Määräaikainen vuokrasopimus

Xdxdxdxd

Hei!
Asun vastavalmistuneessa asunnossa. Siellä ollessa saan voimakkaita oireita, imusolmukkeet turpoavat, keuhkoihin tulee paineen tunne kuin olisivat tukossa tai niitä pistelee, iho kuivuu. Viemäri haisee usein. Ilma on hapeton. Käytännössä juodun siis nukkumaan parvekeella. Ongelmana on määräaikainen vuokrasopimus, kuinka pääsisin muuttamaan pois ennen kuin se tulee täyteen? Kyseessä on iso asuntoja vuokraava yritys.

5

183

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eioleoikein

      Kutsu terveystarkastaja käymään.Hän kirjoittaa raportin,jos kerran oireilet noin voimakaasti.Kyllä sopimus täytyy voida purkaa terveydellisistä syistä.Tuskin noin iso yhtiö haluaa negatiivistä julkisuutta kun on ilmeisesti rakennettu liian joutuin..Uhkaa asianajajalla,jos ei puhumalla pääse sopimuksen purkuun.

    • kemikaaliton

      Ilmeisesti uudessa talossasi on ns. normaaliemissiota, eli seinistä ja niiden sisältä haihtuu kemikaaleja, jotka aiheuttavat sinulle oireita. Hometta ei siis välttämättä ole. Altistuminen noille kemikaaleille voi johtaa monikemikaaliherkistymään, jolloin saat oireita esim. hajusteista jne.

      Eli kannattaa tuulettaa ainakin...ja nukkua siellä parvekkeella, ennen kuin pääset pois.

      Uudet rakennukset haihduttavat myrkkyjä puolesta vuodesta useaankin.

      • Xdxdxdxd

        Kyllä näin itsekin arvelen. Kymmenen vuotta olen etsinyt puhdasta kotia ja vähiten kestän tätä missä ei ehkä ole hometta. Olen muuten ollut välillä lähes oireeton hyvän tuuletuksen ja läheisten puhtaiden kotien ansiosta.
        Noh, käytin yksi päivä tässä asunnossa apteekin 3M FFP3 maskia ja aivosumua ei tullut mutta tosi pahat oireet seuraavina päivinä. Pahimmat oireet tuleekin viiveellä toisinkuin hometaloissa käydessäni ja hyvin lyhyestäkin ajasta. :(
        Saakohan irtaimistoa (lähinnä vaatteita) puhtaaksi näistä kemikaaleista?


    • eimyrkyillä

      Ei saa ainakaan millään myrkyillä mitkä pilkkoo kemikaalit ja mikrobit vielä pienemmiksi..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      194
      1855
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      117
      977
    3. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      127
      902
    4. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      755
    5. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      210
      704
    6. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      135
      656
    7. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      60
      655
    8. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      21
      624
    9. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      57
      602
    10. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      38
      568
    Aihe