Kun aloitat jonkin kirjoituksen aiheesta kuin aiheesta niin kohta on liuta mollaajia, haukkujia ja herjaajia.
Eikö joensuulaisilla ole mitään positiivista sanottavaa ja missä on käytöstavat?
Kummallinen palsta
27
79
Vastaukset
- pahajuttu
Ettäkö muka positiivista pitäs olla?kyllä se kuule negatiivinen on aina parempi kun sen lääkärin suusta kuullee hiv:tapauksissa joita toki joensuussa on jo hirveästi.
Nämä pölhölän kyläläiset kun ajautuivat/rantautuivat venäjälle aikoinaan bensarallin nimikkeellä,josta sitten seurasi monille seuraamuksia.
Sitten levitti tätä hiv:tä baareissa käydessään ja siitä jatkoilla ,niin sitä on ja paljon,useimmat henkilöt ei tiedä että kanatavat tappavaa tautia jo monta monta vuotta.
On siis uusi aalto tullut joka vie suuren osan joensuulaisista ennen aikaisesti hautaan.
Paljon jää velkaisia asuntoja maksamatta jotka vouti sitten poimii itselleen pankinjohtajan kanssa.- Niinpä_tietysti
Mielisairas näyttää kyttäilevän palstalla vuorokauden ympäri mihinkä viestiketjuun saisi vittuilunsa lisätä.. tällä kertaa nimimerkillä "pahajuttu".
Hullu mikä hullu. - jhngtfr
No näin on.
Mutta kun jätämme hänen viesteihin vastaamatta niin....
- anniemestariampuja
Samaa ilmiötä olen ihmetellyt ja onko se vain täkäläisen asujamiston asennetta? Valitettavaa kuitenkin on tuo kaiken mollaaminen ja monesti ne perusteet sille ovat asiattomia ja vailla faktaa.
Negatiivinen elämänasenne ei tuo onnea
"Nyt on taas pakko avautua ;) Oma asenne ei vaikuta pelkästään omaan itseen vaan myös läheisiin. Ei kai kukaan jaksa kuunnella jatkuvaa valittamista tai negatiivista asennoitumista kaikkeen? Ei kenelläkään ole aidosti hyvä olla sellaisen ihmisen kanssa eikä varmasti tällä ihmisellä itsensäkään kanssa. On jokaisesta meistä itsestämme kiinni haluammeko huomata elämän positiiviset asiat vai jatkammeko ikävällä asenteella eteenpäin.
Asiattoman negatiivisen kommentin ja asiallisen kritiikin ero on asenteessa. Asiallinen kritiikki on eri juttu, koska ongelmaan etsitään ratkaisua eikä sen tarkoitus ole aiheuttaa pahaa mieltä. Negatiivinen ihminen ei ole kiinnostunut ratkaisuista vaan haluaa kieriskellä negatiivisuudessa. Negatiivinen elämänasenne vie kaiken lisäksi elinvuosia. Tutkimusten mukaan negatiivisten ihmisten keskimääräinen eliniän ennuste on jopa kymmenen vuotta huonompi kuin positiivisesti asioihin suhtautuvien. Kyse on siitä miten arvokkaana elämänsä näkee ja kokee eli asenteista, jotka liittyvät onnellisuuteen ja henkiseen hyvinvointiin. Tutkimusten mukaan myös pienituloiset positiiviset ovat tyytyväisempiä tuloihinsa kuin suurituloiset negatiiviset, mikä kertoo siitä, ettei raha tuo onnellisuutta. "
http://odotusta-jonna.blogspot.fi/2014/11/negatiivinen-elamanasenne-ei-tuo-onnea.html - Hurjahlainen
Mielipiteitä on monenlaisia....sulla pitää mennä johonkin jeesuskerhoon tai perussuomalaisiin.
Niissä yhdensuuntainen näkemys on vain sallittu.
Siellä sitten päteä ansaisemassasi seurassa ja ihmetellä isoon ääneen kuinka mukavaa on.
Todellisuudessa on melko vaikeaa jos ei peräti valheellista löytää jotain positiivista Joensuun alueelta. Sisäsiittoinen tuppukylä.- ihmettelenvaannnnnnn
Miten joku ihminen sit voi haukkua heti homoksi tai hulluksi ym. vaikkei tunne kirjoittajaa ja vaikka tuntisikin, sekö on sallittua?
En tarkoittanut että omaa mielipidettä ei saisi tuoda esiin.
Mutta kyse onkin tuollaisesta herjaamisesta ja haukkumisesta mikä on tällä palstalla niin yleistä.
Annan sulle esimerkin jos se selkeyttäisi sinunkin ajatusmaailmaasi:
Aloittaja kirjoittaa jostain päivän tapahtumasta kirjoituksen.
Kohta on joku jo haukkumassa ja herjaamassa homoksi tai miksi nyt osaakaan.
Tällainenko on sinun mielestäsi normaalia ja suotavaa?
Mistä keksit että Joensuu on sisäsiittoinen?
Täällähän on paljon toiselta paikkakunnalta/ulkomailtakin opiskelijoita ym. - asdfasdfafsasaf
ihmettelenvaannnnnnn kirjoitti:
Miten joku ihminen sit voi haukkua heti homoksi tai hulluksi ym. vaikkei tunne kirjoittajaa ja vaikka tuntisikin, sekö on sallittua?
En tarkoittanut että omaa mielipidettä ei saisi tuoda esiin.
Mutta kyse onkin tuollaisesta herjaamisesta ja haukkumisesta mikä on tällä palstalla niin yleistä.
Annan sulle esimerkin jos se selkeyttäisi sinunkin ajatusmaailmaasi:
Aloittaja kirjoittaa jostain päivän tapahtumasta kirjoituksen.
Kohta on joku jo haukkumassa ja herjaamassa homoksi tai miksi nyt osaakaan.
Tällainenko on sinun mielestäsi normaalia ja suotavaa?
Mistä keksit että Joensuu on sisäsiittoinen?
Täällähän on paljon toiselta paikkakunnalta/ulkomailtakin opiskelijoita ym.Nyt kyllä pitää kysyä miten sulle tulee mieleen kristillisiin arvoihin nojaavista tai perussuomalaisista homous?
Ettet sinä vain olisi jotenkin homokammoinen tai muuten näet vain joka puolella niin kirkossa kuin kokouksissa homoja siellä täällä ja tuollakin.
Onkohan tuommoinen ajatteleminen ja käyttäytyminen normaalia että suotavaa?
En oikein pääse kiinni ajatukseen miten ne yhdistyvät toisiinsa joten voitko täsmentää asiaa?
Mitä taas sisäsiittoisuuteen tulee niin juuri tuollainen vinksahtanut asenne ympäröivästä maailmasta vääristää sukupolvien välisen kuilunkin.
Maailmassa missä vilisee homoja mielessä että kielessä.
Se rajoittaa jo lähtökohtaisestikin laajapohjaisempaan geeniperimään pyrkivää väestönlisäystä.
Sitä tietä tie sisäsiittoisuuteen on todennäköisin vaihtoehto.
Vanha jo kalevalaisen ajan aikainen Joensuun alueen sanalaskukin kertoo lyhyesti ja ytimeen mennen synkkää tarinaa näin sanoen: "Mitä serkumpi sen herkumpi."
Revippäs siitä uskonto- ja persuvastainen henkilö. - kjhgfkk
No nyt puhut aivan omasta elämästäsi.
Sinun kannattaisi pyrkiä politikoksi, puhut niin paljon paskaa ettet erotu siitä joukosta ollenkaan. (tai kukas nyt tuollaista äänestäisi) ;)
Ainoa kammo mikä on niin korkeanpaikan kammo. - asdfasdfafsasaf
kjhgfkk kirjoitti:
No nyt puhut aivan omasta elämästäsi.
Sinun kannattaisi pyrkiä politikoksi, puhut niin paljon paskaa ettet erotu siitä joukosta ollenkaan. (tai kukas nyt tuollaista äänestäisi) ;)
Ainoa kammo mikä on niin korkeanpaikan kammo.Taisipa napsahtaa kohilleen....XD
- 1305445522
Pessimistä elämän asennetta on tutkittu ja tietoa siitä löytyy. Yleinen pessimismi myös Suomen taloudellisessa tilanteessa myös masentaa ja estää keinoja siitä ulospääsemiselle ja siitäkin on jotkut viisaammat puhuneet.
"Pessimisti sairastuu todennäköisemmin ja kuolee aikaisemmin kuin optimisti. Lääkäri kertoo, miten niin.
Mitä tapahtuu, kun samaan asuntoon suljetaan ryhmä optimisteja ja pessimistejä ja tartutetaan heihin kaikkiin flunssa nenän limakalvoilla käytettävällä pipetillä?
Lääkäri Antti S. Mattila tietää."
http://www.studio55.fi/hyvinvointi/article/nain-dramaattisesti-elamanasenteesi-vaikuttaa-terveyteen-ja-elinikaan/134248
"Psykologialla ja taloudella on elimellinen yhteys. Ihmisten käyttäytymistä tutkiva taloustiede kertoo, että heikko nykytilanne voi synnyttää noidankehän. Hän arvioikin, että Suomessa vallitsee jonkinlainen kollektiivinen henkinen taantuma.
"Huonot uutiset vaikuttavat ihmisten tulevaisuudennäkymiin ja sitä kautta riskinottohalukkuuteen. Kuluttajien pessimistisyys näkyy taloudessa."
Myös kaikenlaiset sopuli-ilmiöt ovat mahdollisia. Yleinen näkemys tarttuu.
"Ihminen, joka olisi muuten vähän optimistisempi, saattaa muuttaa omaa näkemystään. Näin ilmiö leviää."
http://www.hs.fi/talous/a1439958763726 - öööööööööööö
Kummallisia ovat todella nämä alkuasukkaan. Kateellisuus, kyylääminen ja paskankirjoittelu kuuluu näiden perusluonteeseen.
- ertyuikjhng
Tässäkin viestiketjussa monta saman ihmisen kirjoitusta.
No hyvähän se on että saa purkaa omia ajatuksiaan mutta tuo toisten haukkuminen on rumaa.
Jos joskus kirjoittaisit jotain positiivista niin voisit saada lukijoita ja vastaajiakin!- ihmettelenvaannnnnnn
Eikö joensuulaisilla ole mitään positiivista sanottavaa ja missä on käytöstavat?
Nimimerkkksikin on sianvitusta, saatanan ujgyh!
- pahajuttu
Tässä ketjussa ei ole kuin yksi kirjoitus minulta ja tämä on toinen eli "pahajuttu" oli nimierrkinä.
Nyt te joensuun reppanat syyttelette jo toisia,onhan tämä toki mukavaa iltapäivä lukemista .
Asiaan......."Pessimistä elämän asennetta on tutkittu ja tietoa siitä löytyy."
Mitä siitäkin tulisi, jos kaikki suhtautuisivat myönteisen toiveikkaasti kaikkeen? Ei mitään. Psykologi Satu Kaski sanoo, että pessimismi on hyväksi ihmiskunnalle.
Liiallinen myönteisyys johtaa helposti sokeaan luottamukseen. Optimisti ei suostu näkemään sitä tosiasiaa, että maailmassa on myös pahoja puolia, eivätkä kaikki ihmiset tahdo toisilleen vain hyvää. Yltiöoptimisti ei osaa suojella itseään pahoilta asioilta, ja hän tulee esimerkiksi herkemmin huijatuksi. Liialliset optimistit – varsinkin, jos heitä on paljon – ovat vaaraksi muille, sillä yleinen vastuuntunto ja asioiden varmistaminen jää heikolle.
Evoluutiossa negatiiviset tunteet ovat olleet elinehto. Pelko suojaa liialta uhkarohkeudelta, viha rakentaa suojaavan rajan, ja häpeä estää tekemästä mitään moraalitonta.
Kaikkia ei onnista ja aina ei onnistu.
Elämä on epäreilua. Toiset ihmiset saavat jo syntyessään paremmat lähtöasetelmat elämään. Rahalla saa ja hevosella pääsee, mutta kaikilla niitä vain ei ole. Pessimisti ymmärtää, että kun on lusikalla annettu, ei voi kauhalla ammentaa. Pessimisti tietää, missä menee saavutettavien asioiden raja. Tämä suojaa kohtuuttomilta pettymyksiltä. Kun tiedostaa lähtökohtansa ja mahdollisuutensa, on helpompi arvostaa niitä pieniä asioita, jotka omassa elämässä ovat hyvin.
Maailma ja ihmiset ovat monimutkaisia.
Jos joku sanoo ymmärtävänsä sinua täysin, älä usko. Parhaimmillaan toinen voi olla ainoastaan jäljillä siitä, mitä sinä viestit. Ihminen voi tajuta vain yksinkertaisia, pieniä asioita. Pessimistin elämä voi olla helpompaa ja rennompaa, koska hän ei jaksa edes vaivata päätään maailman ja muiden
ihmisten käsittämättömän monimutkaisilla rakenteilla.
Pessimisti kestää vastoinkäymisiä.
Kun elämä potkii päähän, kyllä se tekee kipeää. Kärsimys ei tee autuaaksi, eikä kipu poistu tyhjillä ”kyllä se siitä” -sanoilla. Pessimismi on hyvä asenne vastoinkäymisissä, koska pessimisti on tiennyt vastoinkäymisten olevan odotettavissa. Hän kohtaa kriisit rauhallisemmin kuin optimisti. Hän kestää puolison nalkuttamisen, koliikkivauvan tuoman väsymyksen ja työpaikan menetyksen muita paremmin.- wertyddd
Puhu pukille, pukki kuuntelee.....
- marsipaanikakittaja
Minä tykkään marsipaanista. Se on hyvää. Mutta joskus se kakittaa
- romahtaane
Pääasia että asuntojen hinnat laskee.
- Näinon1
Näissä maisemissa monesti kuulee "savolaiset on kieroja", kieroja moni joensuulainenkin "moni kakku päältä kaunis".
- parempaaodotellessa
Mollaajia on ja yksi ihmetys kun kirjoitat jutun se ei kelpaa?Laskuvirhe ,tai ei vaan mene millään.Suomi24 ei ole teknisestikään hyvä.Kelaamista ja jutut häviävät kun seuraavan kerran haluaisi jatkaa.
- kokeillaankooooo
No täällä taitaa tuo yksi herjaaja riehua mielin määrin eikä suomi24 palstan valvoja tee mitään.
Kannattaa laittaa suoraan palautesivulle linkki ja sitä kautta ehkä nuo häiritsevät ja sääntöjen vastaiset tekstit pois. - joensuunlikka
Jotkut vaan purkaavat pahaa oloaan nettipalstoilla ja tuota samaa ilmiötä on tavattavissa ihan missä päin tahansa maailmassa....
"Ei ole olemassa negatiivisia ja positiivisia ihmisiä. On vain negatiivisia ihmisiä ja negatiivisia ihmisiä, jotka tekevät asialle jotain."
— Tuntematon- kyllästynytttttttt
Joo mutta jos tuossa pahanolon purkamisessa herjataan ja haukutaan toisia ja vielä nimilistoilla ym. niin se ei ole tämän palstan sääntöjen mukaista.
- asdfasdfafsasaf
Ootkos sie ikinä ajatellu että missähän se mahtaa olla vika jos tuntuu että aina vain mollataan?
Mietippä sitä?
Soattaa olla aika likellä ja homma voi saada kasvot kun peiliin vilikaset.- kjmuhngfvd
Jos ajatellaan kuin melkein kaikki täällä kirjoittavat niin voisi sanoa tuohon että:
Mikä, missä, en ymmärrä en mie ainakaan ola negatiivinen, mitä sie tarkoitat???
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?
Loviisan satamaan tuotiin laivalastillinen pähkinänkuoria Norsunluurannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al1323043Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/722092Koulujen kesälomien siirto
Koulujen kesälomaa voitaisiin siirtää viikon verran. Se voisi olla hyvä kompromissi. Pääsiäsiseen voitaisiin lisätä muut1361793Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee221672- 1191646
- 1381335
Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su941109Nainen, mistä johtuu että joskus et vain ymmärrä?
Älä sitä, älä tätä. Ei niitä varoituksia turhaan sanota. Älä laita sormeasi sirkkeliin. Älä hengaile sen murhaaja poruka1441035"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!47995Yhä pyörit mielessä,
ja tällä kertaa huomasin yhden asian: Sinusta välittyi sellaista lempeyttä ja välittämisen tunnetta, jota ei voi unohtaa29917