Aikoinaan käytettiin koivunoksaa, jolla

karolappeenranta

heilautettiin sormille tai tolleen, No nyt ei saa lyödä eikä käyttää ruumiillista kuritusta. Mutta se henkinen psyykkinen kuritus on sitten teidän mielestänne ihan ok vai?

Toiset vanhemmista käyttävät todella raakaa ja julmaa henkistä kuritusta alle 6 vuotiaille lapsilleen. On todella melkoisia hitlerimäisiä tapoja, jotka ihan varmasti tekevät lapsistanne psykiatrian KULTAMUNIA.

Todellisesta elämästä: 3- vuotias tyttö otti 7- vuotiaan siskonsa nuken tyttöjen leikkiessä. 7- vuotias nosti kovan metelin ja huudon, kun nukke olikin pikkusiskon kädessä. Isä tuli äkkiä paikalle ja komensi SUURELLA ÄÄNELLÄ pikkusiskoa riuhtaisten nuken tytön kädestä. Tyttö itkemään. Isä: " nYT PYYDÄT HETI ANTEEKSI JA MENET NURKKAAN. SAAT TULLA POIS NURKASTA VASTA KUN ISI ANTAA LUVAN."

Mielipiteitä, sillä kyseessä vasta 3- vuotias lapsi.

Todellisesta elämästä: perhe oli kyläilemässä. Täti antoi molemmille tytöille suklaata, nuken ja rahaa. Sitten piti lähteä kotiin. 7-vuotias tyttö oli väsynyt, riehui jo hieman ja innostui sitten niin, ettei olisi halunnut lähteä kotiin. Juoksi vaan toisiin huoneisiin, vaikka olisi pitänyt pukeutua. Tyttö ei totellut vanhempiaan ja riehui.Tytön vanhemmat hermostuivat ja ottivat tytöltä tuon suklaa-nukke-raha-pussukan pois ja sanoivat," Nyt tämä pussukka jätetään tänne ja saat sen vasta seuraavalla kerralla, kun tullaan tänne.".

Kyseisessä perheessä on tapana rangaista alle kouluikäisiä käyttämällä uhkaavaa ja pakottavaa sanayhdistelmää JOS TEET NIIN tai JOS ET TEE NIIN eli tavallaan kostomentaliteetti, jos et istu paikallasi niin joudut nurkkaan, joka nurkkaanpano on se tyypillinen.

Molemmat lapsista ovat toisinaan pelokkaita. Molemmat lapset ovat itkeneet kovan kurin alla usean kerran. Jotenkin näyttää sille kuin vanhempi ( isä ) nauttisi tuosta kurituksesta.

Miten kehitysoppia opiskelleet ja kasvatusoppia opiskelleet suhtautuvat hitlerimäiseen kasvatukseen?

Näiden lasten toisella vanhemmalla isälä on aikoinaan ollut juuri tällainen kasvatusmenetelmä. Tosin oli vielä sitten lasten isän äidillä tapana lyödä yht`äkkiä ihan 2 vuotiastakin.

Äidiltä pojalle- menevä geneettinen kasvatusmenetelmä, joka saa aikaan mielentervysasiakkaita,.....tämä isä niin kuin isän sisko ovat molemmat kovan kasvatuksen henkisen sellaisen läpikäyneet ja ovat kumpikin mielenterveyspuolen asiakkaita.

Eikö lapsille voi asioita selvittää puhumalla ja suhtautumalla lapsiin hempeästi ja heidän tunteitaan kunnioittaen ja miksi lapsen päälle pitää suuttua silloin, kun lapsi on väsynyt ja temmeltää väsyksissään? Eikö paras tapa rauhoittaa vilkasta väsynyttä lasta ole olla hänelle rauhallinen ja ottamalla vaikka syliin selittää lapselle mitä nyt tehdään ja miksi ne vaatteet laitetaan päälle.

Eikä niin, että JOS ET PUE NYT PÄÄLLESI NIIN JÄTETÄÄN SINUT TÄNNE.

0

107

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset

        "Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-2
        Maailman menoa
        739
        9277
      2. Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta

        Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir
        Maailman menoa
        374
        8153
      3. Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa

        https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/8407068
        Maailman menoa
        164
        5977
      4. William ja Sonja Aiello ERO

        Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!
        Kotimaiset julkkisjuorut
        54
        2437
      5. Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."

        Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun
        Kotimaiset julkkisjuorut
        6
        2146
      6. Se siitä sitten

        Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy
        Ikävä
        82
        1789
      7. Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"

        Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan
        Kotimaiset julkkisjuorut
        20
        1727
      8. Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista

        Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt
        Kotimaiset julkkisjuorut
        8
        1561
      9. Ihastumisesta kertominen

        Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi
        Ihastuminen
        92
        1517
      10. Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon

        Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.
        Maailman menoa
        441
        1410
      Aihe