Johan Jörensson Pamp rakuuna nro 62 Loimaa

kysymyst

netissä on englanninkielinen, jossa esim.
Johan Jörensson Pamp
sekä hänen jälkeläisiään. En ole kuitenkaan kirjautunut mihinkään, jotta voisin tutkia tietoja. Neuvoisitteko kuinka menetellä, sillä haluaisin oikeasti tietää onko suku kotoisin Loimaan alueelta vai ovatko putkahtaneet Ruotsista 1600-luvun lopulla ?

6

573

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kysymyst

      Ilmeisesti tällainen rakuuna on kadonnut historiaan, eikä hänen alkuperästään saa mitään tietoa. Hänen pojistaan tuli rakuunoita ja sotilaita, myös pojanpojistaan. Sukuniminä oli mm. Pamp, Bomendahl, Alm, Blad. Ja 1800-luvulla mm. Lähteenmäki ym.

    • kysymyst

      ... ja nyt netistä löysin merkinnän, että Johan Jörensson Pamp
      isä Jören Eriksson (Pohjola) ja äiti Agatha (Pohjola).
      .... mutta etsin netistä, enkä löydä mistään sellaisia nimiä ! ???

    • Kasa_linkkejä_aiheesta

      Tähän tuli nyt kasa linkkejä. Toivottavasti näistä on jotain apua. Kokeile myös Hiskin hakua http://hiski.genealogia.fi/hiski/718u1j?fi "Kaikista" niin näet, missä kaikkialla Pamp esiintyy kirkonkirjoissa vaikkapa syntyneiden listoilla
      http://keskustelu.suomi24.fi/t/14103619/sotilasnimi on varmaan aikaisempi keskusteluketju samasta aiheesta? Sotilasrullissa esiintyy Loimjoen komppania, joten löytyykö Pamp niistä?
      http://www.ilpoko.net/ löytyy muutama Pamp listoilta, joten kyseinen sotilasnimi on ollut laajemminkin käytössä. Tutustu Ilpon sivuihin.
      http://www.rajapuro.net/savojr/rykmentti.html savolaisten joukossakin Pamp löytyy
      Tutustu myös:
      http://www.pohjanprikaatinkilta.fi/PohPr/Perinnejoukot.htm
      http://www.pohjanprikaatinkilta.fi/PohPr/taistelut.htm
      Tarinaa ruotusotilaista http://sukututkijanloppuvuosi.blogspot.fi/2008/11/ripaus-ruotusotilaista.html
      https://helda.helsinki.fi/bitstream/handle/10138/43215/sotilask.pdf?sequence=1

    • kysymyst

      Kiitos linkeistä! Eipä voisi monimutkaisemmaksi enää mennä. Pamppeja riittää Hiskissä! - Ja aiemmin kuvittelin, että tämän Johan Jörensson Pamp isä olisi Jören Thomasson, mutta nyt sitten löytyi netissä, että isä olisikin Jören Eriksson (Pohjola) ja äiti Agatha (Pohjola). - Mutta tuo Agatha nimenä ei ainakan minun aiempien tutkimusteni mukaan esiinnyt kenelläkään lapsella eikä lapsenlapsella 1700-luvulla. Johan Jörenssonin pojat rakuuna Simon Johansson Blomendahl ja rakuuna Johan Johansson Pamp.

      • kysymyst

        ... netti on niin suunnaton, ja olen yrittänyt löytää tätä pariskuntaa 1600-luvulta Jören Eriksson (Pohjola) vaimonsa Agatha (Pohjola).
        Onkohan se sitten joku talo tai paikkakunta, josta olisivat kotoisin, vai tarkoittaako että ovat pohjoisesta ???
        Auttakee..........


      • kysymyst

        löytyi netissä olevista sukututkimuksista lisää tietoja Johan Jörensson Pamp, jonka isälinja tukevasti Pöytyällä 1600-luvulla:
        isoisän isä
        Jacob Grelsson Rekola s. ? - k. ?
        isoisä
        Eric Jacobsson Rekola s. ? - k. 1684 Pöytyä – vaimo Gertrud
        lapset:
        Jacob Ericsson Rekola
        Matts Ericsson Rekola
        Jöran Ericsson Pohjola s. ? - k. 19.4.1693 / talollinen Pöytyä, Pihlava, Pohjola - vaimo Agneta/Agatha ja pojat
        Henric Jöransson Pohjola s. ? - k. ? - vaimo Margareta Heikintytär Keskitalo s. ? Pöytyä Mustanoja – k. 11.5.1697 Pöytyä
        Johan Jöransson Pamp s. 1680 – k. 1749 – vaimo Anna Hindricsdr. (vih. 02.07.1723 Lieto Tårstila)
        -
        olisiko lisätietoa Jacob Grelsson Rekolasta ?


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      70
      3149
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2495
    3. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2136
    4. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      94
      2045
    5. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      55
      1952
    6. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      42
      1594
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      40
      1560
    8. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      14
      1253
    9. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      139
      1168
    10. Vuodetvierii

      E siitä tulee nyt 50 vuotta oivoi
      Ähtäri
      6
      1083
    Aihe