Olemme muuttamassa parin kuukauden päästä toiselle paikkakunnalle ja kysyisinkin nyt valmiiksi, kuinka akvaarion ja sen asukkaiden muutto tulisi suorittaa? Varmasti sen itse jollakin lailla saisin tehtyä, mutta kaipaan neuvoja, jotta kaikki varmasti menisi hyvin.
Muutto
Pöllö
3253
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Toin kaloja isoissa muovisankoissa, joissa oli kansi. Laitettiin kasveja ja kiviä vettä akvaariosta ja auton lattialle tukevasti. Akvaario laitettiin turvavöillä penkkiin.
Sitten vettä akvaarioon ja kypsytys muutama päivä ja kalat sankoista akvaarioon. Yksi sai "sydärin" jo joutuessaan sankkoon, ja pari uudessa vedessä, mutta monet muut säilyivät ihan ok.
Näin meillä, ja onnistui melko hyvin.
http://www.aquahoito.info/suomi/ohjeita/muutto.php
Kun toin akvaarion vanhempieni luota omaan asuntoon,matkaa tosin vaan 25 kilsaa.. niin laitettiin kalat sankkoon ja akvaario ihan normaalisti penkille.Sitten kun tultiin omaan kotiin laitoin kalojen "sankkoon" suodattimen ja ne oli siellä jonkun aikaa..annoin ruokaa ja kun akvaarioon oli laitettu vesi ja muut niin laitettiin kalat takas ja ne selvisi tosi hyvin, yksi kala vaan kuoli matkalla ja se oli akvaarion vanhin asukki..