassa toinen lapsista astuisi edellisen sijaan. Sen alkamisaika olisi edellisen päättymisaika ja päättymisaika taas esim. 4 vuoden kuluttua.
3. Seuraavassa kolmas lapsi jatkaisi. Alkamisaika ja kesto 4 v.
4. Sitten on mahdollista, että tehtävässä oleva jatkaisi loppuun saakka tai pyytäisi maistraattia määräämään ehdottamansa henkilön jatkamaan. Vanhojahan silloin jo kaikki lapsemmekin ovat.
Tarvitaan tietenkin selvennystä tilanteisiin, joissa vuoroon tuleva edunvalvoja on kuollut tms. Silloin seuraava vuorossa oleva sopisi edunvalvontaa hoitavan kanssa miten jatketaan ja he hoitaisivat maistraatin kanssa valtuutuksen kuntoon.
Parasta olisi, jos kaiken asian saisi yhdeksi asiakirjaksi, jolloin se olisi varmasti ristiriidaton ja selviäisi yksillä allekirjoitulsilla. Osaan kyllä muotoilla tuollaisen asiakirjan selkeästi, jos se vaan kelpaa.
Edunvalvojan vuorottelu
aika-koittaa
1
<50
Vastaukset
- kfjksjfdkfjdkl
Mikäs sen estää laatimasta yhdeksi asiakirjaksi? Valtuutukset voi olla ehdollisia, mutta turhan monimutkaista ei kannata tehdä. Edunvalvonnan aloitusajankohta parempi sitoa todelliseen tarpeeseen, esimerkiksi lääkärin lausuntoon ja toisaalta, jos olettaa tarvitsevansa pelkästään muuta tukea arjessa, siitä erikseen määräykset rajoitetulla valtuutuksella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."422106Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.1701858- 1161300
En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711140- 91885
Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli72857Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.78829Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki43826Ja tääkin vielä...
Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/1347931763- 54681