Kummitus, aave, haamu?

kiitosx3

Mitä eroa näillä on? Mistä sanat tulevat, miksi niitä on kolme erilaista?

8

2265

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • veikkaaja

      Kummittelee= kummitus
      Olematonta särkee= aavesärky
      Uskomaton pelastus= haamutorjunta

      Veikkaisin, että suunnilleen tuohon tapaan näitä sanoja on syntynyt tarpeen mukaan.

      • Väärin veikattu. Aave ja haamu ovat paljon vanhempia sanoja kuin aavesärky ja haamutorjunta.
        Monilla muillakin asioilla ja ilmiöillä on useita erilaisia nimiä, joiden alkuperää on toisinaan vaikeaa selvittää.
        Aave lienee samaa kantaa kuin aavistus, haamu ja hahmo vastaavat toisiaan, kummitus puolestaan on kummallinen. Etymologisessa sanakirjassa on ehkä tarkemmat selitykset.


      • veikkaaja
        Hakro kirjoitti:

        Väärin veikattu. Aave ja haamu ovat paljon vanhempia sanoja kuin aavesärky ja haamutorjunta.
        Monilla muillakin asioilla ja ilmiöillä on useita erilaisia nimiä, joiden alkuperää on toisinaan vaikeaa selvittää.
        Aave lienee samaa kantaa kuin aavistus, haamu ja hahmo vastaavat toisiaan, kummitus puolestaan on kummallinen. Etymologisessa sanakirjassa on ehkä tarkemmat selitykset.

        Niin. Uskon edelleen, että suunnilleen noin se tapahtui.


    • aavehaamun-kummi

      Kummitus kumma kummittelija, aave aavistettu on mystisempi jopa hyväntahtoinen, haamu hahmo jostain väliltä. Eli sävyeroja on ja eri kertomuksilla omanlaisensa hahmot.

    • kummituksen_kummi

      Kummitus nyt ainakin on ummetuksen mukana peräreiästä karkaava henkiolento.

    • alissa_holm

      nosto

    • Noon nykyniikukielessä synonyymii ja tarkottaa samaa kun kyöpelit. Kyöpelit-nimi onjo haihtunu monien ihmisten mielestä, mutne kyl tietää Kyöpelivuoren. Soon paikka, mis mekin ennen asuttiin, mut sittenkun noilat ryöppys sinne, joka paikka rupes haiseen kissanpissalle ja eltaantuneelle kahvinpurulle. Nii me sit muutettiin parkkiluoliin, torneihin ja asumattomiin taloihin.

      Kaisa Häkkisen Nykysuomen etymologinen sanakirja tuntee meittii tarkottavana sanan kumma. Soon samammuotosena inkeroisen, vatjan ja karjalan kielis, virossa kumm ja saamessa gobmi. Näyttää olevan vanhoi omaperäsii sanoi.

      Aaveella eioo lainataustaa, eikä sitoo sukukielissäkään. Mahollisesti soon samaa kantaa ku haave.

      Haamu on vanhaa sanastoo, karjalan hoamu, vatjan aamo ja mordvan tshama.

      Kyöpeli lienee laina varhaisruotsin sanasta *köbel. Agricolalla oli kööpeli. Kyöpeli on lainautunut myös karjalaan. Nykysuomessa sesiintyy myös leikillisesti niiku yhdyssanassa yökyöpeli, mut sillo ei tietenkään oo kyse meistä.

      Meillon siis monta nimee, mut ne niiku tarkottaa samaa, mitä nytton erisuunnilta. Mollaan muuten kansanperinnettä ja erittäin virtuaalisii. Mei enää juur koskaan sanota pimeellä buuuuuu ja säikytellä ihmisii. kun meillon paljon automaatiota hoilettavana ja sit mollaan myös Tokmannin Kahedorgil Päivil. Niet mei oikeen muuta niiku keretä. No, pääsiäisenä mollaan kuiteski vapaana ja sillomme vähän säikytelläänkin.

      Ja oikastaan täsny yks juttu. Laulus väitetään niiku, et "Yksi haamu oli Marjaanan ovella, ja se hiljalleen kolkutti." Lauluntekijän omii juttui, rahanhimossa tehtyi. Ei moltu siel päinkään.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten reagoisit

      Jos ikäväsi kohde ottaisi yhteyttä?
      Ikävä
      77
      3174
    2. Olisiko kaivattusi

      Sinulle uskollinen? Olisitko itse hänelle?
      Ikävä
      49
      2400
    3. Ihana nainen

      Suukotellaanko illalla?☺️ 🧔🏻🫶
      Ikävä
      32
      2107
    4. Sinkkujen kommentti järkyttävään raiskaukseen

      Mikä on kommenttisi tähän järkyttävään raiskaukseen? https://www.is.fi/uutiset/art-2000011204617.html Malmin kohuttu sa
      Sinkut
      481
      2102
    5. Ootko koskaan miettinyt että

      miksi kaivatullasi ei ole puolisoa?
      Ikävä
      137
      1869
    6. Huomenta ihana

      Mussu ❤️.
      Ikävä
      31
      1735
    7. Ryöstö hyrynsalmella!

      Ketkä ryösti kultasepänliikkeen hyryllä!? 😮 https://yle.fi/a/74-20159313
      Hyrynsalmi
      29
      1691
    8. Sukuvikaako ?

      Jälleen löytyi vastuulliseen liikennekäyttäytymiseen kasvatettu iisalmelainen nuori mies: Nuori mies kuollut liikenne
      Iisalmi
      9
      1536
    9. Joskus mietin

      miten pienestä se olisi ollut kiinni, että et koskaan olisi tullut käymään elämässäni. Jos jokin asia olisi mennyt toisi
      Ikävä
      5
      1240
    10. Hyvää yötä

      Söpöstelen kaivattuni kanssa haaveissani. Halaan tyynyä ja leikin että hän on tässä ihan kiinni. *olet ajatuksissani
      Tunteet
      6
      1234
    Aihe