koiruuksia

jämille

EI kai jämijärven kunta vaan meinaa laittaa vähiä varojansa johonkin koira rataan jämille?

16

273

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • porin.metsäpirtti

      No sehän vielä kepulaisten töppöilyistä puuttuukin! Porilaisille Jämiltä täyden palvelun rypypaikka! Kohtahan me olemme satamakaupungin kansalaisia, mikä on tietysti aivan oikein. Näin on mahdotonta jatkaa, ja seuraava hallitus pakkoliittää meidät porilaisiksi. Loppuu suosiopolitiikka, rahankuppaus ja nepotismi. Ja monet muut vääryydet.

    • hauhauhauhau

      Koiria jämille hommaa kyllä eräs karvialaanen kaarteineen. On se kummaa kun kaiken maailman karvakasoihin löytyy kolmekymppiä rahaa koska vaan muttei kevyenliikenteenväyliä saada kuntoon saati sivukylien teitä hoidettua. Toivottavasti valtuustossa on tarpeeksi täysjärkisiä valtuutettuja!

      • Pian.lähtö.eessä

        Ei sieltä löytyne montakaan täysjärkistä. Vuosikymmenien historia todistaa, että harvassa on viisaus Jämijärven kunnanvaltuustossa. Ilmankos väkiluku on alle 2000 ja eläkeläiset suurin veronmaksajaryhmä. Työpaikat ovat jatkuvasti vähenemässä ja niidenkin harvojen palkkataso sitä luokkaa, että ei niistä riitä paikkaamaan kepujen rahanreikiä kuten tätä naurettavaa hiihtoputkea, minkä ulkopuoliset muutaman jämihullun avustuksella saivat tärvelemään Soininharjun luonnonnähtävyyden. Montakohan prosenttia kuntalaisista on käynyt edes ovesta kurkkaamassa? Ei montakaan.

        Pienen eläkkeen varassa olevat joutuvat luovuttamaan osan eläkkeestään kepulaisten suuruudenhullujen ideoiden maksamiseen. Onneksi puolella eläkeläisistä taitaa olla vain takuueläke (n. 760 euroa), ei siitä kepulaiset paljon pääse nylkemään, vaikka kovat halut olisikin.

        Surkeassa kunnossa on Jämijärven kunnan asiat. Aika kauas täytyy lähteä ennen kuin löytyy sellainen pitäjä, minne kirjansa kannattaa siirtää. Sadan kilometrin säteellä löytyy esimerkiksi Hämeenkyrö (lievästi ehdolla) tai sitten Ylöjärvi, missä on lääniä Peräseinäjoen rajoilta Nokialle saakka, liki 33000 asukasta, yrityksiä enemmän kuin Jämijärvellä asukkaita, monin verroin enemmän, työpaikkaomavaraisuus huomattava. Ja Tampere tietysti, sinnehän ne köyhän maakunnan köyhät työttömät nuoret muuttavat elämään sossun rahoilla. Työkyky ja -halu on nollassa ja niinpä työttömyysprosentti on 18. Eihän Jämijärvellä ole edes noin monta prosenttia asukkaitakaan (vitsivitsi)...


      • Hiihtoliitonvihaaja

        Naulan kantaan.
        Kunta sponsoroi seläntakaa jotain kämästä hiihtotunnelia, jota pyörittää kourallinen moukkia ja kevytkenkäisiä kotkantyttäriä.
        Kevyenliikenteenväylää ei jumaliste saada Jämin keskustan ja Jämin välille. Semmoiselle olis tarvetta kilvakkalaan asti.
        Eläkeläiset saa kärsiä ja maksaa.
        Panee vihaksi.


    • retwwqsa

      Mistä näitä peräkylän poikia löytyy tänne valittamaan. Hankkikaa jo elämä... ja heittäkää se heijastintyötakki pois päältä kun meette kahvilaan, lopettakaa myös jatkuva kylillä cruisailu ja laittakaa se lippalakin lippa eteenpäin!

      Ihme valittajia! Aina on vika muissa. Katsokaa peiliin ja hoitakaa ensi omat asianne kuntoon.

      • Kirkonpensselisetä

        Koska jämijärvenkunta kusee veronmaksajaa linssiin urpo!
        Oletko jämikeskuksen piiripienipyörii -jengin sanansaattaja? Tämä palsta nimenomaan palvelee kaikkia, sana on niin v#tun vapaa, nääs.
        Mitäs menit lukemaan, hanki ite elämä


    • moropäiväjees

      Ne on tehnyt jo päätöksen jo. Tulee

    • Jööttipska

      Eipä koirapuistot ole muuallakaan oikein lähteny vetämään, tuskin Jämilläkään. Loputkin harrastajat karkoittavat 200 euron jäsenmaksu, kaikki pitäisi saada ilmaiseksi. Talko-ointo hiipunee alkuinnostuksen jälkeen.

    • iloakoirasra

      Mieluimmin jämille koiraharrastajille jotakin iloa. EI se pitkällä tähtäyksellä niin kalliiksi tule kun jos mamuja otetaan sossun ja kunnan varoilla lojumaan. Presidenttikin jo huolestunut mamujen teoista. Koiria tänne.

    • katsellut

      Kalliiksi tulee piskit Jämijärven kunnalle, yksi koirapuisto on jo rakennettu kirkolle, käyttöaste lienee ??? Nyt sitten kunnan vähiä rahoja pyydetään hankkeeseen joka tullee kaatumaan kunnan päälle kuten putken ja areenan kohdallakin on käynyt. No ei se mitään jos maksajia riittäisi mutta taitaa väkiluku olla kohta 18 alkuinen ja loputkin maksajat kaikkoavat.....

      • tuhlari.keput

        Olen täysin samaa mieltä. Veronmaksajana sanon: Ei kappaakaan kerettiläisille!


      • valtuutettu

        Valtuustossa ainakin yksi joka laittaa hanttiin.


    • Nestuuki

      Pian on koko Areenan seutu koiranpaskaa täynnä.

    • öpåämncaew

      Yx ei riitä. Se olisi demokratian vastaista!

      • Hehheheh

        Huhu kertoo että tällä yhdellä on monta kaveria ;)


    • tryffeli.herkku

      Ensin rakennetaan koiratarha. Kun sille ei olekaan käyttäjiä, niin se muutetaan tapposioille sopivaksi. Tarvitsee vain pari alalankaa sähköistää. Sähkö saadaan Areenalta kunnan piikkiin.

      Olen antanut kertoa itselleni, että valtuusto on suunnitellut tryffelin kasvatuksesta uutta kunnallista elinkeinoa. Siihen tarvitaan sikoja ja niitä nyt aina saadaan omasta porukasta. Kunta on lupautunut ruokkimaan tapposiat kustannuksellaan satakiloisiksi ja muutenkin vastaa niiden hoidosta. Sikojen omistaja saa teurastamon tilityksen puhtaana käteen, puolet suoraan ja toisen puolen pimeänä palkkiona tryffelihankkeen tililtä. Sikahan on paras tryffelin kaivaja, siinäkin tapauksessa että niitä ei edes olisikaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista

      ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv
      Maailman menoa
      406
      3195
    2. Sanna on pakottaja, domina

      Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k
      Maailman menoa
      91
      2368
    3. Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle

      Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,
      Maailman menoa
      1
      2319
    4. Skodan hankintaan painostaminen toi potkut

      Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll
      Skoda
      21
      1990
    5. Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua

      Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle
      Maailman menoa
      181
      1504
    6. Kokoomus on Suomen kommunistisin puolue

      "Hallituksessa on erimielisyyttä siitä, kuinka suuri osa veronkiristyksestä hyvitetään datakeskuksille uudella erillisel
      Maailman menoa
      11
      1347
    7. Sukupuolen merkitys elämässäsi?

      Jäin tuossa toista ketjua lukiessani miettimään seuraavaa ... Kuinka paljon koet sukupuolesi vaikuttavan/vaikuttaneen el
      Sinkut
      201
      1139
    8. Kyllä minua hävettää nainen tämä tilanne

      niin kuin se teki silloin aiemminkin. Monellakin tasolla ei minulta sopivaa. Herätät minussa vain niin vahvoja tunteita,
      Ikävä
      44
      1082
    9. Nainen rakas

      Mulle on alkanut tulla sellainen olo että meistä tulee ehkä pariskunta vielä 😌
      Ikävä
      92
      979
    10. Iltalehden evästeasetukset

      No nyt pomppas! Avasin Iltalehden sivut ja niin kuin silloin tällöin sattuu, sivusto kysyi evästeasetuksia, joihin ylee
      Maailman menoa
      119
      972
    Aihe