DNA rahastaa vikailmoituksen tekijää

ToimiiEiToimiToimii

Mulla on 50 megainen kaapelimodeemiyhteys joka alkoi pätkimään satunnaisesti harvakseltaan jo viime vuoden lopulla. Seinänaapurillani on samanlainen yhteys ja sekin alkoi pätkiä samoihin aikoihin.

Tein vikailmoituksen tuosta pätkimiestä pari viikkoa sitten. Ensimmäinen neuvo oli että wlan-kanava piti asettaa kiinteäksi modeemin hallintasivujen kautta. Sen teinkin, katselin viikon verran ja pätkiminen jatkui. Otin uudelleen yhteyttä DNA:n asiakaspalveluun ja seuraava neuvo oli resetoida modeemi jonka olin tehnyt pari kertaa jo aikaisemmin. Olisi tuosta modeemin resetoinnista voinut kertoa jo ensimmäisen neuvon yhteydessä. Kysyin että käynkö resetoimassa naapurinkin modeemin? Tuohon ei vastattu eikä missään vaiheessa edes kommentoitu mitenkään sitä että naapurinkin yhteys pätkii vaan pelin henki oli se että asikakkan laitteissa on vikaa. Ehdottivat huoltokäyntiä jonka hinta olisi siinä tapauksessa 55€ jos asiakkaan laitteissa on vikaa jonka osaava huoltomies aina löytää tai keksii. En suostunut tuohon ehtoon. Sitten puhelimessa meni asia riitelyksi ja kun otin puheeksi tuon naapurin yhteyden pätkimisen ei siihen reagoitu millään tavalla. Koko ajan jankuttivat myös sitä että jos vika on asiakkaan laitteissa niin huoltokäynti maksaa 55€, en suostunut tuohon. Jotenkin tuo naapurin yhteyden pätkiminen ei sopinut asikaspalvelun kuvioihin ja siitä olisi voinut vetää sellaisen johtopäätöksen että vika on talojakamossa tai DNA:n verkossa, näin ei tapahtunut.

Huoltokäyntiä ei sitten tullut ja pätkiminen jatkuu edelleen. Kun se ei ole erityisen häiritsevää niin antaa asian olla. Jossain vaiheessa saattaa yhteys katketa kokonaan kun ei asikkaan kusettaminen ja huoltokäynnin maksatus onnistunut, ongelma on sitten DNA:n ja minulla operaattori vaihtuu. Samanlaisia kelmejä taitavat muutkin operaattorit olla, reheliselle operaattorille olisi tarve olemassa.

3

746

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tolloko_olet

      Mikä ongelmana, jos omat laitteesi ovat kunnossa? Et sä silloin joudu mitään maksamaan.

      • Dollar3891

        Samaa mieltä. En näe mitään kiristystä, tai ongelmaa DNA:n toiminnassa. Kaikki operaattorit veloittavat asentajan käynnistä mikäli viaksi osoittautuu asiakkaan omat laitteet. Täysin ymmärrettävää toimintaa!


    • ToimiiEiToimiToimii

      "Seinänaapurillani on samanlainen yhteys ja sekin alkoi pätkiä samoihin aikoihin."
      "Ehdottivat huoltokäyntiä jonka hinta olisi siinä tapauksessa 55€ jos asiakkaan laitteissa on vikaa jonka osaava huoltomies aina löytää tai keksii."
      On sen verran huonoja kokemuksia siitä että olen luottanut puhelinoperaattoriin, eli luottamusta ei ole eikä tule. Laittavat kyllä kaiken asiakkaan syyksi keinoja kaihtamatta ja totuudesta välittämättä.

      "Huoltokäyntiä ei sitten tullut ja pätkiminen jatkuu edelleen. Kun se ei ole erityisen häiritsevää niin antaa asian olla."
      Tilanne nyt, pätkii edelleen satunnaisesti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!

      Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot
      Maailman menoa
      108
      17170
    2. Riikka se jytkytti BKT:stä nyt 0,3 prosenttia pois

      Ja vain kolmessa kuukaudessa! Vuositasollahan tuo tarkoittaa reilun prosentin pudotusta. Pärjäisi varmaan lasketteluss
      Maailman menoa
      41
      9928
    3. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      29
      5011
    4. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      239
      3885
    5. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      33
      3123
    6. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      14
      2830
    7. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      110
      2781
    8. Brittiläinen vasemmistolehti: Sanna Marin oli vihdoin rehellinen

      Nyt tulee pahasti lunta tupaan Seiskan tähtitytölle. Ex-pääministerin kirjaa arvostellaan latteuksista ja itsekehusta.
      Maailman menoa
      25
      2732
    9. "Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa

      Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita
      Maailman menoa
      51
      2615
    10. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      76
      2493
    Aihe