Äidilläni on reuma ja diabetes, ja oireisiin kuuluu niin kivuliaat jalat, ettei niihin voi edes koskea. Jalat pitäisi kuitenkin hoitaa ja kynnet leikata.
Mitä voisi keksiä ongelmaan?
Monisairaan vanhuksen jalkahoito
5
161
Vastaukset 5
- jalkahoitajattietää
Tartteeko oikeastaan?
Kysy jalkahoitajalta, he ovat asiantuntijoita.
Tai sairaanhoitajalta.
Soita vanhustentaloon ja kysy.
Sillähän selvenee.Tottakai me tiedetään jalkahoitajat. Eivät he kaikki ymmärrä vanhuksen kipuja ja ovat kovaotteisia. Lisäksi yksi huolimaton tökkäsi vahingossa terävät sakset kynnen läpi lihaan, mistä seurasi 15 vuoden piina ja lääkäreillä juoksu. Äitini ei halua kuullakaan jalkahoitajista enkä minäkään. Kerran hän tuli jalkahoidosta eikä kynsiä oltu viimeistelty, vaan ne ottivat kaikkeen kiinni, ja yksi kynsi sen takia repesi. Eivät ole ammattitaitoisia eivätkä asiantuntijoita.
- plmb2016
Vaikuttaa siltä, että äitisi energian ja valkuaisen saanti voi olla liian matala, jos on noin paljon neuropaattista kipua. Mikä on hänen BMI arvonsa, tiedätkö? ( paino kg jaettuna pituudella kaksi kertaa, pituus ilmoitettuna metreinä).
Voihan jalat aina suihkuttaa ja ilmakuivata. Jalkahoitaja tai lähihoitaja todellakin voi auttaa siinä kynsien leikkauksessa.bmi on 28, joten ylipainoa on. Proteiinia syödään suositusten mukaan, samoin muuta ravintoa. Sokeria noin yksi pikkupulla ja jugurtti päivässä. Hän on saanut insuliinishokin, joten päädyimme tuohon, lisäksi hän saa makean palan ennen nukkumaanmenoa, ettei tule liian pitkää sokeripaastoa yöllä. Sen jälkeen ei ole tullut shokkia.
Olen kuullut että jotkut mennessään esim. kulmien pigmentointiin tms, ovat saaneet hammaslääkäriltä puudutuspiikin ja sieltä suoraan menneet kivuliaaseen toimenpiteeseen. Kehtaisiko kysyä hammasläääriltä, että puuduttaisiko äitini jalkaterät/varpaat?
- VHH-kannattaja
Kivuliaat jalat ovat seuraus diabeteksesta. Onko se seuraus itse sairaudesta vai lääkkeistä johtuva, en tiedä. Joka tapauksessa diabetes johtaa ajan mukaan hoitamattomiin avohaavoihin ja lopulta ehkä amputaatioon.
Tämä on asia, jota monet diabeetikot ei käsitä vaan noudattavat lääkärin määräyksiä jatkamalla viljatuotteiden syönti, jotka sisältää paljon sokeria. Sokerista luopuminen onkin vaikeaa.
Jättämällä viljatuotteet pois ruokavaliosta ja muutkin sokeria sisältävät ruoka-aineet kuten perunan, niin homma paranee olennaisesti. Pitää kuitenkin olla tarkkana lääkkeiden kanssa, sillä jo seuraavana aamuna ruokavalion muutoksen jälkeisenä aamuna voi sokeri mennä liian alas, joka on vaarallista. Suosittelen hankkimaan vaikka Antti heikkilän kirjan DIABETEKSEN HOITO RUOKAVALIOLLA.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1062205- 103886
- 66823
- 46790
Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???21736Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha517716Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76640- 64615
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik23580- 57551
