Tupakoitsijan keuhkosyöpä keuhkot (ei herkille katsojille):
http://i.imgur.com/QJyhN.jpg
Tupakki tappaa älä polta!
26
<50
Vastaukset
- kaasutappaa
VOIVOI SUOJATIEKI TAPPAA!!!!EI HAITTAA MONI KUOLLU KEUKOSYÖPÄÄN ILMAN TUPAKKAA!PAKOKAASU TAPPAA SYYTTÄKÄÄ AUTOILIJOITA!!!
- Kuolemanvaara
Suojatie on täysin turvallista ylittää vaikka olisikin vainoharhainen kunhan muistaa vilkaista molempiin suuntiin ja odottaa että autot menevät ohi tai pysähtyvät ennen tien ylittämistä.
Suurin syy jalankulkijoiden liikenne onnettomuuksiin on huolimattomuus, korvalappustereot ja kännykän räplääminen.
Tupakki sen sijaan aiheutaa syöpää aina turvallisuus tekijöistä huolimatta. - Kuolemanvaara
Kokkolassa ei ole niin voimakasta saasteongelmaa kuin megapoleissa joissa se voi aiheuttaa syövän.
Kieltäytymällä polttamasta elinaikasi pitenee ja terveytesi kohenee.
- Ylilääkäri
Fentanyyli laastarit aiheuttavat eniten huumekuolemia. Kokkolan pikku diilerit antavat niitä väkipakolla teineille. Upseerina ja herrasmiehenä tiedän tämän.
- Kuolemanvaara
Houkuttelemalla hyvä mies, houkuttelemalla sillä fentanyylilaastarit tuntuvat vaarattomilta ensiapu välineiltä joita teinit saattavat kokeilla huolettomana kun ensin joku vanhempi huumeiden käyttäjä huijaa niiden olevan turvallisia käyttää.
Lapset ovat niin vilpittömiä että luottavat herkästi henkilöihin jotka väärinkäyttävät heidän luottamustansa. - Ylilääkäri
Kuolemanvaara kirjoitti:
Houkuttelemalla hyvä mies, houkuttelemalla sillä fentanyylilaastarit tuntuvat vaarattomilta ensiapu välineiltä joita teinit saattavat kokeilla huolettomana kun ensin joku vanhempi huumeiden käyttäjä huijaa niiden olevan turvallisia käyttää.
Lapset ovat niin vilpittömiä että luottavat herkästi henkilöihin jotka väärinkäyttävät heidän luottamustansa.Aivan oikein teinit leikkivät lääkärileikkejä huumediilereiden kanssa fentanyyli laastareilla.
Ylilääkäri ei leiki edes väkipakolla. Turha syyttä suotta väittää että minä upseerina ja herrasmiehenä kirjoittaisin opiaatti reseptejä niin kuin ulkomaalaiset vale lääkärit tekevät maksua vastaan. - Kanna-vastuusi
Ylilääkäri kirjoitti:
Aivan oikein teinit leikkivät lääkärileikkejä huumediilereiden kanssa fentanyyli laastareilla.
Ylilääkäri ei leiki edes väkipakolla. Turha syyttä suotta väittää että minä upseerina ja herrasmiehenä kirjoittaisin opiaatti reseptejä niin kuin ulkomaalaiset vale lääkärit tekevät maksua vastaan.Alaikäiset eivät voi lunastaa mitään opioidireseptilääkkeitä. Opioidilääkkeitä päätyy laittomasti ainoastaan täysi-ikäisten huumekauppiaiden kautta alaikäisille.
- TOSIrealistiKokkolanOppi
Kaikki tupakanimijät ja huumehörhöt joutavatkin kuolemaan mahdollisimman pian käytön alkamisen jälkeen. Tulee yhteiskunnalle halvaksi ja helpoksi. Ei tarvitse muuta kuin heittää raato krematorioon...
- Terveyslobbari
Ei vaan parempi olisi tehdä ennaltaehkäisevää työtä että ihmiset pääsisivät riippuvuudestansa irti. Kokeelliset psykologiset riippuvuudesta irtaantumis testit voisivat auttaa myös huumeriippuvaisia. Miksi ei ole testattu psykologisessa mielessä enempi riippuvuudesta irtaantumista?
- TOSIrealistiKokkolanIsmi
"Tupakki" on Kokkolan murresana (ehkä muuallakin Suomessa).
Oikeaoppinen ilmaisu maailman laajimmalle levinneelle, ja siten yleisimmälle tappavalle myrkylle on TUPAKKA... (siis tupakkA)...
On se käsittämätöntä, että tuo täysin tarpeeton huume, noin sata (100) eriasteista myrkkyä sisältävä "kuolemanimuke, porsaanolki" on vielä sallittujen huumeiden listalla, hah. "Toivon Totisesti", että kaikki tupakanorjat ja huumeveikot kuolevat mahdollisimman nuorena. Näin säästettäisiin pelkästään Suomessa vuosittain satoja miljoonia euroja.
Jk Suomen hallitus on tässäkin yhteydessä saamaton vätys.
Toinen saamattomuus on, ettei ruotsinkielen pakkoa saada poistetuksi...- keltäneotetaa
Tupakkaverot jäisi valtiolta saamatta ja se ei olekkaan mikään pikkusumma.
- Höpöhöpöhöpöhöpö
keltäneotetaa kirjoitti:
Tupakkaverot jäisi valtiolta saamatta ja se ei olekkaan mikään pikkusumma.
Syöpä hoidoissa säästetään enempi mitä noista tupakki tuotteiden myynnistä tulee verotuloja.
- Höpöhöpöhöpöhöpö
Tupakki aiheuttaa kuulemma yhtä vahvan riippuvuuden kuin heroiini sanottiin jossain. Miksi sitten myydään riippuvuutta ja kuolemaa aiheuttavaa huumetta laillisesti? Syöpähoidot maksavat miljoonia.
Nyt on pakko tähän sanoa, että esim. lihavuus aiheuttaa myös paljon sairauksia mitä hoidetaan sitten vuosikausia. Kai nekin hoidot maksaa...
- Tosiasiassa
tinttu-liina kirjoitti:
Nyt on pakko tähän sanoa, että esim. lihavuus aiheuttaa myös paljon sairauksia mitä hoidetaan sitten vuosikausia. Kai nekin hoidot maksaa...
Ainoastaan huomattava ylipaino aiheuttaa sellaisia lihavuussairauksia joita hoidatetaan sairaalassa. Lievästä ylipainosta on lähinnä lihaville itsellensä haittaa. Ei jokainen vastaan tuleva ylipainoinen syö verorahoja sairaanhoitokustannusten kautta. Tupakki aiheuttaa ylivoimaisesti eniten itse aiheutettuja sairaanhoitokuluja.
- taloustutkija
tinttu-liina kirjoitti:
Nyt on pakko tähän sanoa, että esim. lihavuus aiheuttaa myös paljon sairauksia mitä hoidetaan sitten vuosikausia. Kai nekin hoidot maksaa...
Säännöllinen tupakointi aiheuttaa väistämättömästi syövän ennen pitkää, mutta lihavuus ei aina väistämättä aiheuta tulevaisuudessa terveyshaittoja mikäli ylipaino pysyy samoissa lukemissa eikä ole luokittelultaan sairaalloinen ylipaino.
Eli jos maha pikkuisen pömpöttää ei se ole sinun maksamista verorahoista pois toisin kuin jos joku ketjupolttaja polttaa tupakkia on se väistämättä tulevaisuudessa sinun maksamistä verorahoistasi pois.
Tupakoitsijat syövät huomattavat summat rahaa yhteisestä valtion kassasta. Ajattelin lähinnä liikalihavuutta ja se aiheuttaa monenlaisia kustannuksia. Nämä asiat eivät ole niin mustavalkoisia missään näissä jutuissa, joten en ala kiistelemään näistä ollenkaan.
- Syöpähoitomaksaa
Pitääkin ensikerta kun näkee jonkun tupakoivan niin sanoa että siinä palaa taas meidän verorahoja.
tinttu-liina kirjoitti:
Ajattelin lähinnä liikalihavuutta ja se aiheuttaa monenlaisia kustannuksia. Nämä asiat eivät ole niin mustavalkoisia missään näissä jutuissa, joten en ala kiistelemään näistä ollenkaan.
Ja en siis kiistä ollenkaan, etteikö tupakka olisi epäterveellistä ja joskus tappavaakin. On niin monta asiaa minkä ihmisen voi tappaa.
- sopivastilihavat
tinttu-liina kirjoitti:
Ajattelin lähinnä liikalihavuutta ja se aiheuttaa monenlaisia kustannuksia. Nämä asiat eivät ole niin mustavalkoisia missään näissä jutuissa, joten en ala kiistelemään näistä ollenkaan.
Et sinä sitä päällepäin näe että kuka on liikalihava. Turha ruveta syyttelemään jos jollain pikkuisen maha pömpöttää ja itse on tikkulaiha anorektikko tai narkomaani.
- NoneSmoker
tinttu-liina kirjoitti:
Ja en siis kiistä ollenkaan, etteikö tupakka olisi epäterveellistä ja joskus tappavaakin. On niin monta asiaa minkä ihmisen voi tappaa.
Tupakointi on itse aiheutettua sairautta ja itsekästä verorahojen tuhlausta syöpähoitoon.
Jos tupakoi säännöllisesti niin tupakin aiheuttamat sairaudet ovat vain ajan kysymys.
Tupakointi on aina itsekäs ja ajattelematon teko. - eiläskiäpiiloon
sopivastilihavat kirjoitti:
Et sinä sitä päällepäin näe että kuka on liikalihava. Turha ruveta syyttelemään jos jollain pikkuisen maha pömpöttää ja itse on tikkulaiha anorektikko tai narkomaani.
Takuulla näkyy ylipaino päällepäin.
- terveläski
eiläskiäpiiloon kirjoitti:
Takuulla näkyy ylipaino päällepäin.
Ei näy onko sairaalloinen ylipaino eli käykö sairaalassa ja siten aiheuttaa sairaanhoitokuluja.
- TosirealistiKokkolan
"Tulis sota ja tappais kaikki tupakoitsijat ja huumenarkomaanit".
Ja sekin aika vielä koittaa, peräti melko pian.
Sanokaa Tosirealistin niin sanoneen...- SanoSanoneeni
Ei tule, olet vain vainoharhainen kun pelkäät sotaa kokoajan.
- Mietintämyssyä
Tupakki tappaa, mutta ihminen itse tekee valinnan työntää sen huulilleen. Miksi näin?
Oletteko koskaan miettineet miksi olette yleensäkään aloittaneet tupakan polton. Miksi poltit ensimmäisen kerran? Kokeilun halustako vai porukkaan kuulumisen vuoksi?
Kokeilusta voi tietenkin jäädä koukkuun, mutta miksi kokeilla ollenkaan kun tiedetään yleisesti tupakin haitat ja että se aiheuttaa nikotiini riippuvuuden.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399266Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3748120Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681635945William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542428Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62142Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821781Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan201725Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt81525Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921502Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4411406