Joh. 10:7 Niin Jeesus vielä sanoi heille: "Totisesti, totisesti minä sanon teille:
*) minä olen lammasten ovi.
Joh. 10:8 Kaikki, jotka ovat tulleet ennen minua, ovat varkaita ja ryöväreitä; mutta lampaat eivät ole heitä kuulleet.
Joh. 10:9 *) Minä olen ovi; j
os joku minun kauttani menee sisälle, niin hän pelastuu, ja hän on käyvä sisälle ja käyvä ulos ja löytävä laitumen.
Joh. 10:10 Varas ei tule muuta kuin varastamaan ja tappamaan ja tuhoamaan. Minä olen tullut, *) että heillä olisi elämä ja olisi yltäkylläisyys.
Joh. 10:11 Minä olen se hyvä paimen. Hyvä paimen antaa henkensä lammasten edestä.
Joh. 10:12 Mutta palkkalainen, joka ei ole paimen ja jonka omia lampaat eivät ole, kun hän näkee suden tulevan, niin hän jättää lampaat ja pakenee; ja susi ryöstää ja hajottaa ne.
Joh. 10:13 Hän pakenee, sillä hän on palkattu eikä välitä lampaista.
Joh. 10:14 Minä olen se hyvä paimen,
*) - ja minä tunnen omani,
*) - ja minun omani tuntevat minut,
Joh. 10:15 niinkuin Isä tuntee minut ja minä tunnen Isän; ja minä annan henkeni lammasten edestä.
______________
Hyvä Paimen siis antoi henkensä siksi että jokainen joka häneen uskoo perii iankaikkisen elämän. Toisenlaista evankeliumia julistavat ovat lisänneet tähän evankeliumiin omia oppejaan. Näistä esikoislestadiolaisten parissa levitetyistä omista opeista on jo paljon kirjoitettu. Väärän opin julistus alkaa sanalla luottakaa ... eikä jatku sanoilla YKSIN KRISTUKSEEN joka on kalliilla uhrillaan, (hengellään ruumiillaan ja verellään), sovittanut teidät Jumalön kanssa.
Kavahtakaa kristityt kaikkea sellaista oppia, joka etsii autuutta mistään muusta kuin Kristuksen teosta. Kysymys on aina eksytyksestä silloin, jos taivaasta lahjaksi tuotuun evankeliumiin lisätään jotakin, tai otetaan pois. Pelastuksemme on yksin Kristuksen teossa, se ei ole kenenkään ihmisten teoissa.
MItä sitten lakiin tulee, niin jos laki oikein julistetaan, silloin jokaisesta kuulijasta tulee 100%:sesti syntinen. Jos ei näin käy, silloin on kysymyksessä oman vanhurskauden rakantajien oppi. Ja tätä tavaraa riittää joka joukossa, kuten tiedämme. Ihminen on etevä keksimään syitä, miksi laki ei voi tuomita häntä syntisenä kadotukseen.
Jos niin onnettomasti käy, että jotakin jalostettavaa jää vielä lihaan, niin sitähän ryhdytään sitten jalostamaan, paremmin Jumalalle kelpaavaksi.
Katumisista voi tulla ansio, kaularipeistä voi tulla tie, - nimittäin ulos uskosta Kristukseen.
Esikoislestadiolaiseen liikkeeseen kuulumisesta voi tulla jumala, johon luotetaan kuin pukki suuriin sarviinsa.
Samoin lapinluottamuksesta on tullut monelle uskonto, joka on korvannut evankeliumin Kristuksesta, kun tämä ihmisoppien ja evankeliumin sekasotku
ja ihmispalvonta on liitetty Jeesusta Kristusta tarkoittavaksi. Näin käy helposti jos Raamattu ei ole riittävän tuttu ihmiselle. Joukossa elävä, siihen tottunut on tuttujen ihmisten eksytettävissä, samaan liemeen mihin tutut johtajat ovat langenneet.
Jeesus on Herra
5
<50
Vastaukset
Ihan miten vaan. Onneksi suuri osa jopa uskovaisista elää todellisuudessa ja käy omaisten pyynöstä lääkärissä näiden kohtausten aikana.
- selitseis
eipä ole vanhemmilta kuultu ainakaan muuta oppia kuin uskon edelle ei voi laittaa mitään tekoja. Muu on panettelua ja väärää todistusta.Nyt on mahdollista ensi kesänä kuunnella ja tarkostaa opetukset, olemme varmaan kaikki kuulolla avoimin korvin.
- MIksivalehtelet
Pidätkö totuuden puhumista panetteluna? Tästähän riita juuri on, että onko Jeesus Herra, vai onko muutama hengelliseksi hallituksesksi puhuteltu ukko Jellivaarassa herra, jota on toteltava. Miten kehtaatte tuollaista ihmisopin sontaa kaupata ihmisille.
Minä pidän valehtelua syntinä. Vanhempani ovat jo kuolleet. Ja kristinuskossa ei tunneta muita herroja kun Jeesus. Kristinuskon vanhimmat kuolivat, yhtä lukuun ottamatta tapettiin jo 0050-00100 luvulla. Sen jälkeen ei tunneta ketään vanhimpia kristinuskossa. - selitseis
tolla väittämällä sinä valehtelet itselles ja muille .YÖK ! Pimeetä !
- Jatkatko_valheessa
selitseis kirjoitti:
tolla väittämällä sinä valehtelet itselles ja muille .YÖK ! Pimeetä !
Kuule minä olen Jumalan armosta päässyt vapaaksi Minden, Perseterin ja kumppanien valheista. Kiitos Jeesuksen. Mutta ellei sinua totuus Kristuksesta kiinnosta joka on sinut JUmalan kanssa sovittanut kalliilla uhrillaan, niin kalliin hinnan vielä maksat lappilaisten ja suloomalaisten valehtelijoiden matkassa kulkemisesta. Vapaus on valita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eroa Orpo! Orpo eroa!
Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa562551Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!
Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava631692SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa
Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän71650Naiset ei halua kilttejä miehiä
Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,2631535Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti
Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --81518Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat
Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue251208Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä
Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.241061Kiinteistökauppoja
Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan411012RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI
Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä4041002Menettämisestä
Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?78964