Nyt pahimman mylläkän jo mentyä,ruvetaan asioita peuhaamaan oikein suuronnettomuus tutkijoitten voimin,herää kysymys MIKSI?.Mielestäni suomalaisten virkamiesten ja poliittisen johdon toiminta on ollut riittävää,sitä ei voi arvostella.En tiedä olenko ainoa jota ärsyttää asian vatvominen ylettömästi julkisuudessa,esim.ajankohtais ohjelmat jossa "pelastuneet"esittävät erilaisia toiminta-tapoja katastrofien toiminta tapoihin.Taisi olla A-studiossa eräs lääkintöneuos ja hänen puolisonsa vaatimassa ns."ministerin" virkaa vastaamaan"OMALLA HENGELLÄÄN" turistiressukoiden asiaa "jos"jotain sattuisi.
Aasia-jälkihoito
Tavallinen tallaajja
2357
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Oon samaa mieltä... Minun mielestä kans asioitten vatvominen näin jälkikäteen on aivan typerää. Mitä ois voitu tehdä paremmin tai toisella tavalla.
Mutta tottakai jälkiviisaathan ne on aina kaikista viisaimpia.
Pääministeri ja ulkoministeri toimivat varmasti parhaalla tavalla mitä kykenivät siinä tilanteessa. Eihän tämmöisiä luonnon mullistuksia joka päivä tule vastaan. Omasta puolestani annankin kiitoksen heille kun näinkin hyvin pystyivät toimimaan ihan kylmiltään.
Sanokoon muut mitä sanovat...
Onhan se nähty monien suurempien (ja myös pienempienkin) yhteydessä, että jälkeenpäin kaljakuppilat ja chattipalstat ym. ovat väärällään niitä erinomaisen viisaita, jotka tietävät pilkulleen mitä OLISI PITÄNYT tehdä. Kummallista kyllä, nämä rikkiviisaat eivät koskaan satu paikalle silloin, kun on tekemisen aika. Onkohan siinä jokin koordinointi- tai rekrytointiongelma. Joku näistä viisaista ehkä osaa vastata.