Vinkkejä Floridan kierrokselle: majoitus, kohteet?

goingtousa2016

Perheemme (13- ja 15-vuotiaat nuoret 2 aik) on menossa kesä-heinäkuun vaihteessa Floridaan (perillä 15 pv): nyt suunnitellaan reittiä. Lennot Miamiin. Kannattaisiko sieltä ajaa suoraan Fort Lauderdaleen ja ottaa se alun tukikohdaksi, on kuulemma viehättävä paikka? Sieltä käsin käytäisiin Miamissa. FL:stä jatkaisimme Orlandoon. Mikä mahtaa olla motellien hintaluokka? Yövymme Orlandossa n. 5 päivää, muuten lyhkäsempiä aikoja. Tai olisiko yöpymisvinkkejä Orlandoon? Mieluusti kokattaisiin itse ainakin siellä. Orlandosta sitten Key Westiin, jossa 2-3 pv. Myös ehdittäisiin käymään Evergladesissa, vuokra-auto alla. Minne muualle kannattaisi Floridassa suunnata? Kuumaahan siellä kesällä on... Kaikenlaiset vinkit otetaan ilolla vastaan.

6

494

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • BeenThereDoneSomething

      Johan siinä on ajelemista pariin viikkoon luvassa. Mietin vain, että kannattaisiko teidän ensin suunnata Orlandoon, sitten sukkuloida Fort Lauderdalesta Miamiin sekä muualle lähiympäristöön ja sitten suunnata Evergladesin kautta Key Westiin. Meinaan vaan, että Orlandosta Key Westiin on 7 tunnin ajomatka.

      Motelleja en osaa itse suositella, vuokra kämpästä ja hotellimajoituksesta on hyviä kokemuksia.

      • goingousa2016

        Kiitoksia paljon vinkistä. Tosiaan yhtä soittoa ei kannata Orlandosta lähteä laskeutumaan.


    • Fort Lauderdalessa paras majoituspaikka on Vacation VIllage at Weston. 1 viikko 60 neliön lomahuoneisto neljälle maksaa kesä-heinäkuussa noin 300 euroa.
      Paras suoajelu- ja alligaattorikohde on lähelle Westonia, matka-aika noin 20 minuuttia, Everglades Holidat Park. Lisätietoja allekirjoittaneelta.

    • Ja vielä äskeiseen lisäyksenä Orlandossa esim. viikko Vacation Village at Parkway hotellissa neljälle noin 300 euroa. Vaihtoehtoja on kymmenittäin . .

    • eipidäpaikkaansa

      Tuo vacation village 1vko maaliskuussa yli tonnin eikä sallita alle 18 vuotiaita.

      • Kun on jäsen, niin hinta on se, minkä mainitsin . . ja samalla hinnalla pääsee kaveritkin . . *wink*
        Olen monia perheita ja pariskuntia ohjannut sinne ja kovin ovat viihtyneet . .


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Petteri Orpo on satusetä

      Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi
      Maailman menoa
      61
      3238
    2. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      88
      3055
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      176
      2993
    4. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      129
      2331
    5. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      205
      2211
    6. Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta

      Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä
      Maailman menoa
      40
      2204
    7. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      36
      1714
    8. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      399
      1641
    9. Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle

      Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi
      Maailman menoa
      50
      1579
    10. Gallup! Mitä kirjainta kaipaat ja rakastat?

      Etunimen eka kirjain? Aloitan V
      Ikävä
      96
      1150
    Aihe