Ainakin tori.fi sivustolla ja huuto.netissä myy tavaraa nimimerkillä pyykkoneno. Myynnissä on ainakin tabletti, kännyköitä. Suosittelen varomaan!! Ottaa rahat ja tuote jää postittamatta.. selityksiä tulee alkuun kovasti ja monenlaisia (lapsi on kipeenä, itse keuhkokuumeessa, hoitaa asian heti..) näitä tulee useampana päivänä ja sen jälkeen ei enää vastaa yhteydenottoihin lainkaan. Rikosilmoitus tehty asiasta, en tiedä montako ihmistä on tullut huijatuksi jo. Senpä vuoksi haluankin varoittaa muita. Kaupat hänen kanssaan kannattaa hoitaa kasvotusten, ei ainakaan missään nimessä postin kautta!!
Varokaa myyjää nimimerkillä pyykkoneno
eija.a
653
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Omat kokemukset ainakin ovat huonoja kyseisestä myyjästä. Lupauksista huolimatta tuotetta ei tule eikä rahoja palaudu tilille.. ihan vain varoituksena muille.
Jos rikosilmoitus tehty niin kyllä poliisi henkilön tiedot ja osoitteen saa selville tilinumeron perusteella minne maksettu.. ja jos vaadit rangaistusta niin juttua aletaan kyllä tutkimaan.
Joo ilmoitus on siis tosiaan tehty ja poliisilta tulikin jo tutkintailmoitus kirje eli on siis tutkinnassa jo... joo näin mullekin sanottiin että henkilötiedot saa tilitietojen perusteella, poliisi siis.
Eri asia saako tuollaisilta varattomilta mitään koskaan takaisin.
No sekin kyllä totta mutta saapahan jotenkin edes vastuuseen. Järjetöntä keksiä kaikenlaisia selityksiä ja kuitenkaan sitä tuotetta tai rahoja ei palauteta.. ja samaa tuotetta myydään samanaikaisesti useampaan kertaan. Mutta näitähän riittää näköjään, eikä varmasti ole ainut.
Mutta poliisi tutkikoon asian, kun ei mahdollisuuksista huolimatta hoidettu muuten.. hyvin nopeata toimintaa heiltä kyllä ollut..ei voi kun kiitellä :)Tuleepahan ne myyjän tiedot sieltä ilmi kuitenkin
Ja muitakin tunnuksia on ollut käytössä ainakin Huuto.netissä, kuten esimerkiksi Juhani.p123. Hänen kohdallaan kannattaa olla tarkkana!! Ja paikkakunnat vaihtelee Kuopiosta Tornioon... Oikea paikkakuntakin on kyllä selvillä. Harmi vaan tällaiset epärehelliset myyjät pilaamassa kaupankäyntiä