onko vatsalihasten tekeminen hyväksi raskaus aikana. ei mitään laite juttuja eikä painojen kanssa, vaan ihan lattialla selällään.Ennen raskautta olen treenannut suht.paljon ja jatkanut nyt raskausaikana voimien mukaan. viikkoja 21 ja painoa tullut 7kg liikkumisesta huolimatta.voiko siis vatsojen tekeminen vahingoittaa tai vaikeuttaa synnytystä esim.jos liian tiukat?
vatsalihakset
pömpylä
8891
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Mulle fysioterapeutti/jumppaohjaaja sanoi et varsinkin alavatsan treenaamista tulis välttää odotusaikana (2/3 jälkeen) ja vielä n3-5kk synnytyksen jälkeen. Siinä vaiheessa kun asia tuli puheeksi niin olin jo ehtinyt synnyttää joten en kysellyt odotuksenaikaisesta vatsatreenistä sen enempää. Synnytyksen jälkeen kestää oman aikansa ennen kuin lihakset ovat palautuneet ja liian aikainen treenin aloittaminen saattaa vahingoittaa lihaksia pysyvästi.
Painonnoususi on ollut ihan normaalia eikä "löllöistä" kannata tässä vaiheessa huolestua.
Hassua että fysioterapeutti on sanonut niin, että alavatsalihaksia ei kannata treenata... Jos nyt lähdetään viilaamaan pilkkua niin yleensähän vatsarutistuksilla treenataan suoraa vatsalihasta, joka kulkee alimmista kylkiluista aina häpyluuhun asti. Mitään erillisiä ylä- ja alavatsalihaksia ei ole.. Joten jos teet vatsarutistusta, tulet treenanneeksi koko suoraa vatsalihasta...
ja mienkähän ne lihakset vahingoittuvat pysyvästi synnytyksen jälkeen jos alkaa treenin liian aikaisin?? Kyse on kuitenkin varmaan enemmän siitä että annetaan synnytyksessä aina enemmän tai vähemmän syntyvien vaurioiden tuolla häpyliitoksen alueella parantua kunnolla ennen kuin niitä aletaan treenata taas tosissaan?? Jos jollakulla asiasta tietävällä on tästä luotettavaa faktatietoa niin itse olisin ainakin kiinnostunut kuulemaan siitä.
Ei viitsisi tällaisilla höpöjutuilla pelotella ihmisiä....
Hyvä pointti. Mulle siis tämä ohjaaja (joka on muuten FTopiskelija, oli ihan pakko tarkistaa..;)) selitti tota palautumista siten että lihasten pitää antaa "palautua paikoilleen". Eli mihin? No jaa..mä oon treenannu ihan oman kykyni mukaan enkä koe siitä sen kummemmin vammautuneeni, vaan eipä kyllä peilikuvassakaan mitää ihmeitä ole havaittavissa.Tarvis varmaan hankkia AMMATTIapua.:)
Minäkin tein alussa todella paljon vatsalihaksia (tein kyllä myös ennen raskautta), ja tein myös seisomatyötä. Nyt onkin mahani todella alhaalla, mahani ei ole siellä kohtaa missä muilla yleensä on. En sitten tiedä onko se tuon seisomatyön vaikutusta vai vatsalihas ja punttisalitreenin vaikutusta. Mutta mielipiteeni on ettei hirveetä rääkkiä kannata vatsalihaksilla enään sinunkaan tehdä, koska se kohtu saattaa koko ajan ns."valua alemmas" kun puserrat (=jumppaat). Voithan tietenkin kysäistä vielä lääkäriltä tai terkaltakin tuosta.
Tämä on mielenkiintoinen kysymys kun kaikki neuvovat erilain, siis ihan ammattilaisetkin.
Mulla gynekologi sanoi, että raskausaikana saa urheilla niin paljon kuin ikinä huvittaa. Naureskeli vain, että raskaana on voitettu olympiakultaakin. Raskaus on kuulemma jotain luontaista dopingia. Mutta moni muu on neuvonut toisin, joten en sitten tiedä. En myöskään ymmärrä että miksi neuvotaan olemaan nostelematta mitään painavia esineitä, jos kerran urheilla saa mielin määrin? Mitä eroa on punttisalin painoilla ja painavilla matkalaukuilla?
Kyllä liikuntaakin yleensä suositellaan kohtuullistettavaksi raskausaikana. Siis et MÄÄRÄÄ ei tartte vähentää, jos tuntuu et jaksaa, mut liikunnan SISÄLTÖÄ vois miettiä. Eli ei punttisalillakaan sais nostella mitään järkkyjä painoja. Samoin muistaakseni jalkaprässiä ja muita alavatsaa rasittavia riuhtaisuja on suositeltu vältettäväks, ainakin isoilla painoilla.
Myös joitain lajeja pidetään (kai suht yleisesti lekuripiireissä) huonoina tai ainaki riskeinä raskaanaoleville - salibandy esim, tapaturmavaaran vuoksi, ja kamppailulajit kans.
Liikkua saa mielin määrin, jos pystyy, mut ei kai silti kannata tehä mitä hyvänsä!
Ja joo... toistelen tässä vaan kuulemaani. Mulla liikunta on jääny tosi vähiin, ikävä kyllä. Aluks laiskotti ja nyt en enää voi edes kävellä ku korttelin ympäri, kun koko ajan supistaa (alko jo viikolla 24). Eli liikkukaa ihmeessä jos voitte :) mut järki käteen.
ei saa nostella koska on olemassa vaara että istukka repeytyy jolloin sikiön hapensaanti vaikeutuu/loppuu ja seurauksena sikiön hapenpuutteesta aiheutuvat kehityshäiriöt/kuolema
En todellakaan ole asiantuntija, mutta mielipide on minullakin. Kohtuu siis kaikessa, niin liikunnassa kuin syömisessä ja muussa elämässäkin. On tietysti hyvä yrittää liikkua ainakin vähän, käydä kävelyillä ymsyms.
Niistä lihasryhmistä sen verran, että keskivartalossa on paljon eri lihasryhmiä, jotka vaikuttavat kaikki omalta osaltaan. On syviä selkä- ja vatsalihaksia, vinoja vatsalihaksia, suoria vatsalihaksia, lantionpohjan lihaksia yms yms. Pointti on se, että vaikkei vatsalihaksia kannattaisi tehdä, ei se välttämättä tarkoita etteikö lantionpohjan lihaksistoa kannattaisi vahvistaa ja kehittää. Sen avulla muun muassa kontrolloidaan virtsaamista ja pidetään kohtu paikallaan ettei se lähde laskeutumaan.