Hki Talonmies palkkapyyntö kipuraja?

Kuinka paljon "kehtaa" pyytää työhaastattelussa palkkaa, kyseessä arvostetun asuinalueen talonmiehen paikka Helsingissä sisältäen työsuhdeasunnon ja autopaikan. Täytyykö ne ottaa palkkapyynnössä huomioon?

Eikös kumminkin talkkari ole lähes koko ajan 24/7 kiinni puhelimessa, niin kyllä siitä haluaisi kunnon korvauksen.
851
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Vai annetaanko tuollaisessa vartin liukuhihnahaastattelussa edes mahdollisuutta esittää omaa toivomusta, vai onko taloyhtiöllä oma palkkatarjous valmiina tyylin ota tai jätä? Kai se sentään selviää haastattelussa? Ja jos ei näytä selviävän niin kai saa kysyä?

Äänestä

Jos nyt ihan kokopäiväisestä työstä puhutaan (yleensä "omat talkkarit ovat osa-aikaisia), niin pari tonnia on aika käypä palkka ja mainitut edut päälle.

Äänestä
  • Kyllä, täyspäiväisestä työstä kyse.

    Äänestä

  • Yleensä talkkarit ovat osa-aikaisia, johtuen paljolti siitä, että harvoin taloyhtiöissä on talous niin hyvällä mallilla, että voisivat kokopäiväisen talkkarin palkata, ja myös siitä, ettei töihin tarvita kokopäiväistä talkkaria.
    Edullisemmaksi taloyhtiölle tulee käyttää huoltoyhtiötä. Kokopäiväiselle talkkarille 2000 euroa on maksimi.

    Äänestä

  • Täytyy olla todella varakas taloyhtiö joka talkkarille maksaisi 2 tuhatta. Ja silloinkin kyseessä kokenut ja ammattitaitoinen talkkari. Aloittelevalle talkkarille ei mikään taloyhtiö 2000 euroa maksa. Talonmiesten palkka ja työtehtävät lisäkorvauksineen ja päivystysaikoineen on määritelty TES:sissä joita taloyhtiöt valtaosin käyttävät. Jos taloyhtiössä sattuu olemaan talonmies on hän yleensä sivutoiminen ja silloin palkka on useimmiten n. 700 - 1000 euron välillä.

    Äänestä

meillä talkkari on työntekijänä eikä yrityksen kautta ja palkkakulut kaikkine sivukuluineen ja lomantuuraus mukaanlukien 38 468€ 2014. en sitten tiedä mitä ne sivukulut tuosta on mutta kk tuurauksesta huoltoyhtiö otti 1750€. aika iso yhtiö kyseessä

Äänestä
  • Onko 1750€ verollinen vai veroton? Jos sisältää veron niin kuulostaa halvalta 38468€ nähden

    Äänestä

  • Eli huoltoyhtiö otti 1750€/kk, x 12 kk on 21 000€/vuosi. Ja te maksat talonmiehelle 36 718€/vuosi. Sitten ihmetellään miksi huotoyhtiöillä on kova kiire kohteessa. Maksaisitte huoltoyhtiölle saman vuodessa, kuin talkkarille, niin kyllä kaikki hoituisi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


fdrtgyhujk kirjoitti:

Kuinka paljon "kehtaa" pyytää työhaastattelussa palkkaa, kyseessä arvostetun asuinalueen talonmiehen paikka Helsingissä sisältäen työsuhdeasunnon ja autopaikan. Täytyykö ne ottaa palkkapyynnössä huomioon?

Eikös kumminkin talkkari ole lähes koko ajan 24/7 kiinni puhelimessa, niin kyllä siitä haluaisi kunnon korvauksen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu