Uroksen kemiallinen kastrointi

Kertokaaa

Kokemuksia kuulisin uros koiran kemiallisesta kastroinnista :) sitä suositellaan jos ei oi varma tahtooko koiran leikkauttaa, ja että muuttuisko sen käytös millään tapaa, eli just tähän tilanteeseen sopis mun koiralle. Koira on seefferimix pian 2v, ihan hyvä käytöksinen mutta erittäin siis ERITTÄIN vihainen uroskoirille ja jokasen tyttökoiran perään olis lähössä, sekä nuolee ulkona muiden koirien pissoja, ja yrittää alistaa vieraita ihmisiä, eli aika perus leikkaamaton uros. Onhan tolla toki hintaa ainaki yhes ell sanottii et 170e mutta mun koiran painon takii sen leikkaus maksais 300e ja jos se ei muuttaiskaa sen käytöstä en ihan turhaan haluis sitä leikkauttaakkaan.

4

3961

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lllllllllllllll

      Onhan siitä leikkaamisesta muutakin hyötyä, kuin mahdollinen seksuaalikäytöksen väheneminen. Se suojaa mm. nisäkasvaimilta, eturauhasongelmilta, joiltain syöviltä ja aina vähentää stressitasoja ja ''äijämäisyyttä'', koska testosteronit laskee auttamatta.

      Hormonit joko auttaa tai ei auta, tosin ne voi sekottaa muutenkin. Naiset sen varsinkin ymmärtää, jotka hormonivalmisteita käyttäneet.

      Mä leikkauttaisin suoraan.

    • SssssssssN

      Oma edesmennyt uros kastroitiin kemiallisesti hieman vajaa 2-vuotiaana. Juurikin sen takia, että näkisin, minkälainen koirasta tulee. Kemiallisessa kastraatiossa se hyöty, että hormonit hiipuvat pikkuhiljaa, eikä sellaista äkkijyrkkää tule. Olisin leikkauttanut koirani sitten kun kastraation vaikutus olisi ollut lopuillaan, mutta jouduttiin lopettamaan ennen sitä (täysin kapselista riippumattomista syistä.) Olin todella tyytyväinen, ja koirankin olo helpottui huimasti kun ei tarvinnut eteisessä piipittää tyttöjen perään ja yrittää haastaa riitaa vieraiden urosten kanssa. Koirapuistossa vaihtui selkään hyppely leikiksi, lenkeillä ei lipitelty pissoja jne. Kiinnostus elämään kuitenkin säilyi, koirasta tuli vähän sellainen pentumainen jälleen.

    • Hienovaike

      Oma kantani on suoraan vehkeet veke jos ei ole jalostuskäyttöön menossa,kyllä jopa rekatuiltakin mielestäni. Jos omaan käteen ja silmään vaikuttaa hankalalta niin suuremmalla syyllä kapseli ja/tai kastraatio :)

    • kokeiltujatodettu

      Pieni (alle 2 kg) chihu oli aivan mahdoton narttujen perään muut uroksen temput. Kemiallinen kuukauden piikki oli helppo kokeilu ja näytti niin hyviä tuloksia, että pallit lähti. Piikki maksoi jotain satkun verran.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      115
      2403
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      37
      1453
    3. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      641
      995
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      106
      983
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      962
    6. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      97
      878
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      875
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      700
    9. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      70
      696
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      31
      686
    Aihe