Suomalaisilla on useissa tutkimuksissa todettu Euroopan korkein älykkyysosamäärä (100.9), mutta esimerkiksi Ruotsissa älykkyys on laskenut huomattavasti viimeisen parinkymmenen vuoden aikana ainoastaan hieman Suomea alemmalta olevasta tasosta tasolle 98.6. Tämä johtunee runsaasta maahanmuuton lisääntymisestä Ruotsiin.
Itä-Euroopassa vain Puola yltää tasolle 96.1 ja Viro on lähellä Portugalin älykkyysosamäärätasoa ollen tasolla 94.6.
Vain Hollanti (100.4) ja Sveitsi (100.2) on lähellä Suomen älykkyystasoa ja vastavuoroisesti Viro on älykkäin kansakunta Baltian maista (94.6). Virossa ei ole laskettu mukaan tutkimukseen venäläisvähemmistöä, vaan mukana on pelkästään etniset virolaiset.
Älykkyysosamäärä
8
762
Vastaukset 8
- Velirand
Tõesti või?:) Kas viidet allikale ei saaks?
- yksionvarmaa
Irakilaisilla on tutkimuksissa todettu olevan alhaisin älykkyysosamäärä, sen oletetaan johtuvan järjestetyistä avioliitoista jonka seurauksena jälkeläiset eivät edusta penaalin terävimpiä kyniä.
- AivoKallo
On selvää, että mikä tahansa eurooppalainen kansakunta päihittää afrikkalaiset ja arabit älykkyydessä ja onkin todettu että esimerkiksi somalien keskimääräinen älykkyys vastaa suomalaisen mittapuun mukaan lievästi kehitysvammaista.
Eurooppalaisessa kontekstissa voidaan kuitenkin vertailla älykkyyksien eroja pohjoinen-etelä, länsi-itä -akselilla ja päästä siihen tulokseen että pohjoisessa on älykkäämpiä ja idässä tyhmempiä kansakuntia. Myös etelä-länsi -suunnissa on asetelma sama: lännessä ollaan älykkäämpiä.
Suomi on älykkäin ja myös maantieteellisesti asettuu huipulle. Viro sijaitsee idässä ja asettuu siten heikkolahjaisempaan seuraan vaikkakin sen melko pohjoinen sijainti nostaakin älykkyysosamäärää jonkin verran. - toisinsanottuna
AivoKallo kirjoitti:
On selvää, että mikä tahansa eurooppalainen kansakunta päihittää afrikkalaiset ja arabit älykkyydessä ja onkin todettu että esimerkiksi somalien keskimääräinen älykkyys vastaa suomalaisen mittapuun mukaan lievästi kehitysvammaista.
Eurooppalaisessa kontekstissa voidaan kuitenkin vertailla älykkyyksien eroja pohjoinen-etelä, länsi-itä -akselilla ja päästä siihen tulokseen että pohjoisessa on älykkäämpiä ja idässä tyhmempiä kansakuntia. Myös etelä-länsi -suunnissa on asetelma sama: lännessä ollaan älykkäämpiä.
Suomi on älykkäin ja myös maantieteellisesti asettuu huipulle. Viro sijaitsee idässä ja asettuu siten heikkolahjaisempaan seuraan vaikkakin sen melko pohjoinen sijainti nostaakin älykkyysosamäärää jonkin verran.Virolainen on hiukan yksinkertainen ja hidas, mutta määrätietoisella opetuksella virolainen saadaan koulutetuksi suorittamaan helppoja työtehtäviä. Valitettavasti muita maahantulleita ryhmiä ei saada koulutettua työelämään sillä heidän kulttuurinsa ei tunne sanaa työ, mutta sen sijaan kymmeniä sääntöjä naisen ja karjan asemasta.
- Kylläjuu
toisinsanottuna kirjoitti:
Virolainen on hiukan yksinkertainen ja hidas, mutta määrätietoisella opetuksella virolainen saadaan koulutetuksi suorittamaan helppoja työtehtäviä. Valitettavasti muita maahantulleita ryhmiä ei saada koulutettua työelämään sillä heidän kulttuurinsa ei tunne sanaa työ, mutta sen sijaan kymmeniä sääntöjä naisen ja karjan asemasta.
Maahantuntulijoissa on todellakin eroja. Harmi vaan ettei Suomeen tunnuta saavan normaalia, älykästä keskivertoväkeä sivistysmaista tai Aasiasta (Kiina, Japani, jne) ja jotka suhtautuisivat työntekoon järkevästi ja kiihkottomasti.
On totta että jotkut maahanmuuttajat vaativat kaiken ilmaiseksi ja se heille myös annetaan. Paneutukaamme kuitenkin virolaisiin maahanmuuttajiin palstan aiheen mukaisesti:
He ovat toisessa ääripäässä. Heille työ merkitsee kaikkea (palkka ei niinkään). Viron kielessä onkin varmasti työlle kymmeniä eri sanoja samaan tapaan kuin eskimoilla lumelle. He tekevät työtä lähes ilmaiseksi Suomessa ja muualla lännessä vaatimatta muuta kuin pienen korvauksen työnantajalta ja valtiolta lapsilisät ja autoverovapauden. Työtä tehdään viikonloput ja pyhät lähes kellon ympäri.
Taustalla voi olla perinteet maaorjuuden ajoista ja myöhemmin Neuvostoliiton kolhoosien ja sovhoosien keskinäisestä kilpailusta saada oman kolhoosin tuotanto muita suuremmaksi ja voittopalkintona on odottava työn sankareille omistettu mitali, jota kelpaa pitää rintapielessä juhlassa kuin juhlassa jos vain terveys kestää kovan raatamisen jäljiltä.
Lännessä on totuttu ottamaan hieman rauhallisemmin. Vaikka Suomessakin on laiskoja elättejä omastakin takaa, ei täällä, eikä muissakaan länsimaissa ole ollut tarvetta raataa itseään hengiltä koska raskaan työn raataminen ei ole nauttinut eikä nauti samanlaista gloriaa kuin Neuvostoliitossa ja sen perintönä Virossa tänä päivänä.
Kuten huomaamme, vanha viisaus pätee edelleen: Tyhmä paljon työtä tekee, viisas pääsee vähemmällä.
- ivolinna
Suomeen ei saada kuin sosiaalihuollon elättejä, menestyjät eivät tule himoverotettuun hyysärimaahan jossa maha pystyssä kulkevat jätesäkit syövät duunarin pöydästä. Kuulemma Suomeen mahtuisi vielä miljoona edunsaajaa lisää.
- IQ001
Võtke IQ Test nüüd!
Vasta küsimustele, et alustada!
https://goo.gl/ryq7mh - Urmas2
Meie jaoks on kena asi, mida me eesti keelt õpetada.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?
Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi3551075- 71738
Missä vaiheessa
Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et37686- 49580
- 41578
- 63533
SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia
Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht320496- 75471
Mulla on ikävä sua
Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri19471kasariperjantai 2026
Ajatuksia vuoden 2026 kasariperjantaista...ainakin porukkaa oli mun mielestä liikkeellä tosi paljon ja fiilinki noin yle22459