Mulla on 50 megainen kaapelimodeemiyhteys joka alkoi pätkimään satunnaisesti harvakseltaan jo viime vuoden lopulla. Seinänaapurillani on samanlainen yhteys ja sekin alkoi pätkiä samoihin aikoihin.
Tein vikailmoituksen tuosta pätkimiestä pari viikkoa sitten. Ensimmäinen neuvo oli että wlan-kanava piti asettaa kiinteäksi modeemin hallintasivujen kautta. Sen teinkin, katselin viikon verran ja pätkiminen jatkui. Otin uudelleen yhteyttä DNA:n asiakaspalveluun ja seuraava neuvo oli resetoida modeemi jonka olin tehnyt pari kertaa jo aikaisemmin. Olisi tuosta modeemin resetoinnista voinut kertoa jo ensimmäisen neuvon yhteydessä. Kysyin että käynkö resetoimassa naapurinkin modeemin? Tuohon ei vastattu eikä missään vaiheessa edes kommentoitu mitenkään sitä että naapurinkin yhteys pätkii vaan pelin henki oli se että asikakkan laitteissa on vikaa. Ehdottivat huoltokäyntiä jonka hinta olisi siinä tapauksessa 55€ jos asiakkaan laitteissa on vikaa jonka osaava huoltomies aina löytää tai keksii. En suostunut tuohon ehtoon. Sitten puhelimessa meni asia riitelyksi ja kun otin puheeksi tuon naapurin yhteyden pätkimisen ei siihen reagoitu millään tavalla. Koko ajan jankuttivat myös sitä että jos vika on asiakkaan laitteissa niin huoltokäynti maksaa 55€, en suostunut tuohon. Jotenkin tuo naapurin yhteyden pätkiminen ei sopinut asikaspalvelun kuvioihin ja siitä olisi voinut vetää sellaisen johtopäätöksen että vika on talojakamossa tai DNA:n verkossa, näin ei tapahtunut.
Huoltokäyntiä ei sitten tullut ja pätkiminen jatkuu edelleen. Kun se ei ole erityisen häiritsevää niin antaa asian olla. Jossain vaiheessa saattaa yhteys katketa kokonaan kun ei asikkaan kusettaminen ja huoltokäynnin maksatus onnistunut, ongelma on sitten DNA:n ja minulla operaattori vaihtuu. Samanlaisia kelmejä taitavat muutkin operaattorit olla, reheliselle operaattorille olisi tarve olemassa.
DNA rahastaa vikailmoituksen tekijää
3
818
Vastaukset
- Tolloko_olet
Mikä ongelmana, jos omat laitteesi ovat kunnossa? Et sä silloin joudu mitään maksamaan.
- Dollar3891
Samaa mieltä. En näe mitään kiristystä, tai ongelmaa DNA:n toiminnassa. Kaikki operaattorit veloittavat asentajan käynnistä mikäli viaksi osoittautuu asiakkaan omat laitteet. Täysin ymmärrettävää toimintaa!
- ToimiiEiToimiToimii
"Seinänaapurillani on samanlainen yhteys ja sekin alkoi pätkiä samoihin aikoihin."
"Ehdottivat huoltokäyntiä jonka hinta olisi siinä tapauksessa 55€ jos asiakkaan laitteissa on vikaa jonka osaava huoltomies aina löytää tai keksii."
On sen verran huonoja kokemuksia siitä että olen luottanut puhelinoperaattoriin, eli luottamusta ei ole eikä tule. Laittavat kyllä kaiken asiakkaan syyksi keinoja kaihtamatta ja totuudesta välittämättä.
"Huoltokäyntiä ei sitten tullut ja pätkiminen jatkuu edelleen. Kun se ei ole erityisen häiritsevää niin antaa asian olla."
Tilanne nyt, pätkii edelleen satunnaisesti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m2665301- 624418
Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o1204291- 513690
Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä363667Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest443590Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv392836- 242678
Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu202626SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo692445