Seprinki-02

Koskas ne koneen laakerit porsii?? 163 tkm ajettu ja ei mitään vikaa....Pitäsköhän jo varoiks panna aski vaihtoon.
Kaverin nimeltä mainitsematon saksalaismerkki on kumma kyllä jatkuvasti pukilla.....Millon mikäki varotusvalo loimottaa.
Ajetaan me vaan näillä kone-ja laatikkovikasilla chraisuilla eikä kerrota kenellekkä.....

8

286

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uskomatonta-

      Olet tehnyt Suomen ennätyksen!
      Jenkkiraudalla yli satatuhatta on huippua.

      • drhhdrh

        Täh? mulla yli 300 000 mittarissa eikä mitään vikaa.


    • tuoretta

      Jos koneessa ei ole öljyä laisinkaan, silloin laakerit tykkää kyttyrää!

    • onneavaansinulle

      Japanialaisella olisit ajanut jo 500 tkm. Niin mukavaa niillä on ajella kun pysähtyä tarvitsee vain kahville ja joskus tankkaamaan. Kerran vuoteen myyjä lähettää kutsun viinerikahville jonka aikana vaihtuu moottoriöljyt.

      • Mukku ei tuu ku kymppitonni vuares mittariin.....vittuako sillä ajaa jos ei oo tarvis. Japskin ilmastointi ja muut komponentit porsii joka tapauksessa.....Jenkissä on tilaa ja volyymii....


    • sebe2002

      Omassa yenkkiraudassa 170 tkm. Jos tarkoitat moottorin laakerointia niin sehän riippuu ihan omistajan viitseliäisyydestä. Jotkut ajelevat 500 tkm corollalla ja ainoastaan huollossa kurkataan konepellin alle... Eli niin kauan kuin, puhun nyt siis 2,7 V6-motista, öljyä on tarpeeksi koneessa niin ei ole huolta. Nokkaketjun kiristin toimii öljynpaineella joten liian alhainen öljynpaine(pinta) löystyttää nokkaketjua joka sitten alkaa hankaamaan vesipumpun kantta. Aikansa kun tätä tekee tulee reikä vesipumpun kanteen ja jäähdytysneste pääsee sekoittuun moottoriöljyyn. Tämän huomaa vaaleasta mönjästä öljyn mittatikun päässä sekä öljyntäyttökorkin alta. Jos ei vieläkään tee asialle mitään, tai odottaa seuraavaan huoltoon, niin alkaa kalkattamaan laakeri/laakerit koska ne yksinkertasesti ruostuvat. Tällöin jo liian myöhäistä kuitenkin. Itse teen viikottain jos muistan rutiinitsekit öljyille ja nesteille.
      Automaatin lootaan tietty vain oikeata öljyä ja parin vuoden välein vaihto. Näillä pääsee jo chryssellä pitkälle.

    • khysleri00

      Kyllä se on niin että toyo yms. kuskeja ihmetyttää ja käy katteeksi kun jotkut uskaltaa ajaa muullakin kuin sillä tuiki tavallisella "varmalla" kotturalla. Enkä puhu uskalluksesta tekniikan suhteen. Niin paljon että pitää tulla ihan muille kuin omille autopalstoille asti haukkumaan - jokinhan siinä korpee, eikä kaikki oo edes amispoikia... Enkä puhu uskalluksesta tekniikan suhteen.

      • DGC

        Minä ajan muuten GV:n lisäksi myös Renaultilla, enkä häpeä edes tunnustaa sitä. Siinä sitä onkin sekä amerikanautojen ylistäjille että tiettyjen luotettavina pidettyjen merkkien kannattajille sietämistä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      130
      2216
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      51
      1009
    3. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      160
      897
    4. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      766
    5. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      83
      737
    6. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      637
    7. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      636
    8. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      153
      634
    9. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      59
      626
    10. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      136
      586
    11. Kuollut teini Kajaanissa

      Kuulemma sellaista huhua liikkeessä?
      Kajaani
      4
      549
    12. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      6
      534
    13. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      52
      523
    14. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      20
      520
    15. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      508
    16. Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.

      Vaimon viesti on paljastanut totuuden.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      157
      498
    17. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      497
    18. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      55
      488
    19. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      118
      486
    20. Mitä jos...

      Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät
      Sinkut
      142
      463
    Aihe