sisustustikkaat - voihan nenä!

Ei.kai.sit.moderni.mummu

Hoidin eilen 3 ja 1 vuotiaita vakiopaikassani. Seinään oli kiinnitetty vinossa olevat tikkaat, pari huopaa roikkui puolapuilla. Onpa lapsiystävälliset vanhemmat. Siitä sitten hyppimään säkkituolin päälle, 3-vuotias ylimmältä puolalta. Seisoin kädet levällään estämässä mahdolliset syrjähypyt. Raikuvan riemullista menoa!

Äiti ajoi pihaan ja näki avoimesta ikkunasta puuhamme. Hurjan vihaisena ampaisi sisälle ja sättimään. Kuulin eka kerran eläissäni sanan: sisustustikkaat, joihin laitetaan tauluja ja koriste-esineitä. Ne kiinnitetään kevyesti seinän kipsilevyyn, ihme siis ettei seinästä leikissämme lentäneet palaset irti.

Äiti lopetti siinä vaiheessa kun 3-vuotias kysyi äidiltä vähän peloissaan, hämmästyneenä: miksi äiti sinä olet vihainen? Luikin kotiini ja uskoakseni äiti on jo rauhoittunut, järkevä ihminen on muuten. Aina sitä vanha oppii. En kyllä moisia rohjoja vetäisi olkkariini koristusmielessä.

4

180

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ålålåepe

      Kovin moderni mummu et ole, jos sisustustikkaita et tunnista... Huoh. Meillä ei sisustustikkaita ole, mutta eiköhän jokainen täysjärkinen tiedä, mitkä sellaiset ovat.

      • 1säpappa

        En minäkään kyllä tiedä. Kuulostaa joka tapauksessa aika idioottimaiselta idealta.


      • Tredikästä

        Olen nähnyt sisustustikkaina ihan tavallisia maalarilta saatuja tikapuita, maalitahroineen. Ei kyllä mene järkeen, mitä järkeä on kantaa moisia kapistuksia olohuoneeseen.
        Ei tämä muoti voi kauan kestää.


    • Lusikallakoannettu

      Aika tohelo lapsenpiika olet, jos annat lasten rikkoa seinät!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7423
    2. 79
      4964
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      79
      4839
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      132
      4248
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      9
      3028
    6. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2669
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      40
      2561
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      48
      2219
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2201
    10. Suudeltiin unessa viime yönä

      Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit
      Ikävä
      21
      1830
    Aihe