Propellikaula-mikkihiiri yrittää jälleen päteä

Estofiili

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2016031521270344_uu.shtml

Täysmaidolla Ruotsissa ja Ameriikassa syötetty pakolaispelle joutuu tulevana syksynä luopumaan virastaan, jossa hänellä ei ole ollut Viron perustuslain mukaan oikeastaan mitään valtaa. Ilves on keskittynyt vallattomassa virassaan oheisesta linkistä löytyvän suomalaisille vittuilun kaltaisiin aivopieruihin.

Virolaisille tyypilliseen tapaan ihan vitun huonolla itsetunnolla varustettu Ilves kertoo YLEN.n haastattelussa suomalaislle asian, jonka tiedämme ja olemme tienneet jo hyvän aikaa. Asiassa ei ole suomalaisten näkökulmasta mitään uutta tai epäselvää. Ilveksellä on vain jälleen kerran tarve uhota suomalaisten suuntaan sillä suurinpiirtein ainoalla asialla, jossa virolaisten voidaan arvioida edistyneen suomalaisia nopeammin.

Säälittävä alemmuskompleksinen pelle. Ilveksen olisi pitänyt jäädä uuteen isänmaahansa USA:han ja unohtaa Viro, ettei hänen tarvitsisi oikein asiasta tehen vittuilla suomalaisille.

Joudun jälleen korostamaan, ettei samanlaista julkista asennetta ole esiintynyt muilla virolaisilla poliitikoill, lukuunottamatta joitakin Edgar Savisaaren kaunaisia pyrskähdyksiä. Esimerkiksi suuresti arvostamani Lennart Meri ei aitona valtiomiehenä koskaan alentunut Ilveksen kaltaisiin matalaotsaisuuksiin. Eikä vanha komukka Arnold Rüütelkään pilkannut suomalaisia, eikä pilkkaa edelleenkään.

1

104

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • strategianlaitos

      Hendrik Ilveksellä on vain hätä ja paniikki. Kaikissa viimeaikaisissa ulostuloissa on paistanut hätä siitä ettei NATO autakaan jos Venäjä hyökkää. Varovaisesti Ilves on yrittänyt maanitella Suomea NATOon, koska tietää että Suomella olisi sen jälkeen lähimpänä liittolaismaana velvollisuus puolustaa Viroa. Viron puolustus jäisi siis Suomen kontolle.

      Ilves on fiksuna miehenä tiennyt ettei USA tai NATO tosiasiallisesti auttaisi Viroa sotilaallisesti, koska USA ei halua sotilaallista konfliktia Venäjän kanssa, eikä Viro ole puolustamisen arvoinen. Tämän sanoi jo ääneen amerikkalainen NATO-kenraali. Moraalista ja materiaalista tukea NATO kyllä antaisi.

      Ilves yrittää antaa ymmärtää, että Suomi ja Viro on samassa veneessä, vaikka näin ei ole. Virolla ei käytännössä ole kyvykästä, varusteltua armeijaa, mutta sillä on NATO. Ongelma tulee olemaan vain NATOn tosiasiallinen haluttomuus puolustaa Viroa, minkä Putinkin tietää. Suomen armeija on Venäjälle liian kova pala, jotta hyökkäys Suomeen kannattaisi. Suomi ja Viro eivät siis todellakaan ole samalla viivalla Venäjää vastaan, vaikka Ilves epätoivoisena haluaisi näin uskotella.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      95
      1877
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      88
      1330
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1143
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      76
      1037
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      119
      1010
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      57
      873
    7. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      47
      791
    8. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      782
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      48
      741
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      693
    Aihe