Kokemuksia Mastervoltin laturista?

Mastervolt

Ostin 12/50/3 mallin ja asensin veneeseen. Muutama juttu kuitenkin askarruttaa. Pienimmäksi akun kooksi mainitaan 100AH. Käynnistysakku on tätä pienempi joten onkohan ok kytkeä laturiin.
Laturissa on myös erillinen käynnistysnappi. Tietääkö/muistaako laturi käynnistyä uudelleen sähkökatkon jälkeen. Entä kuluttaako laturi akun virtaa kun maasähkö ei ole kytkettynä.
Olisin kyllä katsonut tiedot ohjekirjasta mutta se on aika simppeli eikä jutut oikein selviä sieltä. Marinean verkkokauppaankin on varmaan turha soittaa. Laajempi suomenkielinen käyttö/asennusohje olis hyvä löytää.

7

1511

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Oletan että ostamasi malli oli Mastervolt IVO Smart 12/50/3 eikä Chargemaster 12/50/3.
      Ivo Smartilla on kolme ulostuloa. Niistä kaksi on 50A:n ulostuloja j 1 3A:n ulostulo. Mikäli kytket sinun käynnistysakku siihen 3A:n ulostuloon on kaikki OK.
      Chargemasterista en ole varma mutta tuo mallimerkinnän viimeinen numero luulisin osoittavan että silläkin on 1 kpl 3A:n ulostulo.

    • Mastervolt

      Malli on Chargemaster 12/50/3
      Järkeen kävisi, että 3 liitäntä olisi koneakulle, mutta mainintaa tästä ei ole ohjekirjassa.

    • Tulen kuitenkin siihen tulokseen että laturisi täytyy olla Chargemaster 12/50/3 kooska IVO Smartilla ei ole kytkin. Kun kytkintä painetaan 3 sek (maasähkö kytkettynä) käynistyy laturi. Mikäli maasäkö katkeaa käynnitsyy laturi uudelleen kun virta palautetaan. Laite kuluttaa <5mA akuista kun sillä ei ole maasähköä.
      Chargemasterin kaikki (3) ulostulot ovat samanlaiset joten en suosittele että lataat starttiakun sillä...

    • jossiltänäyttää

      Kaikki kolme ulostuloa ovat identtiset eli akut voi kytkeä miten haluaa. Virrankulutus on alle 5mA. Lähtee automaattisesti tulille, kun saa virtaa. 100A on yhteenlaskettu akkujen kapasiteetti.

      • latausvirta

        "100A on yhteenlaskettu akkujen kapasiteetti."
        Teit vahingossa kömmähdyksen! Akkujen kapasiteetti on tietenkin aivan eri asia kuin latausvirran maksimi.
        Jos jollakin on epäselvää, mikä on akkukapasiteetti tai mitä ovat A, V, Ah, W jne, hyvää lukemista olisi Sähköturvallisuuden Edistämiskeskuksen (STEK) julkaisema kirjanen Sähkö ja Vene. Uudistetun v. 2015 painoksen voi ladata netistä ilmaiseksi.


      • jossiltänäyttää
        latausvirta kirjoitti:

        "100A on yhteenlaskettu akkujen kapasiteetti."
        Teit vahingossa kömmähdyksen! Akkujen kapasiteetti on tietenkin aivan eri asia kuin latausvirran maksimi.
        Jos jollakin on epäselvää, mikä on akkukapasiteetti tai mitä ovat A, V, Ah, W jne, hyvää lukemista olisi Sähköturvallisuuden Edistämiskeskuksen (STEK) julkaisema kirjanen Sähkö ja Vene. Uudistetun v. 2015 painoksen voi ladata netistä ilmaiseksi.

        Joo, näköjään tuli näppivirhe ja h tipahti pois.
        Oliko muuta?


    • lataavaan

      Suosittelen, että lataat kaikki akkupankit tuolla laitteella. Se käsittelee akkupankkeja erillisinä. Niin kaikki paremmat laitteet tekee

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä

      ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi
      Maailman menoa
      92
      2773
    2. On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää

      jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole
      Maailman menoa
      61
      2656
    3. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      71
      2601
    4. Belfastissa käynnissä kunnon persuilu

      Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä
      Maailman menoa
      95
      2561
    5. Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille

      Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve
      Maailman menoa
      41
      2306
    6. Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa

      asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu
      Maailman menoa
      101
      2126
    7. Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään

      Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl
      Maailman menoa
      50
      2022
    8. Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen

      Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma
      Maailman menoa
      141
      1876
    9. Joskus tulee niin

      Yksinäinen olo. Ei ole tarpeeksi ihmisiä elämässä, jotka tuntuisivat välitttävän aidosti. Jos mä ny saisin sairaskohtauk
      Ikävä
      61
      1715
    10. Mitä tapahtui?

      Mitä tapahtui keskiviikkoiltana kun oli paljon hälytysajoneuvoja ja mediheli?
      Kiuruvesi
      17
      1578
    Aihe