Omilla rahoillaan enemmän matkustaville loungeeen pääsy 3-4 kertaa vuodessa edustaa jotain taivasosuudesta seuraavaa. Mikä siellä loungessa on se juttu, jonka vuoksi loungeen pääsyä kannattaa tavoitella ostamalla ylikalliita lentolippuja tuhansien eurojen edestä?
Ne muutamat (harvat) kerrat kun itse olen asioinut lentokentän loungessa eivät ole olleet mitenkään ihmeellisiä kokemuksia. Loungessa olisi saanut viinaksia ja pikkusuolaista, mutta ei pystynyt nauttimaan koska auto oli kentällä aina jommassa kummassa tai molemmissa päissä. Täytettyjä sämpylöiden, nuudeleiden ja sanomalehtien vuoksi en maksaisi enempää kuin millä vastaavat muonat irtoavat lentokentän baariloissa. Lentokentillä voi yleensä syödä kympillä esim hampurilaisaterian tai vastaavan. Loungeen pääsy maksaa tyypillisesti jotain 20 eurosta ylöspäin, tai plussakortilla muutaman tonnin (kalliimpina lentoina).
Mikä loungeissa on "se" juttu?
10
234
Vastaukset 10
- liikaonliikaa
Se on just niinkuin kuvasit. Matkustan paljon ja joskus istun loungessa, mutta en aina. Mulla on one world emerald -tasokortti ollut monta vuotta. Ei mitään erikoista ja koko lentomatkailu on vaan joukkoliikennettä ja pitkän päälle tosi tylsää.
- Tammenterho123
Riippuu loungesta ja kentästä. Esim. Suvarnabhumin lounge on ankea ja kenttä itsessään niin edullinen että hyvin voi jättää loungen väliin. Vantaan kentällä taas esimerkiksi pariskunta on tullut ajoissa kentälle ja nauttii kentällä 2 lasia valkoviiniä ja patongin mieheen, loppulasku 78 euroa. Jos lentää tarpeeksi että pääsee ilmaiseksi loungeen niin se tuo aikamoista säästöä. Jopa tuo 25 euron kertamaksu tulee todennäköisesti halvemmaksi jos on ajoissa Vantaalla ja haluaa syödä juoda jotain ennen lentoa jolla ei tarjota kuin mustikkamehua.
- 75675
Olen täysin erlimieltä ja nyt en puhu mistään Finnairin solusta. Ko kentällä on upeita loungea ja kaikki kuuluu hintaan. Pitää olla vaan joku muu kortti kuin Finnairin gold. Älä siis puhu jos et tiedä.
- Bkk
BKK on aika monia loungeja. Louis Tavern lounget on varmaan ne huonoimmat. BR, CX, TG ja SQ loungeissa on jo tyyliä.
- Swiss2017
Itselläni ensimmäinen "juttu" on rauhallisuus ja yleensä mukavat tilat odottaa lentoa.Tarjoilut ja niiden taso kylläkin vaihtelee laidasta laitaan. BKK kenttää lukuun ottamatta aina on ollut hyvin käyttäytyviä ihmisiä,tosin aina oltu LT loungeissa. Esimerkiksi IST HSBC pääsee käymään suihkussa vaikka pitkän lennon jälkeen, piristää kummasti. Näin "lomalentäjänä" on jotenkin mukava aina aloittaa reissu muutamalla viinillä ;)
- PasiPattayalta
No esim. Hki-Vantaalta konetta odottaessa gatella on usein vaikea löytää edes istumapaikkaa, saatikka useita vierekkäisiä. Loungessa tämä ei ole ongelma. Ei ole kiva aloittaa lomaa stressaten kun viinalta haiseva ylipainoinen Pattayan turisti könyää vieressä kun loungessa voit viiniä siemaillen selata nettiä tai lehtiä. Jos on nälkä niin patongit maksaa muuten varmaan 12e ja alkoholien hintoja Vantaalla en ole edes uskaltanut katsoa, niin SIKAMAISTA on kentän hinnoittelu.
- KiitosAvautumisesta
Pasi Pattayalta kuvaili siis oman ulkomuotonsa ja tuoksunsa.
Minä käytin tarkoituksella 2 x 7500 pistettä, jotta voin mennä aamiaiselle Hki-Vantaalle Huhtikuussa ennen lentoani Tukholmaan, lento jatkuu Tukholmasta Qatarin siivin, paluussa Toukokuussa pari tuntia aikaa tankata loungessa Tukholmassa.
Tarkennus loungeen pääsyyn, käytin Finskin pisteitä, lennän Hki-Tukholma välillä busineksessä.
- Tapansa_kullakin
Jos matkustelet ja päivä muutenkin pitkä, niin itse ainakin tykkään istua Loungessa. Pientä purtavaa ja hivenen vain olla. Lueskella, räplätä koneella tms.
Finnair on kyllä hinnoitellut Lounget aikalailla tappiin. Samoin muutenkin Light hinnoittelu on tuonut aivan ihme kuvioita.
SAS plus lipulla saa MINUSTA parhaiten vastiketta rahoille. Loungeen pääsee, hivenen purtavaa koneessakin, paikka varattavissa ja pari laukkua.
Ei vanha jaksa miettiä kovin ihmeitä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1202472Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???401642Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha6551079- 106993
- 71972
- 98926
- 48885
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk83760Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik33736- 71728