Pari kysymystä teille. Perustelkaa vastaukset mikäli mahdollista.
1. Miksi et myy asuntoa itse?
2. Miksi et uskalla ostaa suoraan myyjältä?
3. Missä asioissa haluat välittäjän mukaan myynnissä?
4. Mikä on kohtuullinen palkkio asunnon myynnistä Kt/Okt
Miksi pitää olla välittäjä mukana?
4
205
Vastaukset
- siksi.että.ei.pidä
1. Olen myyynyt ja myisin itse, koska niin hyville tuntipalkoille en pääse ikinä mitenkään muuten
2. Uskaltaisin ja olen ostanut. Ei osakkeen ostamisessa eroa ole, olipa välittäjää vai ei. Mielestäni asunnon omistaja on parempi asiantuntija, kuin välittäjä. Kertoohan sekin jotain, ettei myyjä yritä piiloutua välittäjän selän taakse. Myyntihinnassa on tällöin helposti myös tuhansien eurojen tinkimisvara - periaatteessa jopa välityspalkkion verran (jos sitä ei ole jo huomioitu hinnassa)
3. Kiinteistökaupassa, mutta vain kaupantekotilanteessa, jotta kaikki menee varmasti oikein. Myynnin voi tehdä itse ja näin olen kerran toiminutkin. Maksoin välitysfirmalle avusta 500 € (tunnin pankkikäynti)
4. Kohtuullinen palkkio on vaikea määritellä. Nykyiset palkkiot eivä kuitenkaan ole millään muotoa järjellisiä työmäärään suhteutettuna. Ajatellaanpa vaikka 300.000 € kerrostaloasuntoa, josta 4% välityspalkkio on jo huikeat 12.000 €. Miten kukaan myyjä haluaa maksaa muutamien tuntien työstä tuollaisia summia, en ymmärrä. Ja miksi kukaan ostaja maksaa sen 12.000 € ylimääräistä.. Tuo puoliksi, niin sekä ostaja, että myyjä tienaavat 6000 € / nenä.- rane2
Olen ostanut ja myynnyt ilman VÄLIKÄSIÄ/rahastusta, nyt jo onnistuu kiinteistökaupatkin netissä, kaupanvahvistajaakaan ei enään tarvi.
- tilanteen_mukaan
Yhden kerrostalo-osakkeen olen myynyt itse. Helppoa oli, kun ostajakin ilmaantui (haluaan ostaa kaksio tältä alueelta -lappu porrashuoneen ovessa) juuri kun aloin myyntiä puuhaamaan. Tässä tapauksessa välittäjän lisäarvo olisi ollut pyöreä nolla, mutta ostajakandidaattia piti silti suostutella - on se niin pelottavaa ilman välittäjän tuomaa turvaa?
Yksi kerrotalo-osake on myyty välittäjän avulla. Omatoimista myyntiä tuli silloinkin harkittua, mutta onnittelin jälkikäteen itseäni, etten siihen ryhtynyt. Myynnin aikaan osui duunissa hirveä kiire -> ostajakandidaatit olisivat varmasti hattuuntuneet, kun puhelimella ei saa kiinni, näytölle pääsee vasta ensi tai sitä seuraavalla viikolla, ehkä jne. Kun välitäjä hoiti asian, riitti, kun pysyin näytöaikoina pois kämpästä (mikä siis erittäin helppoa).
Vanha paritalon puolikas, vanhempini ex asunto myyty välittäjän toimesta. Asunto liki 30 vuoden ikäinen ja totaalisen remontin tarpeessa. Lisäksi asuntokauppakin yski tuohon aikaan -> kuvittelin, että pyyntihinta pitää olla alle 200 k€ ja kaupat ehkä 180-190 k€. Lisäksi pelkäsin, että talon ostaa joku uusavuton, joka ei ymmärrä, että 30 vuotias talo on 30 vuotias -> pari vuotta kauppojen jälkeen alkaa tulla korvausvaatimuksia, kun tässä nyt paljastuikin, että on kosteutta KPH seinässä yms.
Välittäjä tempaisi kuitenkin 239 k€ pyynnin ja löysi jopa ostajan. Tämä ostaja oli vieläpä tapaus, joka ostaa remonttikuntoisen kämpän, remontoi sen itse, asuu 2 vuotta täyteen, myy asunnon ja uusi remonttiprojekti alle. Eli ostaja ymmärsi rakentamisesta ja tiesi, millaiseen projektiin oli kätensä lyömässä. Ei ole koira perään haukkunut (kaupoista ja 7-8 vuotta) = tässä kohtaa välittäjä tienasi hintansa moninkertaisesti. - myyjähänMinä
1. Miksi et myy asuntoa itse?
- myyn tällä hetkellä itse, joku jopa tulee katsomaan
2. Miksi et uskalla ostaa suoraan myyjältä?
- uskallan ostaa suoraan, mutta ne harvat jotka vaivautuu myymään ok-taloa itse, niistä ei löydy sellaista, jonka haluaisimme ostaa.
3. Missä asioissa haluat välittäjän mukaan myynnissä?
- en välttämättä missään! Kysyn ostajalta haluaako hän välittäjän mukaan, ja jos haluaa, niin, pistän hänet maksamaan välittäjän .. tietysti.
4. Mikä on kohtuullinen palkkio asunnon myynnistä Kt/Okt
- vain välittäjä sen tietää
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Missä kokoomuksen naiset?
Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa933631Finland is now Petter place
Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.292383Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita
HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.1422039Toivon että kuulut elämääni
Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.34891- 44821
En unohda sua
En vaan unohda sua. Eikä se näköjään ole tarkoituskaan. Rakastan sua sitten omalla tavalla kauempaa kun mikään muu ei on30810Mahdatko ymmärtää sitä
Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen61785Jorma Lind kuollut
Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet4754- 40697
Kyllä nainenkin voi ottaa yhteyttä
Ja on ihan kiva jos ottaa yhteyttä mieheen. Minä ainakin olisin onnessani jos nainen ottaisi yhteyttä. mies87676