Husqvarnan kytkin otsaluuhun..

eihänseniinmennyt

Niin vain kävi mitä ei koskaan ole enempää ajatellut. Huskun kytkin irtosi yllättäen kierrosten nopeasti laskiessa.. otsaan tuli voimalla, ja taju pois. Noh, Pääsiäinen onkin kuukautta aikaisemmin kuin viime vuonna, ja sen jälkeen sitten vasta olisi lupa aprillata. Eihän se tietysti noin dramaattista ollut.
Olikohan täällä vai puutarhan pienkonepalstalla, mutta sellainen ketju jossain oli, missä aloittaja kertoi kytkimen paenneen sahan sisuksista vauhdilla ja voimalla, ja siitähän sitten meno yltyi keskustelussa, jos oikein muistan.
Minulla homma lähti siitä, kun purin öljypumpun pois, huuhtelin säiliön ja puhalsin röörit auki. Eipä siellä tainnut isompaa roskaa olla.. mutta hieman parani öljyn tulo.
Niin, en siinä sitten laippaa ja terää kiinnittänyt. Kytkinroottorin napautin kiinni hyvin pienellä voimalla. Sitten käymään, ja hyvä oli öljyn tulo kuten jo mainitsin. Korkeilta kierroksilta varvien pudotus alas, ja niin lähti kytkinroottori erkanemaan ulospäin..

ehdin pudottaa sahan maahan lumeen, ja kytkin rumpuineen kaikkineen hyvin hillitysti pakeni sahasta puolisen metriä, ja kellahti siinä lumeen liukas puoli alaspäin, ja pyöri siinä kuin pirun riivaama ihan älyttömän kauan. Ei tullut otsaan. Aprillia!

6

229

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ownwfrjne

      Bensatankin ruuvit löystyy jolloin tulee reikä tankkiin pitää tarkastaa välilä.

      • vainhanapuuttuu

        Mulla ei ole pohjatroppua sahan bensatankissa.. olishan se kätevä vedenpoistoon, ja varsinkin jos olisi pieni hana, niin kesken sahauksen voisi metsässä välillä poistaa vedet säiliön pohjalta.


    • Sahur

      Koskaan ei saa käyttää sahaa kovilla kierroksilla ilman terälaippaa ja terää! Se särkyy.

      • aloittajaAatu

        Miksi se särkyy?


      • SärkynytSydäminen

        Koska ei tykkää moisesta menosta. Herkkä luonne.


      • Koska--
        aloittajaAatu kirjoitti:

        Miksi se särkyy?

        Kytkin irtoo helpost silloin ja voi kadota :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      195
      6808
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      159
      2006
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1668
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1370
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      55
      1218
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      48
      1074
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      99
      1045
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      6
      967
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      251
      934
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      909
    Aihe