minua syytettiin törkeästä pahoinpitelystä.

syyttömänäsyntymää

siis syytettiin törkeästä pahoinpitelystä,toumiota ei onneksi syyttömänä tullut,mutta puolitoista vuotta tätä jouduin miettimäään.mitä pitäisi tehdä,söin masennuslääkkeitä kun ei tullut paljon nukuttua.ihmissuhteet kaikki kärsi veetuttaa valtavasti,mitä tehdä nostaa kunnianloukkauksesta syyte?

3

133

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 8-6

      Suomessa ei yksityinen ihminen voi nostaa syytettä, se on syyttäjän yksinoikeus.
      Rikosasiat on kierrätettävä poliisin kautta, eli tehtävä rikosilmoitus. Jos se ei johda mihinkään, tai syyttäjä ilmoittaa ettei hän syytettä nosta, niin sen jälkeen asianomistaja voi omilla rahoillaan ryhtyä käräjöimään, jos vain oikeus suotuu ottamaan asian tutkittavaksi.
      Omalla syytteellä käydyn oikeudenkäynnin hävinnyt maksaa kaiken oikeudenkäyntiin liittyvän, niin omansa kuin voittajankin kulut.
      Jos itse et osaa esim. haastehakemustakaan laatia, etkä osaa käräjöidä, vaan joudut turvautumaan ammattiapuun, niin luovu, sillä se voi käydä kalliiksi.

    • Ihmeteltävää

      Oikeuksien päätöksetkin heittelevät milloin mitenkin. Pahoinpitelyn kohteeksi jouduttuani hyökkääjä määrättiin maksamaan pieni korvaus, jota päätöksessä sanottiin suositusten mukaiseksi. Yllättävää oli lukea myöhemmin toisesta tapauksesta, jossa korvaus oli paljon suurempi. Tekstissä sanottiin, ettei ollut edes näkyviä jälkiä, toisin kuin minulla.

      • 5-3

        Joka ei oikeuden päätökseen tyydy, niin hän valittaa. Jos sekään ei päätöstä muuta, niin siihen on tyydyttävä, mussutus ei auta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      82
      1369
    2. Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."

      Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä
      Maailman menoa
      66
      1154
    3. Asunnottomuus lisääntyy

      Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ
      Maailman menoa
      199
      1147
    4. Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja

      Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S
      Maailman menoa
      208
      1146
    5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1039
    6. Sulle on tullut

      Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä
      Ikävä
      103
      983
    7. Minä pyydän,

      jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi
      Ikävä
      68
      906
    8. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      125
      850
    9. Ihmeelliseltä pikkunaiselta....

      Jatkakaa vaikka tässä jos on jotain mitä joku haluaa että mä näen... En jaksa, eikä mua kiinnosta sitä jätti ketjua t
      Ikävä
      123
      778
    10. Tiesin, että olet jotenkin paha ihminen

      Vaikka muuta osaat esittää.
      Ikävä
      77
      755
    Aihe