Kokemuksia Mastervoltin laturista?

Mastervolt

Ostin 12/50/3 mallin ja asensin veneeseen. Muutama juttu kuitenkin askarruttaa. Pienimmäksi akun kooksi mainitaan 100AH. Käynnistysakku on tätä pienempi joten onkohan ok kytkeä laturiin.
Laturissa on myös erillinen käynnistysnappi. Tietääkö/muistaako laturi käynnistyä uudelleen sähkökatkon jälkeen. Entä kuluttaako laturi akun virtaa kun maasähkö ei ole kytkettynä.
Olisin kyllä katsonut tiedot ohjekirjasta mutta se on aika simppeli eikä jutut oikein selviä sieltä. Marinean verkkokauppaankin on varmaan turha soittaa. Laajempi suomenkielinen käyttö/asennusohje olis hyvä löytää.

7

1516

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Oletan että ostamasi malli oli Mastervolt IVO Smart 12/50/3 eikä Chargemaster 12/50/3.
      Ivo Smartilla on kolme ulostuloa. Niistä kaksi on 50A:n ulostuloja j 1 3A:n ulostulo. Mikäli kytket sinun käynnistysakku siihen 3A:n ulostuloon on kaikki OK.
      Chargemasterista en ole varma mutta tuo mallimerkinnän viimeinen numero luulisin osoittavan että silläkin on 1 kpl 3A:n ulostulo.

    • Mastervolt

      Malli on Chargemaster 12/50/3
      Järkeen kävisi, että 3 liitäntä olisi koneakulle, mutta mainintaa tästä ei ole ohjekirjassa.

    • Tulen kuitenkin siihen tulokseen että laturisi täytyy olla Chargemaster 12/50/3 kooska IVO Smartilla ei ole kytkin. Kun kytkintä painetaan 3 sek (maasähkö kytkettynä) käynistyy laturi. Mikäli maasäkö katkeaa käynnitsyy laturi uudelleen kun virta palautetaan. Laite kuluttaa <5mA akuista kun sillä ei ole maasähköä.
      Chargemasterin kaikki (3) ulostulot ovat samanlaiset joten en suosittele että lataat starttiakun sillä...

    • jossiltänäyttää

      Kaikki kolme ulostuloa ovat identtiset eli akut voi kytkeä miten haluaa. Virrankulutus on alle 5mA. Lähtee automaattisesti tulille, kun saa virtaa. 100A on yhteenlaskettu akkujen kapasiteetti.

      • latausvirta

        "100A on yhteenlaskettu akkujen kapasiteetti."
        Teit vahingossa kömmähdyksen! Akkujen kapasiteetti on tietenkin aivan eri asia kuin latausvirran maksimi.
        Jos jollakin on epäselvää, mikä on akkukapasiteetti tai mitä ovat A, V, Ah, W jne, hyvää lukemista olisi Sähköturvallisuuden Edistämiskeskuksen (STEK) julkaisema kirjanen Sähkö ja Vene. Uudistetun v. 2015 painoksen voi ladata netistä ilmaiseksi.


      • jossiltänäyttää
        latausvirta kirjoitti:

        "100A on yhteenlaskettu akkujen kapasiteetti."
        Teit vahingossa kömmähdyksen! Akkujen kapasiteetti on tietenkin aivan eri asia kuin latausvirran maksimi.
        Jos jollakin on epäselvää, mikä on akkukapasiteetti tai mitä ovat A, V, Ah, W jne, hyvää lukemista olisi Sähköturvallisuuden Edistämiskeskuksen (STEK) julkaisema kirjanen Sähkö ja Vene. Uudistetun v. 2015 painoksen voi ladata netistä ilmaiseksi.

        Joo, näköjään tuli näppivirhe ja h tipahti pois.
        Oliko muuta?


    • lataavaan

      Suosittelen, että lataat kaikki akkupankit tuolla laitteella. Se käsittelee akkupankkeja erillisinä. Niin kaikki paremmat laitteet tekee

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      92
      2462
    2. Mistä löytää kadonnut motivaatio?

      Mikä neuvoksi, kun oikein mikään ei enää jaksa huvittaa eli ei ole motivaatiota tehdä mitään? Joka päivä ajattelen, että
      Sinkut
      141
      2238
    3. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      13
      2058
    4. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      171
      1560
    5. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      138
      1267
    6. Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...

      Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä
      Ikävä
      193
      888
    7. Mikä estää?

      tapaamisen, suhteen aloittamisen?
      Ikävä
      85
      886
    8. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      174
      846
    9. Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri

      Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala
      Maailman menoa
      451
      796
    10. Mitä ajattelit ensimmäisenä kun

      näit kaivattusi ekaa kertaa?
      Ikävä
      52
      684
    Aihe