Kuinka onnistuu maantiepyöräily Karonin seudulla ?
Pyöräteitä ei ilmeisesti löydy ?
Onko ehdotuksia reiteistä ?
Paljonko pitää varata aikaa, jos polkee saaren ympäri ?
Oma pedaali kiersi syksyllä liki 30 kmh Suomessa, tuolla keskinopeus jäänee alemmaksi.
Löytyykö suositusta urheilujuomaksi ?
Pyöräily Phuketin saarella
11
436
Vastaukset
- KouvolanKampiApina
Joulukuussa pyöräilin Phuketin ympäri 2:lla yöpymisellä Katalta lähtien. Eka yö Chalongissa, johon sisältyi majakalla käynti ja Buddhalle nousu pyörällä. Toinen yö Bang Taossa, sieltä takaisin Katalle.
Paikallinen hybridi tarakalla varustettuna, ajotietokone Suomesta mukana tuotuna.
Muita pyöräilijöitä näkee paljon, mutta retkipyöräilijät ovat aika harvassa. Suomalainen liikennesilmä tottuu nopeasti vasemman puoleiseen liikenteeseen, mutta kannattaa opetella liikennettä ja edetä maltilla (mm. vasemmalle kääntyminen sallittu vaikka punaiset edessä jne.).
Paikalliset Dechampin tankkaussuolat liuotettuna tavalliseen mineraaliveteen.
Phuketin saarella on niin paljon nähtävää, että seuraavalla reissulla varaan kierrokseen kokonaisen viikon. Pohjoisosan luonnonpuistot ovat hienoja paikkoja ja harva suomalainen on niissä vieraillut.
Muutama kanssakulkija kampiapina suositteli myös Chiang Main seutua ja korkeaa vuorta ajelukohteeksi. - vasenliikenne
Thaimaan tieliikennelaissa sanotaan, että vasemmalle voi kääntyä, jos se onnistuu muuta liikennettä ja jalankulkijoita vaarantamatta.
- kovaanajoon
Mistä kannattaa vuokrata pyörä Karonilla tai Katalla?
Siis kunnon maantiepyörä, ei hybridi. - lkjhgtgfv
Paras urheilujuoma on "laukku".
- masamatkaaja
Paras paikka vuokrata kunnon maantiepyörä on Siam bike, huollettuja vuokrattavia pyöriä liki sata kpl. Sveitsiläinen hemmo pyörittää ja homma toimii hienosti. Oli joskus Kata beach mutta muutti jonnekin lähemmäs lentokenttää, Googlaa Siam bike Phuket sillä varmaan löytyy tarvittava tieto.
- kiinnostuinjoo
Siam Bike näyttää järjestävän hyviä retkiä, esim BKK-Phuket ajon majoituksineen huoltoautoineen.
Onko kukaan osallistunut ?
Tekeekö kuumuus ja helle tepposet, jos muutoin on tottunut ajamaan tuon 150 km päivässä ?
- masamatkaaja
Kuumuus ei tee tepposia tuon kuntoiselle kaverille, porukka ajossa mennaan aina heikoimman ehdoilla, tai on kaksi eri ryhmaa (hitaammat ja nopeammat) tietysti kannattaa tankata vetta ja suolaa riittavasti, vetta voi ostaa koko matkan ajan olevista pieinsta kaupoista ja bananeita.
Tottakai ensimmainen ajopaiva on shock kuumuden suhteen mutta vaatii pari/kolme totuttelu paivaa.
Niin ja tama Bkk-Phuket tie on tasainen erittain hyvakuntoinen ei vuoria kiivettavana, jos ei halua poiketa reitilta.
Hyvin organisoitu jo 5vuotta sitten ajoivat kun olin siella. - masamatkaaja
Tärkeää pyöräillessä nesteytys ja jopa tärkeämpää pitkähihainen paita , ajohanskat sillä päivällä Pohjolasta tulleena palat alle tunnissa ! Niin aurinkovoidetta polviin ja reisien näkyvälleosalle, niskaan, nenään ,poskiin, korviin, ja sitten vain menoksi ja lisää
aurinkorasvaa päivällä. - suosittelenkaikille
TÄMÄ ON HYVÄÄ TEKEMISTÄ
- kohtamatkaan
Löytyykö Phuketista noita Venturan kehuttuja C-krosseja ?
Voiko netistä varata etukäteen ?- KrossiKiinnostaaKans
Koska lähdet matkaan, minä viikon kuluttua?
Tiedätkö voiko sieltä ostaa niitä ajohousuja?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,1444847Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut793522SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt282534SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het402213Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä572039Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan632013Mitä saa sanoa?
Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja851973Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?231971Onko olemassa miehiä, jotka haluavat yhteydenpitoa?
Silloin tällöin viestiä, puntarointeja arkielämästä, ikäänkuin pientä viihdettä ilman sen kummallisempaa. Tällaista miet191448Mitä Trump itse pitäisi siitä, jos häntä solvattaisiin
Kuten hän solvasi muita mm. Macronia? Kyllä ei huumori enää kukkisi. White house on nykyään pelkkä vitsi vain, ei mitään941245