Äidilläni on reuma ja diabetes, ja oireisiin kuuluu niin kivuliaat jalat, ettei niihin voi edes koskea. Jalat pitäisi kuitenkin hoitaa ja kynnet leikata.
Mitä voisi keksiä ongelmaan?
Monisairaan vanhuksen jalkahoito
5
150
Vastaukset
- jalkahoitajattietää
Tartteeko oikeastaan?
Kysy jalkahoitajalta, he ovat asiantuntijoita.
Tai sairaanhoitajalta.
Soita vanhustentaloon ja kysy.
Sillähän selvenee.Tottakai me tiedetään jalkahoitajat. Eivät he kaikki ymmärrä vanhuksen kipuja ja ovat kovaotteisia. Lisäksi yksi huolimaton tökkäsi vahingossa terävät sakset kynnen läpi lihaan, mistä seurasi 15 vuoden piina ja lääkäreillä juoksu. Äitini ei halua kuullakaan jalkahoitajista enkä minäkään. Kerran hän tuli jalkahoidosta eikä kynsiä oltu viimeistelty, vaan ne ottivat kaikkeen kiinni, ja yksi kynsi sen takia repesi. Eivät ole ammattitaitoisia eivätkä asiantuntijoita.
- plmb2016
Vaikuttaa siltä, että äitisi energian ja valkuaisen saanti voi olla liian matala, jos on noin paljon neuropaattista kipua. Mikä on hänen BMI arvonsa, tiedätkö? ( paino kg jaettuna pituudella kaksi kertaa, pituus ilmoitettuna metreinä).
Voihan jalat aina suihkuttaa ja ilmakuivata. Jalkahoitaja tai lähihoitaja todellakin voi auttaa siinä kynsien leikkauksessa.bmi on 28, joten ylipainoa on. Proteiinia syödään suositusten mukaan, samoin muuta ravintoa. Sokeria noin yksi pikkupulla ja jugurtti päivässä. Hän on saanut insuliinishokin, joten päädyimme tuohon, lisäksi hän saa makean palan ennen nukkumaanmenoa, ettei tule liian pitkää sokeripaastoa yöllä. Sen jälkeen ei ole tullut shokkia.
Olen kuullut että jotkut mennessään esim. kulmien pigmentointiin tms, ovat saaneet hammaslääkäriltä puudutuspiikin ja sieltä suoraan menneet kivuliaaseen toimenpiteeseen. Kehtaisiko kysyä hammasläääriltä, että puuduttaisiko äitini jalkaterät/varpaat?
- VHH-kannattaja
Kivuliaat jalat ovat seuraus diabeteksesta. Onko se seuraus itse sairaudesta vai lääkkeistä johtuva, en tiedä. Joka tapauksessa diabetes johtaa ajan mukaan hoitamattomiin avohaavoihin ja lopulta ehkä amputaatioon.
Tämä on asia, jota monet diabeetikot ei käsitä vaan noudattavat lääkärin määräyksiä jatkamalla viljatuotteiden syönti, jotka sisältää paljon sokeria. Sokerista luopuminen onkin vaikeaa.
Jättämällä viljatuotteet pois ruokavaliosta ja muutkin sokeria sisältävät ruoka-aineet kuten perunan, niin homma paranee olennaisesti. Pitää kuitenkin olla tarkkana lääkkeiden kanssa, sillä jo seuraavana aamuna ruokavalion muutoksen jälkeisenä aamuna voi sokeri mennä liian alas, joka on vaarallista. Suosittelen hankkimaan vaikka Antti heikkilän kirjan DIABETEKSEN HOITO RUOKAVALIOLLA.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen vaalilupaus oli euron bensa
Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.932178Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin
Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n452132Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin
Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi501855Topi osti Askon
Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan751370- 871283
Kastaa ja upottaa on eri sanat
Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan2191151Uskomatonta touhua!
Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki311110Oliko se oikeasti epäselvää
sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men591071- 68969
Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?
Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.285920
