1:1 koossa

Mainostaja

Mitä käytännössä tarkoittaa? Kuvan resoluutio 200 dpi, asemoituna 1:1 koossa.
Kuva tulossa lehtimainokseen.

2

181

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • JnhP66bV

      Asemointi tarkoittaa sitä että tekstit ja kuvat sijoitetaan oikeille paikoilleen.
      Tässä tapauksessa kuva pitää muokata niin että se on oikean kokoinen tuolla tarkkuudella. Eli. mikäli kuvan koko paperilla on tuuma kertaa kaksi niin kuva muutetaan niin että se on 200x400 pistettä.
      Mikäli olet ensimäistä kertaa mainoksen teossa niin kannattaa harkita työn antamista vaikka painotalolle ettei tule ylläreitä. Materiaali ja luonnos sinne niin tekevät loppuun.
      Sinänsä homma ei ole rakettitiedettä mutta on muutamia asioita mitä pitää hallita että mainos tulisi sellainen kun haluaa.

    • taittaja_evp

      Jos lopputulos on lehdessä esmes 10x21 cm, niin sun pitää tehdä sen kokoinen dokumentti, jonka reso on 200 pistettä tuumalle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      265
      4650
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      133
      3019
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      44
      2847
    4. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      23
      2230
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      76
      1781
    6. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1644
    7. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1511
    8. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      59
      1400
    9. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      95
      1272
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1159
    Aihe