Jatkoon pääsi kolme hakijaa eli lakimies, OTL Tuomas Aho, Kempeleen talousjohtaja, KTM Stina Mattila sekä Myrskylän kunnanjohtaja, VTM Sabah Samaletdin.
Olen kuunnellut radiosta heidän esittely haastattelut.
Miesehdokkaista sain sellaisen kuvan, että he ovat kiertolaisia, jahkailijoita ja sönköttäjiä.
Naisehdokas oli selväsanainen asiansa ja osaamisensa hyvin esille tuova ja kun hän on vielä lähtöisin kokkolasta, niin hänellä on paikallis- ja ihmistuntemusta jota ei tarvitse vuosia opiskella.
Osaamisen ei tarvitse aina tulla etelästä, koska sitkeys kasvaa pohjoisessa ja sitäkin tarvitaan Kokkolan tumpeloitten joukossa.
Miehenä pidän häntä ylivoimaisesti parhaana ehdokkaana Kokkolan kaupunginjohtajan virkaan, johon tarvitaan talousosaamista ja siihen jatkuvuutta.
ps ketään ehdokkaista en ole "luonnossa" nähnyt.
Kokkolan uusi kaupunginjohtaja
6
161
Vastaukset
- Ukkovaari48
Valtiovarainministeriöllä ja kunnilla on ratkottavanaan poikkeuksellinen ongelma. Kuntien ja kuntayhtymien tuloslaskelmien perusteella kuntataloudelle on kertynyt vuoden 2009 tilinpäätöksissä 9,9 miljardia euroa ylijäämäeriä, mutta todellisuudessa kuntatalous on yli miljardi euroa alijäämäinen.
Noin yhdentoista miljardin euron kirjanpidollinen ero johtuu kuntien alimitoitetuista poistokäytännöistä vuodesta 1997 lähtien kirjanpitolain uudistuttua. Riski on, että kunnissa tehdään päätöksiä liian valoisiin tuloslaskelmiin tukeutuen.Tosiasia on, että kuntien vuosikate ja ylijäämät eivät riitä investointeihin. Kunnat joutuvat jatkuvasti ottamaan lisää velkaa, mikä kertoo talouden kasvavasta epätasapainosta, sekä kustannuspaineen korotuksia kuntalaisille".
Kunnat eivät maksa veroja, eivät tavoittele voittoa eivätkä jaa osinkoja. Kuntatalous on luonteeltaan tasapainotaloutta. Pitkällä aikavälillä kuntien pitäisi pystyä kattamaan vuosittaisella tulorahoituksellaan käyttötalousmenot ja investoinnit. Velkaa voidaan ottaa jonkin verran, mutta kunnat eivät voi perustaa investointejaan kokonaan lainanottoon.”
Kuntaliitto on ollut vuosia hissukseen. Selvää näyttäisi olevan se, että lakeja vasten tai niistä välittämättä on kuplan takana virkavastuullisia toimineita. Kirjanpitorikoksista tuomitaan tavan takaa yksityisiä yrittäjätalouksien ihmisiä. Kirjanpitolain rikkominen pitäisi koskea myös valtion ja kunnan virkamiesten tekoja sekä tilintarkastajien vastuuta. Olisiko oikeuskanslerilla tai valtakunnansyyttäjällä velvollisuus yhteisen kansan nimissä penkaista kaikkien aikojen kuntarahoituksen kuplaa ja mitata kuntien avain ihmisten tekoja kaikkien aikojen kuplan synnyssä? Tempulla on vieritetty parin eduskuntakauden mittainen miljardiluokan vuosittainen rahoituspaine valtiolle ja veronmaksajille. Estääkö asian tutkimisen se, että kikkailu on jatkunut reilu vosikymmenen ja että siitä on tullut kuntaväen kansanhuvia veronmaksajien piikkiin? Kunnallisen itsehallinnon perusinstituutiioon on mahdotonta näissä oloissa luottaa. Edustuksellisen paikallisdemokratian kriisistä asiassa on kysymys ja toiminnan uskottavuus pitäisi palauttaa!. Investoinnit huomioiva toiminnan ja investointien rahavirta painuu kuntatalouden ennusteessa jo noin 1,8 mrd. euroa alijäämäiseksi. Kuntatalousohjelmassa painotetaankin, että kuntatalouden tasapainottaminen ja vakauttaminen edellyttää mittavia kuntataloutta vahvistavia toimenpiteitä, näitä toimenpiteitä on kuntalaiset odotelleen jo vuosia.Peruskuntien lainakanta oli vuoden 2014 lopussa yhteensä 14,7 mrd. euroa eli 2 694 euroa asukasta kohti. Lainakanta on lähes nelinkertaistunut 2000-luvulla. - totuusseerumi
Kokkola ei tarvitse jahkailijoita, kaupunginjohtajan pitää olla kaupunkilaisten edunvalvoja, eikä kunnan virkamiesten juoksupoika, pitää aina muistaa että talouttakin pitää hoitaa kuntalaisten maksukyvyn mukaan eikä, kunnantyöntekijöiden palkkakustannustekijöiden mukaan.
Kokkola on hyvä esimerkki siitä, miten asioita ei saisi hoitaa, kaupunginjohtaja on syyllistynyt "joukkoineen" Kokkolan alasajoon jo vuosikymmeniä, verotus, piiloverotus ja palvelumaksujen korotuksilla yritetään paikata osaamattomuutta.
Konsulttien apua tarvitseville heti kenkää, osaava ei konsultointia tarvitse siinä tehtävässä johon hänet on palkattu.- Totinentotuusseerumi
Oliskohan mitään syytä talouden kurimukseen jatkuva rakentamistarve. Pytinkit vanhoja ja uusimistarpeessa. Kaupunkiin tulee uutta lapsiperheväkeä hirveästi vuosittain. Tiloja tarvitaan ja kun ihmisen tulotaso on mitä on, verotuloja ei ole hirveesti ja lainallahan ne on sitten rakennettava.
- totuusseerumi
Kokkolan kaupungin rakennuskantaa on heikosti hoidettu, ensin on rakennettu huonoa ja myöhemmin hajotettu home/mätä rakennelmia ja siitä syystä ilmeisesti ollaan rakentamisen kiertotaloudessa, vaikka pitäisi rakentaa hyvää ja kauan kestävää.
Koskaan rakennus vaiheessa ei ole arvioitu tulevia tulevia muita kustannustekijöitä, on rakennettu halvalla ja sitä mitä halvalla saa niin sitä on sitten tilattu.
Kokkolan kaupungin virkamieskunnasta tuskin löytyisi henkilöä jolle antaisin urakoita tai talouttani hoitamaan.
"Kaupunkiin tulee uutta lapsiperheväkeä hirveästi vuosittain.
Tiloja tarvitaan ja kun ihmisen tulotaso on mitä on, verotuloja ei ole hirveesti ja lainallahan ne on sitten rakennettava."
Ilmeisesti uusi väkikin on mitoittanut oman rakentamisensa tulotasoonsa nähden liian korkealle lainarahalla.
Tuntematonta tulevaisuutta ei kannata tavoitella lainarahoilla, pitää elää reaalitaloutta ja sillä rahoituksella mihinkä veronmaksajien rahat riittävät.
- mies-selänpesijä
Miesten tunaroinnit loppuvat.
Kokkolan kaupungin saunassa aletaan tulevaisuudessa viettämään naisten saunailtoja. - Näin_on_nähtävä
Seuraava kaupunginjohtaja on OTL Tuomas Aho, loppuu tämä "vatulointi" Kokkolassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399297Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3748202Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681646053William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542467Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62167Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821799Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan201744Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt91619Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921525Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4411422