Aika sankareita

voi.repppanoita

9

156

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • voi.repppanoita
    • sä1

      HS: Jopa kolmannes kielteisen päätöksen saaneista turvapaikanhakijoista katoaa
      Tänään klo 04:00
      Helsingin Sanomat kertoo, että osa turvapaikanhakijoista jää viranomaisilta tavoittamattomiin.
      Osa poistamispäätöksen saaneista turvapaikanhakijoista jää viranomaisten tavoittamattomiin.
      Osa poistamispäätöksen saaneista turvapaikanhakijoista jää viranomaisten tavoittamattomiin. AOP
      Tämän lisäksi poliisi uskoo, että laittomasti maassa oleskelevien henkilöiden määrä tulee lisääntymään Suomessa lähitulevaisuudessa. Helsingin Sanomat kertoo, että vuoteen 2014 saakka on Suomesta tavoitettu hieman yli 3000 laittomasti maassa oleskelevaa.
      Poliisi saa pois maasta poistamispäätöksen jälkeen turvapaikanhakijoista 60–70 prosenttia. Loput katoavat.
      – He jäävät viranomaisten tavoittamattomiin. He voivat itse poistua maasta joko kotimaahansa, muualle Eurooppaan tai he jäävät Suomeen oleskelemaan ilman oleskeluoikeutta. Se on Suomessa vaikeaa, kun maa on pieni ja viranomaiset yleensä tietävät keitä täällä on. On vaikea elää täysin yhteiskunnan ulkopuolella, sanoo Helsingin Sanomille poliisitarkastaja Mia Poutanen Poliisihallituksesta.
      Poliisista toivotaan, ettei turvapaikanhakijoita jäisi Suomeen laittomasti. Poutanen toteaa Helsingin Sanomille, ettei ole maan eikä ihmisen etu, että jää elämän ja yhteiskunnan ulkopuolelle.
      Jos kielteisen päätöksen saanut turvapaikanhakija katoaa tietämättömiin hänet etsintäkuulutetaan. Tavoittaessa tällainen henkilö poistetaan maasta. Poliisit poistaa..!!

    • 7439

      Vasta-argumenttina lainauksesi yhtä surkea kuin suvakkien:"mutku suomalaisetki..."

      Kyllähän tuo tiedossa on ollut millaista rasistisakkia odinit on, vaikka yrittävät kovin puhtoista julkisuuskuvaa luoda isänmaan sankareina ja naisten puolustajina. Vain sinisilmäisimmät eivät näe todellista aatetta touhun takana.

    • MegaHomoMän

      Totuus on tuolla ulkona. Pysykää sisällä.

    • 0615

      Valitettavan myöhään aletaan puhua mitä näiden vastarintaliikkeiden ja soldiers of odinien taustalla oikeasti on. Ovat saneet mellastaa jo ihan liian kauan.

    • sä1

      Turvapaikanhakijat saivat porttikiellon ravintolaan Harjavallassa – Ahdistelua ja järjestyshäiriöitä

      By Elven on maaliskuu 21, 2016
      discopalloRavintola Holvi Harjavallassa on alkanut rajoittaa turvapaikanhakijoiden sisäänpääsyä

      Asiasta uutisoi Satakunnan Kansa

      Porttikiellon syynä ahdistelu ja järjestyshäiriöt

      Harjavaltalainen ravintola Holvi on joutunut asettamaan porttikiellon turvapaikanhakijoille. Turvapaikanhakija-asiakkaat ovat toistuvasti aiheuttaneet järjestelyhäiriöitä ja poliisi on joutunut puuttumaan tilanteisiin useita kertoja. Myös ahdistelutapauksia on ilmennyt. Muutamat tapauksista ovat johtaneet poliisitutkintaan.

      SV-Ravintolat Oy:n hallituksen puheenjohtaja Sami Viitala vahvistaa tiedon Satakunnan Kansalle.

      Viitalan mukaan häiriöt ovat alkaneet jo viime vuoden puolella. Hän kertoo, että kyseessä on sama käytäntö kaikille -häiriöitä aiheuttaneita ei päästetä sisään ravintolaan. Kyse siis ei ole rasisimista tai koske pelkästään turvapaikanhakijoita asiakasryhmänä. Ravintolassa käy edelleen joitakin asiakkaita, joilla on maahanmuuttaja-tausta. He ovat osanneet käyttäytyä asianmukaisesti!!!

      • sä1

    • seuitgvrpipih

      Saisivat pysyä siä lutikkalinnas,muualla tavattaessa tarttis lopettaa.........

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen kannatusromahdus ilahduttaa

      Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.
      Maailman menoa
      199
      4740
    2. Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?

      Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o
      Ikävä
      204
      3410
    3. Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän

      elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi
      Maailman menoa
      121
      2952
    4. Pitkän päivän ilta

      Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel
      Ikävä
      156
      2932
    5. Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?

      Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis
      Maailman menoa
      44
      2860
    6. Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?

      Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat
      Kuhmo
      13
      2297
    7. Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin

      Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos
      Puolanka
      52
      2288
    8. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      73
      2186
    9. Totuus sattui demareihin, vaativat asiallisen jutun poistoon

      ja oli vielä suosittu, mutta kun demarit tarpeeksi valittivat, niin poistettiin. Raukkamaista toimintaa. Eli siis juttu
      Maailman menoa
      55
      2025
    10. En selvinnyt ilman naarmuja

      Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa
      Ikävä
      13
      1995
    Aihe