Millaisia kokemuksia uusista kosketusnäyttö monitoimilaitteista? Pärjääkö niillä vai pitäisikö olla hybridi?
Kosketusnäyttö
Reiskako
16852
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Tarkoittaako "hybridi" tässä yhteydessä, että on kosketusnäyttö ja nappulat
Reiskan a-sarjan onnellisena omistajana suosittelen hankkimaan hybridin (noihin a-sarjalaisiin saa lisävarusteena näppäimistön). Esim. reittien rakentaminen on mielestäni paljon tarkempaa näppäimistön kanssa kun taasen erilaiset valikoissa surffailut hoituvat kätevämmin kosketusnäytöllä. Sellainen tärkeä turvallisuusasia kuin MOB-pisteen pudottaminen Reiska a-sarjan kosketusnäytöllä on juuri sen verran hankalaa että MOB-tilanteen aiheuttamassa härdellissä ja paniikissa sen pudottaminen voi muodostua ylipääsemättömäksi kun taas näppäimistöllä kyseinen merkki on yhden selkeästi merkityn napin takana.
Allekirjoitan MarinRey:n mielipiteet ja lisäisin märkä keli...
Juu, Raymarinen e7:ssa ei kosketusnäyttö toiminut käytännössä lainkaan märkänä.
Samaa mieltä. Yritettiin vähän aikaa, mutta nyt on kosketus pois käytöstä. Sattui liian usein että joku painoi vahingossa aivan väärin. Raymarine e90w
Tyhmä kysymys, miten noiden kosketusnäyttöjen kanssa pärjää isommassa aallokossa, kun vanhemmissakaan, jossa näppäimet ei tahdo kelissä osumaan oikeaan kohtaan, kun vene heiluu yms...
Ei se ole aina kovin helppoa, joskus joutuu ajoittamaan painalluksen sopivaan kohtaan. Harvoin plotterin kanssa on kuitenkaan purjevenenopeuksilla niin kiirettä etteikö sitä ehtisi painaa hieman myöhemminkin tai vastaavasti hyvissä ajoin etukäteen. Itse mietin miten homma onnistuu märkien hanskojen kanssa.
Toinen asia on se, onnistuuko plottereilla jo kahdella sormella zoomaaminen, kuten vaikka halvoissakin tableteissa ja puhelimissa. Ilman sitä kosketusnäyttö jää aika vajaaksi.
Garminin kosketusnäyttö ei säikähdä vettä. Kahden sormen zoomaus on paljon arempi veneen liikkeille ja nopea näytön päivitys scrollatessa ja zoomatessa toimii hyvin yhdellä sormella. Oikeastaan ongelma on vain siinä, että pitää kännykän ja tabletin jälkeen muistaa, että plotterin näyttöä hallitaankin toisin. Kylmä on ongelma kaikkien kosketusnäyttöjen kanssa, toimivat vain sellaisten kosketusnäyttöhanskojen kanssa. Ja kylmässä pidetään hanskoja.
Onko teillä ollut tänä kesänä ongelmia kuumalla kelillä kosketusnäytön kanssa?
Itse olen yrittänyt ennakoida näyttö ongelmat peittämällä näytön jos aurinko oikein kovaa paahtaa. Tiedä sitte onko peittäminen tarpeellista, mutta hurjan kuumalta näyttö tuntuu paahteessa.
Ei minkäänlaista ongelmaa missään kelissä. Ei lämmön eikä näkyvyyden kanssa. Laitteena Furuno TZTL12F. Useimpiin näyttöihin, kun kuin tähänkin saa myös erillisen hallintapaneelin, joka helpottaa käyttöä kelissä.
Nyt kun kysyt tuota asiaa, niin minulla oli todellakin vaikeuksia saada sitä näyttöä tottelemaan silloin helteiden aikana. Näyttönä on uusi Simrad 9 tuumainen.
Täytyy tosiaan sanoa, että melko ärsyttävän vaikeaa oli saada waypointteja osumaan oikeisiin paikkoihin.
Minusta aurinko tai kuumus ei ollut pahinta, vaan hikiset sormet, jotka antoivat siihen näyttöön vääriä signaaleja.
Satunnaisia ongelmia joita ei voi yhdistää lämpöön, kosteuteen tai muuhunkaan asiaan. Joskus vain laite ei tunne kosketusta ja joskus ei tarvitse edes koskea. B&G Vulcan 9.
Axiom, ei ongelmia. Kaikissa keleissä kuljettu.
Yhden kesän kokemuksella samaa mieltä Axiomista. Yllä mainittu auringossa kuumeneminen kuluu myös sen ominaisuuksiin. Se ei siis ole pelkästään lämmin, vaan lähes polttavan kuuma. Panee miettimään, miten sellainen vaikuttaa käyttöikään ?
Ainakin viisi kautta ollut Garmin 720, ei ongelmia toimivuudessa missään kelissä. Märällä näytöllä sormi luistaa hieman huonosti ja liu'uttamalla siirrettävä kohde voi vaatia zoomausta riittävän tarkkuuden saavuttamiseksi. Näppylöitä en hallintaan ole kaivannut.
Kaikki lämpenee auringonpaisteessa. Kuumenemiseksi luokiteltavaa en ole havainnut.