Mielipiteitä haluaisin kuulla

Lähestyn nyt alhaaltapäin tai ainakin pyrin siihen. olen toisinaan miettinyt sivusta seuranneena, että mies saattaa istua sohvalla, kun nainen touhuaa kaikki taloustyöt. Mies saattaa valittaa sohvalta käsin tai arvostella naisen töiden laatua, mutta ei suostu itse tekemään niitä.
Samoin lastenhoidon osalta. Nainen tekee melkein kaiken siihen liittyvän.
Mies on pahantuulinen. Moittii, haukkuu. En haluaisi itselleni tuollaista. Kahden tuttuni perheessä tuo kuvio. Kysynkin, kuinka yleistä tuo on? Ja mietin myös, miksi mies käyttäytyy noin?
22<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

Miten tämä liittyy ikäväpalstaan.

Äänestä
  • Usein täällä kirjoitetaan mitä sattuu, joten helposti hämärtyy se raja, mikä tänne kuuluu. olet oikeassa. Ei varmaan kuuluisi tänne. onneksi täällä ei ole pakko kommentoida, vaan on vapaa valinta. Tuo ajatus vain pöyrinyt päässäni aamun, joten purin sen tänne. ei siinä sen kummempaa. En ajatellut tarpeeksi , sopiiko tänne tai ei.

    Äänestä

Monta syytä voi olla, mutta arvostelu kertoo tyytymättömyydestä jollain saralla esim. Seksielämä ei toimi tjms. Yleensä myös mies tekee erinäisiä töitä kotona: remontointia, auton huoltoa, raha-asioihin liittyviä asioita, selvittää ylipäätään asioita jne. Riippuu työnjaosta. Molempien tulisi antaa arvostusta toisilleen tehdyistä töistä.

Äänestä
  • Eniten tuossa kuviossa mietin lapsia. eikö kuiyenkin heidän hoitonsa, huomioiminen kuuluisi molemmille?

    Äänestä

  • Seihmetyttää kirjoitti:

    Eniten tuossa kuviossa mietin lapsia. eikö kuiyenkin heidän hoitonsa, huomioiminen kuuluisi molemmille?

    Kuuluisi.

    Äänestä

  • Tuönjaostakii kirjoitti:

    Kuuluisi.

    Miksiköhän mies ei huomioi lapsiaan? En pysty ymmärtämään, mitä mies silloin ajattelee.

    Äänestä

  • Voi olla, että on eri näkemys kasvatuksesta ja nainen ikään kuin "omii" lapset, kävelee miehen yli. Miehellä ei jää tilaa tuoda omia näkemyksiään esiin, eikä viitsi edes yrittää lasten kanssa, koska nainen "tietää kaiken paremmin". Voi myös olla, että nainen kieltäytyy seksistä ja se voi olla miehelle tosi iso asia. Mies etsii virheitä naisesta, jotta saisi ilmaistua pahaa oloaan. On paljon helpompaa moittia naista kotitöistä kuin siitä, että nainen ei halua miestä. Taustalla on tyytymättömyys jollain muulla osa-alueella perhe-elämässä, näin veikkaisin.

    Äänestä

  • Moniasyitävoiolla kirjoitti:

    Voi olla, että on eri näkemys kasvatuksesta ja nainen ikään kuin "omii" lapset, kävelee miehen yli. Miehellä ei jää tilaa tuoda omia näkemyksiään esiin, eikä viitsi edes yrittää lasten kanssa, koska nainen "tietää kaiken paremmin". Voi myös olla, että nainen kieltäytyy seksistä ja se voi olla miehelle tosi iso asia. Mies etsii virheitä naisesta, jotta saisi ilmaistua pahaa oloaan. On paljon helpompaa moittia naista kotitöistä kuin siitä, että nainen ei halua miestä. Taustalla on tyytymättömyys jollain muulla osa-alueella perhe-elämässä, näin veikkaisin.

    Miksei mies kerro suoraan, mikä painaa, keskustele asiasta?

    Äänestä

  • Lisäkysymyksiä kirjoitti:

    Miksei mies kerro suoraan, mikä painaa, keskustele asiasta?

    Ei ole helppoa välttämättä tunnustaa olevansa heikko tai tuntea tarvitsevansa jotain enemmän. Tarvittaisiin molemminpuolista halua kysyä toiselta, mitä tälle oikeasti kuuluu.

    Äänestä

Miehellä voi olla toinen jonka luona tahtoo viettää aikaa.

Äänestä

Joko krapulassa, patalaiska tai on muuten vittumainen, on tottunut olemaan "pomo" huushollissa.

Äänestä

Ota talonmies.

Äänestä
  • Ei tosiaan ollut minun elämästäni tuo esimerkki, vaikkei minunkaan elämässäni ole kehumista ollut..
    Mutta vastauksesi oli keventävä ja hauska!

    Äänestä

Kunnioituksen puutetta. Tyytymättömyyttä ja omaa pahaa oloaan purkaa. Ja niin kauan kuin toinen vain siivoaa ja tekee kaiken niin niin kauan se myös jatkuu.

Äänestä
  • Eli vastuuntunnoton mieskö?

    Äänestä

  • Siirtäävastuun kirjoitti:

    Eli vastuuntunnoton mieskö?

    no ei ainakaan mikään suuri vastuunkantaja

    Äänestä

Olen aina ajatellut että nalkuttaminen on naisten tapa. Näköjään nalkuttaa osaavat myös miehet.

Minun omissa ex-suhteissa ei tuollaista ole tapahtunut, vaikka varsinkin toisessa suhteessa oli henkistä väkivaltaa miehen suunnalta. Häntä ei kotitöiden tekemisen tyylit tms kiinnostaneet vaan sairaalloisen mustasukkaisena hän kohdisti haukkujaan persoonallisuuteeni kokonaisuudessaan.

Muuten olen ollut suhteissa ja tapaillut miehiä joilla on ollut aika suora tapa ilmaista mielipiteitään ja joilla aika raju huumori. Keskinäinen huumorimme oli sellaista että ihmiset jotka eivät meitä hyvin tunteneet saattoivat pyöritellä silmiään ja miettiä että "ai kauhee miten tuo mies sulle nyt noin puhuu"

Siskonikin joskus otti ex-avoni suoran tyyliin puhua mulle ja heittää rajua huumoria puheeksi ja kysyi multa suoraan että kuinka minä kestän tuollaista. Hän kuulemma loukkaantuisi. Mä naurahdin siihen että mä olen tottunut ja tämä on meidän suhteessa meidän keskinäinen huumori jonka me kaksi tajuamme hyväntahtoiseksi mutta ulkopuolinen joka inside läpissä ei mukana saattaa pitää sitä hirveän kuuloisena.



Exät oli aika aktiivisia osallistuun kotitöihin, ruuanlaittoon, tiskaukseen. Eikä se ollut niin tärkeä millä tyylillä ne kotityöt tuli tehtyä kunhan tuli.

Kommentit jotka tuli tuli yleensä ihan aiheesta. Olen aika kova pyykin pesijä ja siitä sain useita valituksia ja moitteita että onko sitä sähköä ja vettä nyt kulutettava vajaita koneellisia pesten joka helvetin päivä? Multa tiedusteli ex-avo että tiedänköhän yhtään paljon sähköäkin tuossa kuluu.

Siivouksesta tuli napinaa vain siitä että siivoan kuulemma liikaa ja liian usein. Kiistaksi tuli kuinka usein olisi hyvä koti siivota. Minusta joka viikko kunnon siivous on ehdoton juttu, mutta ex-avoni napisi vastaan ja halusi määrätietoisesti sitten ilmoitti että kerran kuussa on riittävä.

No kun tämä kyseinen herra aika itsepäinen niin sovelsin häneen hiukan erikoisia metodeja kiistoissa. Annoin hänen todeta itse onko se oma mielipide nyt se ihan kaikkein viisain. En siivonnut kotiamme normaaliin tyyliini vaan suostuin siihen kuukauden välein siivoamis kokeiluun.

Kaksi viikkoa kului ja ex-avonikin alkoi jo huomaan että on muuten paskasta (hän oli tottunut puhtauteen koska mä pidän kotia hyvin puhtaana joten poikkeava likaisuus pisti silmään) Kerran tulin kotiin niin herra oli siivoilemassa ja edellisestä siivouksesta oli kulunut vasta jotain kaksi viikkoa. Sen jälkeen herra ei enää napissut joka viikkoisista siivouspäivistämme. Ihan hiljaa ja kiltisti siivosi. Ei se tietenkään koskaan myöntänyt ääneen ettäolin oikeassa. Se vain hiljeni ja me palasimme normaali siivousjärjestelyyn ihan hiljaa sellaisella hiljaisella sanattomalla sopimuksella.

Muuten napinaa tai arvosteluja ei kyllä kotitöistä tullut. Kun hypättiin "miesten hommien" puolelle niin sitten ne napinat alkoi. Minä kun en osaa, mutta yritys on silti kova koska meillä oli aina ongelmana se että jos jokin oli rikki tai koottavana/kiinnitettävänä/vaihdettavana tms niin halusin hoitaa sen heti. Ex-avoni hoiti asian kun ehti ja se saattoi olla vasta 3 kk:n päästä. Minä kyllästyin siihen odotteluun ja hoidin sitten itse tai ainakin yritin.

Herra sitten tuli viereen katseleen ja vaikeroi pyöritteli päätään, sulki silmiään, hieroi otsaansa ja kirosi kun katseli mun miesten hommien tekoa. Lopulta se otti mun kädestä tavaran pois ja totesi että hän hoitaa kun kohta jotain hajoaa.

Tosin se oli myös mun omalaatuinen taktiikka saada manipuloitua asia hoitumaan nopeampaa. Miehiini tuo nalkutus ei auttanut koska olivat niin itsepäisiä ja nalkutus vain lisäsi sitä itsepäisyyden voimakkuutta joten käytin hiukan omalaatuisia keinoja huijatakseni tahtomani asian hoitumaan. Näin se lopulta hoitui ja sain miehen sen tekemään ilman että pyysin tai käskin. :D

Äänestä
  • Siinäpä oli useampia arki elämän tilanteita.

    Äänestä

Mä kyllä kysyisin ennemminkin, miksi se nainen antaa kaiken tuon tapahtua?!

Äänestä
  • Voihan olla, että aloittajan mainitsema nainen on jo lähtenyt. Jos mies oliki narsisti paska, jolle puhe ei auttanut.

    Äänestä

On olemassa vastuuntuntoisia ihmisiä, jotka kantavat perheensä hyvinvoinnista huolta, kuten myös niitä ihmisiä, jotka kantavat huolta etupäässä omasta hyvinvoinnistaan toisten hyvinvoinnin kustannuksella.

Äänestä

Taloustöitä suurempana ongelmana suhteissa on tunne-, asenne ja kommunikaatio-ongelmat. Näinhän tutkimuksetkin ovat todenneet.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pelottavakohtalo kirjoitti:

Lähestyn nyt alhaaltapäin tai ainakin pyrin siihen. olen toisinaan miettinyt sivusta seuranneena, että mies saattaa istua sohvalla, kun nainen touhuaa kaikki taloustyöt. Mies saattaa valittaa sohvalta käsin tai arvostella naisen töiden laatua, mutta ei suostu itse tekemään niitä.
Samoin lastenhoidon osalta. Nainen tekee melkein kaiken siihen liittyvän.
Mies on pahantuulinen. Moittii, haukkuu. En haluaisi itselleni tuollaista. Kahden tuttuni perheessä tuo kuvio. Kysynkin, kuinka yleistä tuo on? Ja mietin myös, miksi mies käyttäytyy noin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu