Saku nartun paino :(

pikkusakuliininen

Eli narttuni paino on nyt 12 kuukautisena vain 26 kg!! Missä vika onko sillä joku kääpiögeeni?! Säkä on kotimittauksella 59cm. Isä on 65cm ja 40 kg äippä 60 cm ja 32kg.
Minkä kokosia teiän nartut? Odotin hieman isompaa koiraa, juoksutkin ollut joten kasvu olikin vissii siinä..

6

204

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sakemanninomistaja

      En muista,paljonko oma narttuni painoi tuon ikäisenä. Täytti vasta 7v ja painaa jotain 33-34kg. Säkä on n.62cm (kotimittaus) Kyl koiras vaikuttaa olevan rotumääritelmän mukainen koon ja painon suhteen

    • Paimmen

      Massaa saat monipuolisella liikunnalla ja ruualla (kanaa,nautaa,lohtaa ja laadukas nappula). Uinti ja maastossa kävely meinaa. Nuoria on suotavaa madottaa (2-4kk välein) ja ruokkia säännöllisemmin (4x/pv) kunnes pullahtavat 2-4v. iässä haitarilla painonsa kanssa.

      • Lunakristiina85

        Ei tuon ikäistä tarvitse syöttää 4krt päivässä. 2kertaa riittää...


    • Mansikkamato

      Ei kannata mitään stressiä ottaa, todennäköisesti kasvaa vielä massaa sinne 1,5 vuoteen saakka, noi sakut tuppaa olee aika rimpuloita vielä vuoden ikäisinäkin. Kunhan koiralla nyt ei kumminkaan luut paista läpi niin mitään lihotusta ei kannata yrittää, säkäkorkeuskin on hyvä. Oma narttusakuni oli vuoden ikäisenä 35kg ja 65cm ja silti hemmetin rimpula, nykyään 40kg paikkeilla ja saanut kritiikkiä osakseen koska menee uroksen mitoissa :/ mutta mulle tärkeintä on että koira on terve ja iloinen.

    • 1610

      Massa tulee ajan kanssa. Oma narttu oli valnis vasta 4-vuotiaana. Anna sen kehittyä rauhassa. Ei ihmisetkään ole kaikki saman kokoisia.

    • Schaiffer

      Normaali hyvänkokoinen ja painoinen narttu (Y).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      262
      4606
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      132
      3003
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      44
      2797
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      76
      1761
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1624
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1493
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      59
      1360
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      94
      1253
    9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      212
      1138
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1129
    Aihe