" outoja ajatuksia " sanomalehden lukemisesta

apåååap

Tällä palstalla olen ollut huomaavani jos oikein tarkka olen niin otsikoita nähnyt siitä että joillakin on kiihkeä suhde yleen. En ole mielikuvituksessanikaan luonut suhdetta minkäänlaiseen ja mihinkään toimittajaan joten en tunne heihin edes vihamielisyyttä vaan. Joskus ihmettelen että olenko saanut sivistystä jo vauvasta asti koska kotiini missä milloinkin asuin tuli aina sanomalehti. Monesti on jäänyt lukematta ja monesti ihmetellyt miksi ? sanomalehteä luen. Olen oppinut että sanomalehdessä suurin osa on politiikkaa ja sitten siitä toimittajat on jotain mieltä. Itse en ole ammattiaktiivi kuin muutenkaan sellaisesta perheestä jossa mieltä osoitettaisiin ja rähinöitäisiin milloin mistäkin joten itseeni ei ole syöpynyt ajatuskaan että poltiikka olisi syy minun " huonovointisuuteen " mutta ei politiikka ole myöskään saamassa minulta pisteitä siitä miten " hyvinvoin " En ole vieläkään päässyt siihen ikään että syytäisin politiikkaa, uskontoa kun elämässäni kohtaan epämielyttäviä asioita, ihmisiä kun joka kerta vain vahvistuu oma identiteetti vaikka se ei heti tunnu siltä eikä varsinkaan näy eikä kuulu. En minä tiedä miksi ? nyt tälläistä " höpisen " varmaan siksi että nämäkin ajatukset ovat joskus " vaivanneet ". Voinko sanoa myös muutaman sanan sivistyksestä " kiitos annan itselleni luvan ja totean että tiedän montakin läheistä joilla ei ole yliopistolista tutkintoa mutta sitä enemmän ovat sydämmen sivistyneitä. Jos vielä annan itselleni luvan jatkaa leikimättä ropin hoodia ( hymyilyä ) jotenkin kiusalista katsoa heitä kaikkia jotka julkisuudessa kuvittelevat olevansa älykköjä heitä ja heidän laisiaan on maailma pullollaan josta tietysti saavat palkkansa ja julkisuutensa Tiedeyhteisön hymyilessä hiljaa kuten muukin tiedekunta koska sydämmen sivistynyt ihminen ei tunne tarvetta heitä julkisesti saattaa naurun alaiseksi koska itse vain alentaisivat itsensä sille tasolle missä rima on maassa ja tämä tuli ihan hyvästä sydämmestä vaikka sitä eivät usko koska eivät tiedä.

8

91

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • paååojå

      " outoja ajatuksia " lisää, voin väittää suomalaisten olevan maltilisin ja sydämmen sivistynein kansakunta jos otetaan heidän sterotybiointinsa agendalle. Milloin julkisuudessa on mitäkin yrittäneet lietsoa Kyllä lietsoa tahalisella ärsyttämisellä jota mielenmalttinsa menttäneet tai siitä välittämättä innostuisivat eri uutiskanaville mieltänsä osoittamaan Milloin ovat suomalaisia tahalisesti julkisuudessa väittäneet rasiteiksi, juopoiksi, impivaaralaisiksi, umpimielisiksi, väkivaltaiseksi, tämä on loputon suo mitä milloinkin julkisuudessa tulee nimikkeellä esimerkiksi Koko suomen kansa, koko suomen kansan suosikki, suomalaiset sitä ja tätä On jopa suotavaa että joskus se kamelin selkä katkeaa pelkästä nuppineulasta kun tarpeeksi pitkämieliä ovat olleet Kysymyshän on vain siitä miten ketkäkin voin rohkeasti todeta herjauksiin sitten reakoivat. Täällä suomi 24 fi olen nähnyt tosi kovaa kielenkäyttöä mutta sitä se on todellisuudessakin ja myös kuvottavaa kaksinaismoralismia jossa teeskentelevät milloin mitäkin Kyse on siitä että facebookit kuin muu sen sellainen ylestä helsingin sanomien keskustelupalstoihin on Liiketoimintaa ja sillä ei välttämättä ole mitään tekemistä politiikan kanssa ei sitten yhtään mitään. Eräs mukava ja tavallinen profesori on kerran jo vuosia sitten hauskasti ja hillitysti todennut että kyrsii ainoastaan se että veivät heiltä hyvän siivojan oliko elma nimeltään pois ( se en ole minä ) nyt hänen aikansa vie siivoaminen osaksi työpäiväänsä Kaikki eivät ole välinpitämättömiä toiset kun ovat jopa niin korkeasti kolutettuja että tarvitsevat jopa siivojan jotta voivat keskittyä vaativaan ja korkeasti koulutettuna varsinaiseen työhönsä Siinä yksi esimerkki sivistyneestä joka pitkällä matikalla on päässyt tulokseen siitä että hänen työnsä arvoa täydentää myös siivooja. ( tämä ei ole naurun asia )

    • Nimimerkkixz56

      HMM,... "Yleen"?
      Ok Thank's,..... Yu Are a bit out of Whack!?

      • Nimimerkki56

        Whatever You Are Telling,.... First: It Is Too Long Story,
        #2) It Does Make Sense?!
        Try Short Story Only!
        KOKEILE HYVIN LYHYTTA TARINAA ENSIKSI, Nimittain Kaikki Huomaa Jotta Olet Humalassa :)!?


      • Nimimerkkixz56

        Anteeksi, En Halua Loukata Sinua,...... Mutta Tarinasi On Liian Pitka, Joten Kukaan Ei Sita edes Lue!
        Yrita Lyhytta Viestia Kerrallaan, niin joku vastaa. Ok. Thank You!


    • MutuTuntumaajaHuuhaata

      Periaatteessa kuka tahansa voi luoda oman blogin, ja julkaista totuuksiaan siellä....
      Tarkoitan, blogei on miljoonia.... jos yle hunttaa jonkun yhden blogin kuten mvlehteä , on jotakin pahasti pielessä ylellä, pitäishän niiden ymmärtää että tuollasten nettilehtien luominen on helppoa ja niitä löytyykin tästä syystä ummetlammet.

    • Nimimerkki56

      Hmm.

    • apååoi

      En odota / pyytänyt vastauksia Olisitteko niin ystävällisiä että menisitte niille keskustelupalstoille mistä tähän tulittekin takasin oletuksin mitä kirjoititte. Miksi ihmeessä edes vaivaannutte tänne vastamaan koska ette ennenkään ole. Näkemiin.

      • bertoiyt

        menisivät vaikka munkki kahville, eivät tosiian ole olleet kommentoimassa. Mikä nyt alkoi kiinostamaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      41
      4628
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      53
      2514
    3. Jenkkilahkojen kastekaava

      Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan
      Kaste
      139
      1014
    4. Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!

      Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin
      Kaste
      161
      1005
    5. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      68
      879
    6. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      113
      868
    7. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      70
      844
    8. Mitä ajatuksia miehet, jos..?

      Nainen on 40v eikä ole omia lapsia?
      Ikävä
      137
      795
    9. Se mies rakastaa minua

      Ja minä rakastan häntä. 😌
      Ikävä
      48
      780
    10. Taas mietin että

      mitä ihmettä sanoisin, jos laittaisin viestiä. Aina voi toivottaa jotain, vaikka hyvää kesää, ja jos ei tule vastausta,
      Ikävä
      48
      736
    Aihe