Pursiseuran vakavaraisuus

Onko pääkaupungin seuroista joku todella varoissaan vai onko kaikki pantattu ja pyörii velkakierteessä.Jäsenmaksuista ei tule kummoistakaan rahavirtaa ja seurat on yleensä paraatipaikoilla ainakin stadissa entä maakunnat?
770
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Aiot ilmeisesti ostaa pursiseuran sijoituskohteeksi.

Äänestä

Mielenkiintoinen aihe, ehkä, mutta tämän palstan ohjeissa opastetaan että täällä ei käsitellä seurojen sisäisiä asioita.
Noudatan sitä.

Äänestä
  • Entäs saako käsitellä seurojen ulkoisia asioita?

    Äänestä

Eiköhän ne nosta maksujaan, jos on tarve. Meidän seuralla Paraisilla on jäsenmaksu ja sen päälle maksut palveluista. Esim. veneen nostosta laskutetaan nosturin hinta jaettuna nostettujen veneiden määrällä. Yhdistykset saa usein avustuksia kaupungilta esim. kerhotilojen ylläpitämiseksi. Myös kaupunki voi palauttaa kiinteistöveron yhdistykselle.

Äänestä

Piruako se sulle kuuluu?

Äänestä
  • Taas tää sama tollo!

    Äänestä

Ken kuuluu seuraan, niin tietää että kuluja pienennetään myös talkootöillä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


entämaakunnat kirjoitti:

Onko pääkaupungin seuroista joku todella varoissaan vai onko kaikki pantattu ja pyörii velkakierteessä.Jäsenmaksuista ei tule kummoistakaan rahavirtaa ja seurat on yleensä paraatipaikoilla ainakin stadissa entä maakunnat?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu