Suomen Löytötavarapalvelu - ryöstöä ja valehtelua

Varokaatätäyritystä

Minulta hävisi lompakko. Konduktööri oli ottanut sen talteen samana päivänä, mutta Suomen Löytötavarapalveluun lompakko päätyi vasta lähes viikkoa myöhemmin. Soittelin alkuviikosta ja kalliilla puhelinkuluilla kyseltiin yhteystietoja ja kuvauksia lompakosta ja luvattiin soittaa, kun se löytyy. Käskivät vaan soittamaan uudestaan seuraavana päivänä. Kun riittävästi aikaa kulunut, ilmoittivat että lompakko löytynyt kirjeitse. Luvatusta soitosta ei tietoakaan. Konduktööri sanoi että arvokkaat tavarat toimitetaan päivittäin lukitussa rasiassa Löytötavaratoimistoon. Olin ehtinyt jo kuolettaa kortit, lompakko ei enää minkään arvoinen. Lompakossa oli ajokortti, joka lain mukaan pitäisi toimittaa välittömästi minulle tai poliisille. Tätä firma ei tehnyt. Virkailija sanoi, että heittävät ajokortin pois, jos en lunasta sitä. Onko heillä tähän oikeus? Kaikki arvokas oli lompakosta kadonnut. Edelläni oli poika, jolla oli hävinnyt takki, avaimet ja kuulokkeet. Poika oli ihmeissään kun kuulokkeita ei ollutkaan. Jos jotain hukkaatte, älkää ikinä ottako yhteyttä kyseiseen huijarifirmaan. Firma rikkoo jopa lakia. On VR:llä yhteistyökumppani, mitä suuresti ihmettelen. Mitä VR saa tältä mafialta? Netistä löytyy tietoa tästä firmasta. Lukekaa!!!! Niin kauan kun maksamme tästä ryöstöstä, huijariyritys jatkaa toimintaansa. Jos löydätte jotain arvokasta, toimittakaa löytönne poliisille. Älkää junan konduktöörille, joka vie ne roistofirmaan. Niin itse ainakin jatkossa teen, jos löydän jotain.

1

224

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Niinikään_uhri

      Katso myös:
      http://keskustelu.suomi24.fi/t/11531850/loytotavaraquotpalveluaquot

      Erityisesti nuo kirjoitukset lokakuulta 2016.

      Ajokorttisi pitää (olisi pitänyt) toimittaa löytötavarafirmasta heti poliisille. Mutta eivät he henkilökorttiakaan toimita kuin vasta kahden viikon viiveen jälkeen. Tämä on heidän oma ilmoituksensa. Saa nähdä toimittavatko, kun sinun tapauksessasi puhuivat poisheittäämisestä. Käy poliisiaseman löytötavaratoimistossa kysymässä ajokorttiasi. Sinun pitäisi saada se ilmaiseksi takaisin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      268
      4675
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      134
      3030
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      44
      2857
    4. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      25
      2827
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      76
      1791
    6. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1654
    7. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1521
    8. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      60
      1409
    9. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      95
      1282
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      215
      1180
    Aihe